Tatile Gitmeden Önce Evde Yapılması Gerekenler

Tatile Gitmeden Önce Evde Yapılması Gerekenler

Hepimiz günlü hayatın stresinden bunalıp bir kaç günlüğüne başka bir yerlere gitmek isteriz. Bu tatiller hem oluşan yorgunluğumuzu alır hem geri döndüğümüzde işimize veya okulumuza daha dinç bir şekilde dönmemizi sağlar. Herkesin bir tatile ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurursak aklımızda kalan tek soruya çözüm bulmamız gerekir. Nitekim uzun bir tatile çıktığımız zaman aklımız her zaman evimizde kalır.

Eğer gerekli önlemler alınmazsa oluşabilecek küçük bir aksaklıkta büyük faciaların kapısı açılmış olacaktır. Bu nedenle tatile çıkmadan önce muhakkak evimizde gerekli önlemleri almalı ve kafa ve mental açıdan sadece tatilimize odaklanmalıyız. Aklımızın bir köşesinin evimizde kaldığı bir tatilin de bize bir şey katmayacağı gibi daha çok stres olmamızı da sağlayabilir. Bunun için tatile çıkmadan önce evde alabileceğiniz küçük önlemleri başlıklar halinde anlatalım.

BUZDOLABININ FİŞİNİ ÇEKMEK

Tatile giderken buzdolabının fişini çekmek alabileceğimiz önlemlerden bir tanesidir. Oluşabilecek bir elektrik kaçağında buzdolabında olan bir arızada evimizin veya etraftaki binaların yanmasına engel olan bu küçük hareket sizin geri dönüşte kötü bir tabloyla karşılaşmamanızı sağlayabilir.

Ayrıca buzdolabının fiziksel ömrü içinde gerekli olan fişi çekme işlemi, siz tatilde olduğunuz zaman daha kolaylıkla gerçekleştirilebilir ve fişini çektiğiniz buzdolabına tabiri caizse sizde bir tatil vermiş olursunuz. Unutmayın insanda ki gibi teknolojik aletlerde de dinlenme önemlidir. Dinlene bir kendini yenileme biçimidir. Bunun için tatile giderken fişini çektiğiniz buzdolabınız döndüğünüzde daha üstün bir performansla çalışabilir.

BUZDOLABININ FİŞİNİ ÇEKMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tatile giderken buzdolabın fişini çekmeden önce buzdolabının içine muhakkak bakmalı ve siz tatildeyken bozulacak ürünler ya tüketilmeli ya da başka birisinin dolabında muhafaza edilmelidir. Özellikle buzdolabında bulunan et ve benzeri ürünler bozulunca kötü bir koku bırakır. Hatta bu koku zaman geçtikçe bütün bir mahalleyi sarabilir. Bunun için muhakkak buzdolabı boşaltılıp fişi çekilmelidir.

Özellikle buzdolabının derin dondurucu kısmındaki buz çözülmeleri buzdolabın yenilenmesi için önemlidir. Bunun için derin dondurucuda ki etler ve benzeri bozulabilecek ürünler başka bir dolaba aktarılmalıdır. Eğer buzdolabınızın derin dondurucu kısmı yapı itibariyle buz tutuyorsa, buzdolabının fişini çekmekle birlikte o buzların erimesinin de düşünülmesi gerekir ve önlemleri alınmalıdır.

Tatile çıkmadan alınabilecek diğer önlemler ise elektrik kaçağının önüne geçmek içi elektrik şalterlerinin indirilmesi, oluşabilecek bir musluk patlamasını önlemek için su vanalarının kapatılması ve oluşabilecek bir yangında büyük patlamaların önüne geçmek için doğal gaz vanalarının da kapatılmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Meltem dedi ki:

    Gemlikten 2 ay once bir 5kg lık bir teneke aldığım zeytinlerin uzerinde küfe benzer olusumlar var. Yıkadım ama yeterince temizlenmedi. Yaşadığım yer bölge olarak çok sıcak zaten Kurtarmanın bir yolu var mı acaba? Tşkler.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder