İPUÇLARIM

Sebzeleri en iyi dezenfekte eden etkili yöntem sirkedir

Sebzeleri en iyi dezenfekte eden etkili yöntem sirkedir

Sirke, bağışıklık sistemin güçlenmesinde ve vücudu enfeksiyonlardan koruma özelliklerin yanında dezenfektan olarak kullanılması gereken bir doğal bakteri temizleyicidir.
Vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyveler sağlığımız için çok büyük öneme sahiplerdir. Titiz ev hanımları bu ürünleri tüketmeden önce mutlaka temizliğine çok önem gösterirler, lakin sadece su ile yıkadığımız zaman yüzeysel bir temizlik yapmış olduğumuzu biliyor musunuz?
Uzmanlar, su ile yıkanan sebzelerde yeteri kadar dezenfekte edilmediğini, bakteri ve mikroplardan arınmadıklarını belirtiliyorlar. Sebzeleri dezenfekte etmenin en sağlıklı yolunun sirke ile yıkanmaktan geçtiğini belirtiyorlar.

Toprak kalıntısı olan sebzelerde mutlaka sirke kullanın:

Kış aylarında bolca tükettiğimiz pırasa, lahana, ıspanak gibi kışa özel sebzelerin toprak kalıntılarında yaşayan bakterilerin temizliği için sirke ile yıkamak gerekir. Uzmanlar sebze temizliğinde kimyasal madde kullanımı yerine doğal üzüm veya elma sirkesi kullanmanızı öneriyorlar.

Dezenfekte etmek için hangi sirke kullanılmalıdır?

Sirkenin içerinde katkı maddesi olmayan, yapay boya, aroma bulunmayan taze (yaş) üzümden yapılmış %100 üzüm sirkesi veya taze elmadan yapılmış %100 elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bu tarz sirkelerde bakteri öldürücü özelliği bulunduğu için sebzelerinizi tüketirken daha temiz olduğundan emin olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.