Peynir Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Peynir Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Peyniri saklamanın en iyi yolu 3 veya 5 derecede ve ışıksız bir ortamda saklamaktır.

Eğer peynir hemen yenip tüketilmeyecekse o zaman mutlaka kendi ambalajında saklanmalıdır. Eğer ambalajı açılmış ise peynir mutlaka saklama kabında ya da ambalaj malzemelerine sarılıp saklanmalıdır.

Eğer saklama malzemelerine sarılmadan peynir saklanmaya çalışılır ise peynir nemini, aroması ve lezzetini kaybedecektir.

peynir 1

Peynir Nasıl Saklanır?

Peyniri saklarken unutmamanız gereken en önemli husus, peynirin hava ile olan temasını tamamen kesmektir. Şeffaf folyo içine sıkı bir şekilde sarılmış olan peynirler için en ideal saklama yeri her zaman için buzdolabının alt gözleridir.

Eğer açıkta satılan peynirlerden kullanıyorsanız, peyniri kestirdiğiniz ana kalıpların nemli ya da çatlak olmamasına dikkat ederek peynir kalıbını seçin. Çünkü aşırı nemli ya da çatlamış olan peynirler mutlaka kurumuş ve tazeliklerini kaybetmiştir.

Peynir hemen yenmeyecek ise dilimlere ayrılmadan yani kesilmeden saklanmalıdır. Bunun nedeni peynirin dış ortamlardan temasını en aza indirgeyebilmektir.

Krem peynirleri saklamak için kendi ambalajının içinden çıkarmadan ve kapakları kapalı bir şekilde saklanmalıdır.

Beyaz peyniri saklamak istiyorsanız, ambalajı açıldıktan hemen sonra salamura suyu adı verilen içme suyunun içerisine yemek tuzu ilave edilerek hazırlanan suyun içinde saklanabilir.
Bu sayede beyaz peynirler uzunca bir zaman besin değerlerini ve lezzetlerini kaybetmeden saklanmış olurlar. Bunun dışında bu suyun içerisinde peynirin olgunlaşma süreci de devamlılığını sürdürmüş olur.

Kızartma peynirleri yenmeden önce 4 ya da 5 saat kadar suyun içinde bekletilip tuzu alınmalıdır. Bu sayede peynirin içerdiği fazlaca olan tuz yok olur ve peynirin gerçek lezzeti ortaya çıkmış olur.

Kabuklu peynirleri saklamak için peynirin kabuğunu temizlenmeden saklayın ve peynirin kabuklarını peyniri yemeden önce yapın.

Beyaz peynirin haricindeki peynirler kesinlikle yıkanmaz ve yıkanmaması gereken peynirler su ile temas ederse, peynirler hem lezzet hem de aromasını kaybeder.

Beyaz peynirleri keseceğiniz zaman, peyniri keseceğiniz bıçağın ıslak olmasına özen gösterin. Çünkü bıçağın ıslak olması peynirin düzgün bir şekilde kesilmesini sağlar.
Kaşar peynirinin ıslaklığını ve yumuşaklığını korumak için peyniri kapalı bir kavanozun içinde saklamanız yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder