Tıraş Makinesi Nasıl Temizlenir?

Erkek bireyler iş hayatları sebebi ile neredeyse haftanın her günü tıraş olmak zorundadır. Bu sebeple çok kullanılan tıraş makinelerinin zaman ile içerisine kıl, toz ve ölü deri ile dolar.

Tıraş makinesini kullanırken en üstün performansı alabilmek ve çok daha kısa sürede tıraş işleminizi bitirebilmeniz için her kullanım ardından tıraş makinenizi temizlemelisiniz.

İşlerinizin, sorumluluklarınızın aksamaması için ve güvenli bir şekilde tıraş olabilmek için tıraş makinesi temizliğini her gün gerçekleştirmeniz gerekir. Tıraş makinesi temizliği hakkında gereken puf noktalar aşağıdaki yazıda mevcuttur.

Tıraş Makinesi Nasıl Temizlenmeli?

Tıraş makinelerinin kendi modellerine özel farklı özellikleri bulunmaktadır. Bazı tıraş makineleri fırça ile temizlenebilirken, bazı tıraş makineleri de su ile yıkanarak temizlenmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kendi kendini temizleyebilen tıraş makineleri de üretilmiştir. Bu makinelerin kendilerinde ayrı bir temizleme bölümü bulunmaktadır. Eğer böyle bir tıraş makinesine sahipseniz, tıraş makinesinin kullanım talimatlarına dikkat ederek tıraş makinenizi kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Eğer sahip olduğunuz tıraş makinesi su ile temizlenen modellerden ise tıraş makinesini temizlemeden önce makinenizi kapatın. Ardından tıraş makinenizin başlığını açın ve tıraş makinenizi mümkün olan en yüksek sıcaklıkta suyun altına tutun.  Tıraş makinenizdeki kıllar makineden ayrılarak lavaboya akacaktır. Tıraş makinenizde ki kalan parçaları da fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra son olarak tıraş makinenizi sallayarak içerisindeki fazla suyun akmasını sağlayın.

Eğer tıraş makinenizde birden çok başlık varsa onları da ayrı ayrı fırça ile temizleyin. Tıraş makinenize yapışmış şekilde kalan kılları da fırça yolu ile temizleyebilirsiniz. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra makinenizi başlığı açık bir durumda kurumaya bırakın.

Eğer tıraş makineniz sadece fırça ile temizlenebilen bir modele ait ise, tıraş makinenizin başlığını açın ve yukarıda bahsedildiği gibi kılları fırça yardımı ile temizleyin.

Tıraş makinesi temizliğine özel olarak yapılan spreyler de vardır. Bu spreyler ile de gerekli temizliği yapabilirsiniz. Bu yöntemlerle aynı zamanda saç ve sakal şekillendirme aletlerinde de kullanabilirsiniz.


Leave a Reply