Çiçek Coşturan Bitki Besini Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Çiçek Coşturan Bitki Besini Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Çiçek coşturan bitki besini, çiçeklerin gelişebilmek için ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri içeren takviyelerdir. Çiçekler türlerine ve sahip oldukları özelliklere göre farklılık gösterdiğinden gün ışığı, su miktarı, vitamin ve mineral ihtiyacı da farklılık gösterir. Peki, evdeki çiçekler nasıl coşturulur? Bitki besini ne gibi faydalar sağlar? Sorularının yanıtlarını ele alalım.

Çiçek Coşturan Bitki Besini Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Çiçek coşturan bitki besini, çiçek yetiştiricileri tarafından sıklıkla kullanılan bir üründür. Çiçeklere faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

– Bitkilerin daha sağlıklı ve canlı çiçekler açmasına yardımcı olur.

– Bitkinin daha hızlı büyümesini ve gelişmesiniz sağlar.

– Bitki bağışıklığını güçlendirir, hastalıklara karşı direnç kazanmalarını sağlar.

– Sebze ve meyvelerin kalitesini yükseltir.

– Klorofil oluşumunu destekler.

cicek-costuran-bitki-besini

Çiçek Coşturan Bitki Besini

Hızlı Bitki Büyütme İlaçları İşe Yarar mı?

Bitkilerin daha hızlı gelişmesini ve büyümesini sağlar. Yetiştirilen bitkiye göre sağladığı faydalar da değişkenlik gösterir. Bitki büyütme ilaçları, çinko içerikli yapıya sahip olmaları nedeniyle, bitkilerin suyu daha iyi çekmelerine yardımcı olur, bu durum bitkilerin gelişimini hızlandırır. Azot içeriği sayesinde ise yaşamsal faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, bitkiyi tanımak ve ihtiyacına uygun bitki besini ve ilaç satın almak oldukça önemlidir.

Evde Çiçek Coşturan Yapımı Nasıl Yapılır? Evde Bitki Besini Yapılır mı?

Evde baktığınız çiçeklerinizin ölmesini istemiyorsanız ve hızla büyüyüp, sağlıkla gelişmesini istiyorsanız çiçek coşturan bitki besini kullanabilirsiniz. Bitki besin takviyelerini, bitkilerin dinlenme dönemlerinde vermek gerekir. Bu nedenle çiçek coşturan bitki besini takviyesini dikkatli ve dengeli bir şekilde yapmanız önerilmektedir. Evde yapılan çiçek coşturan bitki besini ve detayları ise şu şekildedir;

cicek-costuran-bitki-besini

1- Evde Bitki Besini Hazırlama

Sebze suyu, muz kabukları, kuru fasulye, hamsi, haşlanmış yumurta suyu ve kabukları gibi birçok madde ile bitki besini hazırlayabilirsiniz.

Örneğin; Yumurtayı haşladığınız suyu soğuduktan sonra çiçeklerinizin dibine dökebilirsiniz. İçine yumurta kabuklarını dövüp inceltip çiçeğin gövdesine ilave edebilirsiniz.

2- Kuru Mayayla Çiçek Coşturma| Çiçek Coşturan Bitki Besini

1 litre suya yarım yemek kaşığı kuru maya eklenir ve eriyinceye kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım bitki köklerine dökülür. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan maya, bitkilerin kısa sürede sağlıklı ve güçlü olmalarını sağlar.

cicek-costuran-bitki-besini

En iyi Bitki Besini Hangisidir?

Her bitkinin bitki besinine ihtiyacı vardır. En iyi bitki besini, yetiştirdiğiniz bitkiye uygun olarak seçilen takviyelerdir. Bitki besinleri çiçek türlerine ve ihtiyaç çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Çiçek ve bitki türlerinin ihtiyaç duyduğu besinler birbirinden farklıdır. Bu nedenle, bitkiyi tanımak ve ihtiyacına uygun bitki besini satın almak oldukça önemlidir.

Evde yetiştirdiğiniz bitkilerinizi meyve ve sebze kabukları, sarımsaklı su, yumurta suyu, yumurta kabuğu, muz kabuğu, çay posası ve haşlanmış sebze suyu ile coşturabilir, besleyebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: Evde Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder