Deri Üzerindeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri Üzerindeki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri, hayvanların çoğunun vücudunu kaplayan bir maddedir. Organik bir madde olan deri hayati fonksiyonları yerine getiren organlar için koruyucu bir tabaka görevini üstendiği için dayanıklı bir maddedir. Deri, canlıların bir parçası olduğundan dolayı, doğal bir hissiyatı vardır. Ancak deriyi eşyalarda kullandığımızda bu kadar da dayanıklı değildir. Hayvandan ayrılan ve çeşitli işlemlerden geçirilen deri canlılığını yitirdiği için, kendini onarma fonksiyonunu da yitirir. Bu yüzden yırtıldığında ve lekelendiğinde eski haline döndürmek zordur. Kimyasal malzemeler deriyi deforme edebilir. Kesici cisimler ise deriyi kolaylıkla yıpranabilir. Deforme olmuş deri ancak bu işin ustaları tarafından eski haline döndürülebilir. Ancak rengi solduğunda boyaması kolay olduğu için kumaştan daha elverişlidir.

Deri, mobilyalarda ve çeşitli giysilerde tercih edilen bir malzemedir. Asil görünümü ve kolay kullanımı sayesinde birçok insan deri malzeme kullanmayı çok sever. Deri giysilerde kullanıldığında vücut ısısını sabit tutmaya yardımcı olur. Sıcak tuttuğu ve koruyucu niteliği yüksek olduğu için deri, ceketlerde tercih edilen bir malzemedir. Deri koltuklarda da sıklıkla kullanılır. Oturumu rahat bir malzemedir ve şık bir görünümü vardır. Deri, parlak ya da mat olarak kullanılabilir.

Deri temizliği;

Deri, çokça kullanılan bir malzeme olduğu için, lekelenme tehlikesiyle de karşı karşıyadır. Deri yüzeyindeki lekelerin de çıkarılma yolu elbette ki vardır. Ancak boya lekesi çok kolay çıkan bir leke değildir.Deri eşyanız üzerindeki boya kurmadıysa sabunlu ıslak bez ile silindiğinde sorunsuz temizlenebilir ama kuru boya kolay değildir.

Boyayı en iyi temizleyen madde tiner olmakla beraber, eğer ki deri üzerine tiner dökülecek olursa yüzey deforme olacaktır. Bu yüzden deri malzemedeki boya lekesini çıkarmak için izopropil alkolden faydalanılabilir. Kimyasal madde kullanımı pek tavsiye edilmez. Kimyasal malzemeler deri yüzeyini yıpratıp, renginin solmasına neden olabilirler. Bu yüzden izopropil alkol yerinde bir seçim olacaktır. İzopropil alkolu eczanelerden temin edebilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder