Memur Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

  • 22 Temmuz 2022
  • 2.083 kez görüntülendi.
Memur Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Memur olmak için gerekenler genellikle benzer şartlardan oluşmaktadır. Lisans mezunu olanların KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek geçerli puan almaları gerekir. Tercih edeceğiniz kurumun sınavlarına veya mülakatlarına girmek için alacağınız puan geçerli olmaktadır. Memur olmak için gerekenler ve memur olma şartları ise şu şekilde sıralanabilir;

– T.C. Vatandaşı olmak en temel şartlardan biridir.

– 18 Yaşını doldurmuş olmak gerekir. Kurum şartlarına bağlı olarak değişmekle birlikte 35 veya 40 yaş üst sınırı aşmamak gerekir.

– En az lise mezunu olmak memurluk için gereken şartlar arasındadır. Tercih edilen kurum şartlarına bağlı olarak ön lisans veya lisans mezunu olmak gerekir.

– KPSS sınavına girmek ve en az 70 puan alarak memuriyete atanma hakkına sahip olmak gerekir.

memur-olmak-icin-gerekenler

Memur Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Masa Başı Memur Nasıl Olunur? Masa Başı Memur Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Memur olmak için gereken şartlar genellikle benzer şartlardan oluşmaktadır. Memur denince akla ilk gelen masa başı çalışma şeklidir, fakat kamu görevlisi sıfatına sahip birçok farklı görev şekillerinde memur bulunur. Masa başında memur olmak için memur olma şartlarını taşımalı KPSS sınavından en az 70 puan alarak memuriyete atanmaya hak sahibi olmak gerekir. Örneğin; SGK da memur olmak gibi, tercih edilen kurum şartlarını taşımanız halinde istediğiniz bir pozisyonda görev yapma hakkına sahip olabilirsiniz.

Düz Memur Nasıl Olunur? Düz Memur Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Kurumların yazı ve evrak işlerine bakan, masa başı çalışan herhangi bir mesleki görev icra etmeyen kişiler düz memur statüsünde atanmış kişilerdir. Düz memur olmak için gerekenler yerine getirilmelidir. Genellikle lise mezunu olan kişilerin düz memurluk görevinde yer almaktadır.

Memur Olmak İçin KPSS Puanı Kaç Olmalıdır?

Devlet memuru olmak için KPSS sınavına girilmeli en az 70 puan alarak memuriyete atanmaya hak sahibi olunması gerekir. Bu devirde memur olmak hiç kolay değil, bu nedenle her yıl milyonlarca kişinin girdiği KPSS sınavına, en iyi şekilde çalışarak rakiplerinizi elemeli, memur olmak için gerekenler yerine getirilmelidir.

Sözleşmeli Memur Olma Şartları Nelerdir?

Yıllık programlarda geçici olarak görevlendirilmek üzere ya da özel mesleki bilgi gerektiren konularda ihtiyaç olması halinde sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilir. Memur olmak için gereken şartlar genellikle benzer şartlardan oluşmaktadır. Sözleşme yapılarak geçici çalıştırılan kamu hizmetlisine sözleşmeli personel denilmektedir.

Sözleşmeli Memur Olmak İçin Gerekenler

Sözleşmeli memur olmak için gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir;

– T.C. Vatandaşı olmak

– Yaşlı ya da emekli aylığı almamak,

– Kamu haklarından mahrum bulunmamak

– Suç yükümlülüğü bulunmamak

– Erkek adaylarda askerliğini yapmış olmak ya da ilişiği bulunmamak

– Tercih edilen kurum şartlarına bağlı olarak KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı), yaş ve eğitim şartlarına sahip olmak

– En az lise mezunu olmak

İlginizi çekecek diğer yazı: Emzirme Ödeneği Nedir? Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder