Büyük Battaniye Nasıl Örülür Videolu Anlatım, Kendin Yap

Büyük Battaniye Nasıl Örülür Videolu Anlatım, Kendin Yap

Eskiye kıyasla renkli iplerin üretimi ile birlikte örgü yapmak çok daha eğlenceli bir konuma gelmiştir. Doğu da başlayarak tüm dünyaya yayılan örgü günümüzde moda camiasının da vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Son zamanlarda özellikle de kadınların en büyük hobisi haline gelmiş olan örgü oldukça rahatlatıcıdır. Teknolojinin hızla geliştiği bu zamanda çok eski dönemlerden günümüzde tutunmayı başaran şeylerden biri de örgüdür. Örgü her şeyden önce sabır, dikkat ve incelik isteyen bir iştir.

 

Örgü denildiği zaman akıllara sürekli yelek, ceket, patik gibi şeyler gelse de örgü battaniyeleri de unutmamak gerekmektedir. Örgü battaniyeler genelde yeni doğmuş çocuklara veya kadınların çeyizine örülerek konulur? Peki örgüye yeni başlayanların ne yapması gerekmektedir? Erkek battaniyesi nasıl örülür?

İyi bir örgü sabır ve metanet ister. Bu ince işçilik gerektiren hobi başta sizleri zorlasa da işin sonunda elde ettiğiniz sonuçla sizleri motive etmekten de geri kalmayacaktır. İyi bir örgü örmek için uymanız gereken birkaç kural ve tamamlamanız gereken adımlar bulunmaktadır. Gelin örgü örmeyi yeni baştan keşfedelim.

 

1-Kendi iplik yumağını yap

Çoğu iplik çile halinde gelir ve bununla örgü örmek pek de mantıklı değildir. Bu nedenle örgü örmeye başlamadan önce kendinize bir iplik yumağı yapmanız en iyisi olacaktır.

 

2-Sabırlı olun

Sabır örgü örmenin en önemli noktasıdır. Özellikle örmek istediğiniz şey bir battaniye ise bu çok daha büyük bir sabır gerekmektedir. Yanlış yaptığınız noktada geri dönmeyi bilmelisiniz. O an sizlerin gözüne küçük gelen hatalı bir ilmek battaniye bitiminde gözü rahatsız edecek şekilde görünebilir.

 

3-Aceleci Davranmayın

Örgü aceleye gelecek veya bir günde bitirilecek bir şey değildir. Bu nedenle acele etmeyin. Acele etmek erken bitirmenize değil hata yapmanıza neden olacaktır ve örgü de yapılan her hata sizleri başlangıç noktasına itecektir.

 

4-İp ve Şiş Uyumu

Seçtiğinizin ipin kalınlığı ile şişiniz oldukça uyumlu olmalı. Bu küçük detay başlarda göze çarpmasa da sonradan sizleri zora sokacaktır. B nedenle ip ve şiş seçimlerinizde kesinlikle dikkatli olmalısınız.

 

Büyükler İçin Battaniye Nasıl Örülür?

Sizler de erkek battaniyesi örmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru adrestesiniz demektir. Battaniye diğer örülen şeyler gibi küçük değil aksine oldukça büyüktür. Bunun sürekli olarak göz önünde bulunacağını düşünecek olursak ilk dikkat etmemiz gereken nokta renk uyumu olacaktır. Öncelikle battaniyenizde bir araya getirmek istediğiniz renklere karar verin. Aldınız ipin markası ve kalitesi de bu noktada bir hayli önemli olacaktır.

Dev Parmak Battaniye Örülüşü

Battaniye kişinin cildine en çok değen eşya olduğu için pamuk ipliği tarzında bir ip seçimi sizleri memnun edebilir. Aldığınız ipler ile binlerce model, desen ve şekil çıkarabilirsiniz. İşin bu noktası sizlerin el becerisine ve hayal gücünüze kalıyor. Battaniye örmek istiyorsanız battaniyenin uzunluğunu kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız çünkü alacağınız ip miktarı ve sayısı battaniye uzunluğuna ve genişliğine yetecek miktarda olmalı.

 

Örgü herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bir noktada kolay görünse de aslında büyük bir çaba ve azim istemektedir. Hemen oldu bittiye getirilmesi mümkün değildir. Örgü örerken aceleci olmak çok sık hata yapmanıza neden olacaktır ve bu durum da sizleri örgüden soğutacaktır. Örgü de hata yaptığınızda veya şişinizden ip kaçtığında mutlaka geri dönmelisiniz. Başta hata gözünüze çapmasa bile örgününü bitiminde gözünüzü rahatsız edecektir. Özellikle farklı ve açık renkler ile örülen battaniyenizde hatanın çok daha fazla gözükme riski vardır.

 

Örgü örerken dikkat edilmesi gereken huşulardan biri de renk uyumudur. Öreceğiniz battaniyeyi tek renk yerine farklı renklerden oluşturmak istiyor iseniz kesinlikle renk uyumlarına ve renk geçişlerine dikkat etmelisiniz. Renk geçişleri ne kadar uyumlu olursa battaniyeniz gözünüze o denli güzel gelecektir. Örgü her ne kadar yorucu bir iş olsa da sonuç elde ettiğinizde bu durum sizleri motive edecektir. Örgü de ilmek ilmek işleyeceğiniz tüm emekler iyi birer sonuç olarak geri dönecektir. Örgü yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğer de ip kalitesi olacaktır. Battaniye örmek istediğiniz ipin kalitesi oldukça mühimdir.

İp ve Şişle Battaniye Örme Tarifi


Battaniyenin sürekli olarak tenimiz ile temas edeceğini düşünecek olursak ip kaliteli olmalıdır. Kaşındıran veya sürekli olarak pul pul dökülen ipleri tercih etmek yerine daha çok yumuşak ve battaniye modeline uygun ipleri tercih etmemiz gerekmektedir.

Battaniye Resimleri Galerisi

Örgü battaniyelerin diğer battaniye türlerine göre hem daha sıcak hem de çok daha yumuşak olduğunu biliyoruz. Örgü başlı başına bir hobi ve yetenek alanıdır. Örgü örerek ortaya çıkaracağınız her şey sizleri hem motive hem de mutlu edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder