Sezonluk Battaniye Nasıl İşlenir?

Bu battaniye modelimizi işlemeniz için 5 mili metre yün işleme tığının yanı sıra çeşitli renklerde yün iplere ihtiyacınız var.

Bu battaniye modelimizde tığ ile kare model nasıl çıkartılır isimli çalışmamızdaki işleme tekniği kullanılmıştır. Tek fark orada model kare şeklini aldığı zaman tığ işleme duruyordu.

Fakat bu battaniye modelimizde bu kare işlemenin daha ileri işleme tekniği ile nasıl tam bir battaniye meydana getirebileceğimizi göreceğiz.

Sezonluk Battaniye İşleme

battaniye isleme 1Başlamak için başlangıç düğümü sonarsında 4 tane zincir çekin ve ilk ile son zinciri birleştirip her zaman yaptığımız gibi yuvarlak daireyi oluşturun.

battaniye isleme 2Dört tane zincir çekin ve dairenin içerisine 3 tane çift kroşe işleyin.

battaniye isleme 3Sonra 1 tane zincir çekin ve 3 tane daha çift kroşeyi dairenin içerisine işleyin.

battaniye isleme 4Daha sonra 1 tane zincir çekin ve yine dairenin içerisine bu sefer 2 tane çift kroşe işleyin. Sonrasında başta 3 zincir çektiğiniz zincirlerin en üstteki zincirinden iki tarafı da birleştirin.

battaniye isleme 5Daha önce bir zincir çektiğiniz kısma tığı kaydırma yapın. Daha sonra 4 tane zincir çekin ve aynı boşluğun içerisine 2 tane çift kroşe işledikten sonra 1 tane zincir çekin ve yeniden aynı boşluğun içerisine 3 tane daha çift kroşe işleyip ilk köşeyi oluşturun.

battaniye isleme 6Bir tane zincir çekin sonraki 3 tane çift kroşelik kısmı atlayın ve sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 3 tane çift kroşeyi aynı boşluğa işleyin.
Yukarıda da gördüğünüz gibi ilk yan tarafı işlemiş oldunuz.

battaniye isleme 7Sonra yine bir tane zincir çekin ve aynı şekilde sonraki 3 tane çift kroşelik kısmı atlayın ve sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyin ve 1 tane zincir çektikten sonra yeniden 3 tane çift kroşeyi aynı boşluğa işleyin.

battaniye isleme 8Üç tane çift kroşelik kısmı atladıktan sonra son kalan bir zincirlik kısma yeniden aynı şekilde 3 tane çift kroşe, 1 tane zincir ve yine 3 tane çift kroşe işleyin.

battaniye isleme 9Bir tane zincir çekin ve en baştaki sol taraftaki başta çektiğiniz 3 zincirin en üst zinciri ile tığ işini tığ kaydırma yaparak birleştirin.

battaniye isleme 10Artık ipi kesip ipi tığ işine birleştirip yeni ipi kare işlemenin tam köşesine bağlayarak ekleyebilirsiniz.

battaniye isleme 11Dört tane zincir çekin ve aynı boşluğun içine 2 tane çift kroşe işledikten sonra 1 tane zincir çekin ve yeniden aynı boşluğun içerisine 3 tane daha çift kroşe işleyin.

battaniye isleme 12Bu sefer işlememiz biraz daha farklı bir şekilde ilerleyecek. Bu sefer 1 tane zincir çekin sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe işleyip yeniden 1 tane zincir çekin.

battaniye isleme 13Yeniden köşeye geldiğinizde aynı şekilde 3 çift kroşe, 1 zincir ve yeniden 3 çift kroşe işledikten sonra 1 tane zincir çekin.

battaniye isleme 14Aynı adımları tekrarlayarak tüm sırayı aynı şekilde işleyin. Sıra sonunda her zaman ki birleştirmenizi yapın. Sonrasında ipi kesin ve ipi battaniyeye daha önce yaptığınız gibi bağlayın.

Bundan sonra aynı adımları izleyerek battaniyenizi istediğiniz büyüklüğe gelene kadar işlemeye devam edin.

Bu battaniyede orta göbek 3 sıra aynı renkte sonra 1 sıra beyaz, 3 sıra farklı renkte sonra 1 sıra beyaz, 3 sıra farklı renkte sonra 1 sıra beyaz, 3 sıra farklı renkte sonra 1 sıra beyaz, 3 sıra farklı renkte sonra 1 sıra beyaz ve 3 sıra göbekte kullanılan renk ve bir beyaz ve sonrasında aynı renklerin aynı sıra ile devamı kullanılarak battaniye işlenmiştir.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.