Bahar yorgunluğuna iyi gelecek 7 bitki çayı

Bahar aylarının gelmesi ile hepimizin üzerine bir yorgunluk çöküyor. Bu mevsim güneşli ve güzel havaları beraberinde getirirken, bizlerin halsizlik şikayetlerini de arttırıyor. Hava değişimi sırasında yaşanan bahar yorgunluğun belirli sebepleri var.

Bahar yorgunluğuna iyi gelecek 7 bitki çayı

Bahar aylarının gelmesi ile hepimizin üzerine bir yorgunluk çöküyor. Bu mevsim güneşli ve güzel havaları beraberinde getirirken, bizlerin halsizlik şikayetlerini de arttırıyor. Hava değişimi sırasında yaşanan bahar yorgunluğun belirli sebepleri var.

NEDEN BAHAR YORGUNLUĞU YAŞARIZ?

Vücudumuz her duruma, ortama ve sıcaklığa adapte olabilecek özelliktedir. Ancak bu süreçte vücudumuz bazı tepkiler gösterebilir. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte suyun daha fazla buharlaşması sonucu havadaki nem oranı artar. Bu durum havadaki elektrik yükünü de arttırır. Bunun sonucunda vücudumuzda belirli sorunlar meydana gelebilir. Bahar aylarında havanın ısınmasıyla birlikte baş ağrısı, halsizlik, hiçbir şey yapmak istememe, geçmeyen yorgunluk hissi baş gösterebilir. Vücudunuz sürekli yorgun düşebilir, hiçbir şey yapmadan sadece uyumak isteyebilirsiniz. Ayrıca kas, sırt, boyun ve eklem ağrıları da bireylerde sıklıkla görülmektedir. Bahar yorgunluğu genellikle büyük şehirlerde ve şehrin stres hayatının yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülmektedir.

Mevsim değişikliğinin yanı sıra bahar yorgunluğunu tetikleyen diğer etkenleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Gribal enfeksiyon ve nezle gibi hastalıklar
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Stresli ve hareketsiz bir yaşam
  • Vücudun vitamin ve mineral eksikliği
  • Aşırı sigara, alkol, çay ve kahve tüketimi
  • Kan şekeri seviyesinin düşmesi

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldız Erdoğanoğlu’na göre düşük miktardaki serotonin hormonu da bahar yorgunluğuna sebebiyet vermektedir. Karanlık kış günlerinde vücudunuzun serotonin depolaması mümkün olmadığını, buna karşılık uyku hormonu olan melatonin hormonunun vücudumuzdaki konsantrasyonunun yükseldiğini söyleyen Erdoğanoğlu, bahar aylarında daha fazla açık havada bulan kişilerin vücudunda, serotonin ve melatonin hormonu tekrar denge miktarına ulaşıncaya dek fazladan serotonin üretildiğini, bunun yanı sıra kış mevsiminde vücut ısımızın yaza göre bir tık daha düşük olduğunu ve bahar aylarının gelmesi ile yeni ısıya vücudumuzun hemen adapte olamadığını belirtiyor.

BAHAR YORGUNLUĞUNDAN ETKİLENMEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

Bu noktada bireyin uyku saatinin düzenli olması çok önemlidir. Vücut saatinin düzeni alınan besinlerin saatini doğrudan etkilediğini için bireyin metabolizmasını da etkiler. Sürekli çalışır durumda olan metabolizmanız sizin bahar yorgunluğu yaşamanızı engeller. Bunun yanında su tüketimi de çok önemlidir. Özellikle sinir ve sindirim sisteminin düzenli çalışımı için günde 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Mevsim değişimi nedeni ile etkilenen vücut yeterli su tüketilmediğinde daha fazla zarar görecektir. Hareketsiz bir yaşam da bahar yorgunluğunun etkisini arttıracaktır. Bu nedenle gün içerisinde yapılan yürüyüş ve egzersizler de vücudunuzun daha dinç olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bu dönemde moral ve motivasyonunuzu yüksek tutmanız bahar yorgunluğunu daha hızlı atlatmanızı sağlayacaktır. Bahar yorgunluğunu gidermede en önemli etken beslenme düzenidir. Özellikle B ve C vitamini kaynaklı besinler, bağışıklık sistemini güçlendiren çinko, kan şekeri dengesini ve düzenli kas çalışmasını sağlayan magnezyum, sinir sisteminde görevli olan potasyumdan zengin besinlerin tüketilmesi yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır. Aşırı alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durmanız da vücudunuzu rahatlatacaktır.

BAHAR YORGUNLUĞUNA İYİ GELECEK 7 BİTKİ ÇAYI ÖNERİSİ

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay sağlıklı içecekler arasında en bilinenidir. İçeriğinde bol miktarda antioksidan olması sebebiyle enerjinizi yüksek tutmanıza yardımcı olur. Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, gün içerisinde tüketilmesini önerdiği yeşil çayın hem metabolizmanızın hızlanmasını sağladığını, hem de bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasına katkıda bulunduğunu belirtiyor. Yeşil çay özellikle bahar aylarında günde 2 kupa tüketilebilir.

PAPATYA ÇAYI

Özellikle mide ağrısı ve sindirim sistemi sıkıntılarına karşı önerilen papatya çayı, bahar yorgunluğu gidermede de oldukça etkilidir. Rahatlatma özelliğiyle bilinen papatya çayının günde 1 kupa içilmesi önerilir.

MELİSA ÇAYI

Bilindiği gibi vücut saatinin düzeni metabolizma dengesini de doğrudan etkiliyor. Antiseptik özelliği olan melisa çayının bahar aylarında düzensiz uyku problemi çeken bireyler tarafından tüketilmesi öneriliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış ayrıca hazmı kolaylaştıran, mide spazmına iyi gelen melisa çayının bahar yorgunluğu yaşama riskini de azalttığını belirtiyor. Günde 1 fincan melisa çayı bahar yorgunluğunuzu gidermede faydalı olacaktır.

IHLAMUR

Ihlamur, özellikle bahar aylarında baş ağrısı çeken bireyler için vazgeçilmez bir iyileştiricidir. Ihlamur besinlerin hazmını kolaylaştırırken, vücudu rahatlatır ve yatıştırır. Gün içerisinde 1-2 fincan ıhlamur tüketilmesi tavsiye edilir.

ADAÇAYI

Adaçayının güçlü antioksidan özelliği vardır. Doğal bir sakinleştiricidir. Dolaşım ve sindirim sistemine faydalı olmasının yanı sıra hafıza güçlendirirci etkisi de vardır. Zinde ve dinç kalmanızı sağlayan adaçayı, bahar yorgunluğuna karşı da birebirdir. Günde bir fincan tüketmeniz bahar yorgunluğunuzu atmanıza katkı sağlayacaktır.

KUŞBURNU

Antioksidan özelliği olan bitkiler bahar yorgunluğunu üzerinizden atmanıza yardımcı oluyor. Kuşburnu da içerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan özelliğe sahip. Kuşburnu meyveleri C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içeriğinde flavonlar, tanen ve şeker ile vitamin, mineraller de bulunan oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Özellikle kan temizleyici ve bağırsak yumuşatıcı özelliğiyle bilinen kuşburnu, C vitamini zenginliğinden ötürü vücudun gelişmesini düzenliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bunların yanısıra hücre yenilenmesine yardımcı olan kuşburnu vücudu kansere karşı da koruyor. Günde 2 fincan kuşburnu çayı tüketmeniz öneriliyor.

EKİNEZYA ÇAYI

A, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırıyor. Kronik halsizlik, yorgunluk gibi durumları gidermede oldukça etkili. Gribal enfeksiyonlarla savaşmada etkisi olduğu bilinen ekinezya, antioksidan etkisiyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Günde bir fincan ekinezya çayı tüketmeniz, bağışıklığınızı arttırarak bahar yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında beslenmenize de dikkat etmeniz bahar yorgunluğunu daha hafif atlatmanıza yardımcı olacaktır. Kivi, çilek, ananas, muz, enginar, semizotu ve yeşil yapraklı bitkilerin tüketimini arttırmanız enerjinizi yükseltmenizi ve kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır. Beraberinde su tüketimini arttırmanız ve gün içerisinde yapacağınız küçük egzersizler bahar yorgunluğuna karşı birebirdir.

Bitki çayından ziyade bahar yorgunluğu için beslenme ile ilgili daha detaylı bilgi için sagliksiteniz.com adresindeki makaleye göz atmanızı tavsiye ederiz.

KAYNAKÇA:

http://www.mynet.com/haber/foto-analiz/bahar- yorgunluguna-karsi- 6-bitki- cayi-1777414- 1
https://www.sozcu.com.tr/2017/saglik/bahar-yorgunluguna- cok-iyi- gelen-7- oneri-1751498/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder