Domateste Ne Vitamini Var?

Domateste Ne Vitamini Var?

DOMATES NEDİR? Ailesi patlıcangillerden olan domatesin ana vatanı Orta ve Güney Amerika olarak bilinir. Domates bitkisinin meyvesi olan domates yenilebilir bir bitki olup ülkemizde sebze grubunun ana ögelerinin başına gelir.

DOMATES HAKKINDA PEK BİLİNMEYEN BİLGİLER:

 1. 1893 yılında Amerika’da sebze olarak- mahkeme tarafından sınıflandırılan domates aslında bir meyve türüdür.
 2. Amerika’nın keşfinden sonra domates halk tarafından bilinirlik kazanıp üretimi çoğalmıştır.
 3. Domates ilk kez Thomas Jefferson isminde bir çiftçi tarafından yetiştirilmiş fakat insanlar bu meyvenin renginden ötürü zehirli olduğuna inanarak domates yemekten kaçınmışlardır.
 4. Avrupalı insanlar domatesin romantik bir özelliği olduğuna inandıklarından ötürü bu bitkiye ”aşk meyvesi” ismini vermişlerdir.

DOMATESTE HANGİ VİTAMİNLER BULUNUR?

Ülkemizde belki de en çok tüketilen sebze olma özelliğine sahip olan domates antioksidan özelliği yüksek olması bakımından vücudumuz için yararlı sayılan pek çok vitamini de içinde barındırır. Domatesin sağlığa faydalarının en başında içeriğindeki ”likopen” bileşeninin sebzeye kırmızı rengi sağlaması gelir. Domates yüksek oranda C vitamini içerir. Ayrıca C vitaminine ek olarak içerisinde E vitamini ile berta karoten de bulundurur.

Domates kemik erimesi hastalığının bir numaralı savaşçısıdır ve kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı gibi sorunlar için de sağlığımıza destek veren en önemli gıdalardan biridir. Domates kanser hastalıkları için de tüketilmesi gereken gıdaların başına gelir. Domatesin bünyesinde bulunan likopen kalp ve damar hastalıklarında kalp için yüksek derecede önemi bulunan antioksidan sağlar ve kalp ve damar hastaların iyileşmesini önemli ölçüde destekler.

Domates vücudumuza E ve C vitamini sağlaması açısından kan hücrelerini korumak gibi görevlerin de üstesinden gelir. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda ise domatesin kolesterol düşürücü özelliğinin de bulunduğu ve kolesterol hastalarının mümkün olduğunca domates tüketmesinin önemli olduğu da belirtilmiştir.

Domates kanın pıhtılaşmasını önleyen içerikleri sayesinde de tüketilmeye uygun bir sebzedir. Menopoza girmiş bayanlarda da domatesin olumlu etkileri bulunur. Bu etkiler kemik dokusu değişiminin önüne geçer. Erkeklerde olan prostat hastalığında domates kullanımı bu hastalığın prostat kanserine dönüşmesi riskini azaltır. Domatesin içeriğinde bulunan alfa tomatin adlı bileşen prostat kanserine sebebiyet veren hücrelerin üretimini baskılar bu yüzden domates tüketiminin önemi buradan gelir.

Prostat kanseri için sürdürülen araştırmalar sırasında akciğer kanseri için de domatesin kötü hücre oluşumunu engelleyen yapısı ele alınmış ve akciğer kanseri olan bireylerin de domatesi sıkça tüketebilecekleri onaylanmıştır. Domates A,E ve C vitaminlerinin yanı sıra B1, 2, 3, 4, 5 ve B6 vitaminlerini de içeriğinde bulundurur. Fosfor, magnezyum, demir ve potasyum mineralleri de domatesin içeriğinde olan diğer önemli unsurlardır.

ZAYIFLAMA İÇİN DOMATES KULLANIMI:

Diyet yaparak zayıflamaya çalışan her birey için domates tüketimi ilk sıraya gelmektedir. Bunun ana nedeni domatesin çok düşük bir kaloriye sahip olmasından dolayıdır.

1 adet orta büyüklüğe sahip domates 22 kalori gibi çok düşük bir kaloriye sahip olup günlük alınması gereken A vitamininin % 20 sini, C vitamininin ise % 26 ‘lık bir kısmını karşılar. Domatesin suyu da diyet yapanların tüketimine uygundur. Domates suyu uzun süreli tokluk hissi verir ve diyetinize uyum sağlar.

GÖZLERİMİZ İÇİN DOMATES:

Göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri olan A vitamini domateste çokça bulunur bu yüzden domates tüketimi görüş bozukluğu oluşması riskini çok aza düşürür. A vitamini gözlere doğrudan etki eder ve düşük ışıklarda bile çok iyi bir görüş açınız olmasını sağlar.

Makula Dejenerasyonu adlı göz hastalığına sahip bireylerin domates tüketmesi bu hastalığı en alt seviyeye indirgemelerine olanak sunar.

CİLT SAĞLIĞI İÇİN DOMATES:

 • Cildi yenileme özelliğine sahip olan domates kolajen üretimini destekler ve cildin esnek bir yapıya kavuşmasını sağlar.
 • Domates antioksidan özelliğiyle yaşlanma karşıtıdır.
 • Domates kan şekeri basıncını da en alt seviyeye düşürür.

SAÇ SAĞLIĞI AÇISINDAN DOMATESİN YARARLARI NELERDİR?

 • A Vitamini açısından zenginlikler sunan domates saçımızı kökten uca kadar güçlendirir ve saça kendiliğinden gelen doğal bir görünüm kazandırır.
 • Karotenoid ve flavonoid bulundurması bakımından domates tüketen insanlar tüketmeyen insanlara göre güneşin UV ışınlarında daha az etkilenmektedirler.
 • Domatesi çekirdeksiz tüketen bireylerde böbrek ve safra taşı oluşumu riski azdır.
 • Flavonoid ve karotenoid içeren domates bu özelliğiyle bol tüketimde iltihap oluşumu riskini en aza indirir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder