Puro Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Puro Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Eğer puro kaliteli bir puro ise 15 yıl hatta daha uzun bir süre bile saklanabilir. Aynı yıllanmış şaraplar gibi puro da eskidikçe tadı gelişir ve güzelleşir.

Puro Nasıl Saklanmalıdır?

Puro saklamak istiyorsanız bilmeniz gereken ve kesinlikle şart olan 2 kuralı anlamız gerekiyor.

Bu önemli kurallardan ilki puronun saklanacağın ortamın sıcaklık ayarıdır. Puroyu kaliteli bir koşulda uzun süre saklamak istiyorsanız ortam sıcaklığının 16 ila 18 derece arasında olduğundan emin olmanız gerekiyor. Ev ortamında bu sıcaklığı yakalamanız oldukça zordur.

Bu yüzden ortam sıcaklığı 22 derecenin üstüne ya da 12 derecenin altına inmedikten sonra telaşlanmanıza gerek yoktur. Fakat elbette eğer imkânınız var ise 16 ila 18 derecedeki saklama ortamını yaratmanız ideal olandır.

Çünkü bu durumda hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Saklama ortamı sıcaklığında asıl sorun ortamın soğuk değil fazla sıcak olmasıdır. Çünkü saklama ortamı 22 derecenin üzerine çıktığında tütün böceği sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

İkinci önemli kural ise saklama ortamının nemidir. Bağıl nemin ideal aralığı %65 ila %70’in altına düşmemesi ve %72’nin üzerine çıkmaması önemlidir. Çünkü puronuz nemli ise yanmayacaktır ve eğer fazla kuru ise puronun tadı ağarlaşır. Elbette nem saklama ortamı sıcaklığına göre değişim gösterecektir ve bu yüzden de saklama ortamı sıcaklığını sabitlemenizde fayda vardır.

puro saklama kutusuPuro Nerede Saklanmalıdır?
Puro en ideal olarak puro saklama kutusu adı verilen humidorların içerisinde saklanmalıdır. Eğer bu özel kutulardan elinizde yok ise herhangi bir hava geçirmeyen kutu, dolap hatta ve hatta hava geçirmeyen bir odada dahi puroları saklayabilirsiniz.

Burada önemli olan saklama ortamının hava geçirmemesi ve buna bağlı olarak da kutu içindeki nem ile sıcaklığın sabit kalmasıdır.

Puro saklamak için anahtar sıcaklığı ve nemi sabit tutmanızı sağlayacak kesinlikle hava geçirmeyen kutular ya da benzeri bir ortamdır.

En iyi humidor İspanyol sedirinden yapılan türüdür. Bu sakamla kutuları kesinlikle hava geçirmedikleri için diğer rakiplerine büyük fark atarlar. Eğer puro saklamaya karar verdiyseniz mutlaka bu humidorlardan almanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder