İPUÇLARIM

Kadife kumaş nasıl temizlenir?

Kadife kumaş nasıl temizlenir?

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte kalın kıyafetlerimiz dolaptaki yerlerini almaya başladı. Sıcak tutma özelliği yüksek olan kadife kumaştan yapılan giysiler kış mevsimlerinde çok rağbet görmektedir. Kadife giysiler görüntü ve kullanım açısından çok pratiktir ama temizlenmesi de bir o kadar zor kumaş türüdür.

Konun devamında kadife kumaşların temizliğini yaparken kullana bileceğiniz bir kaç pratik bilgi bulabilirsiniz. Kadife perde veya giysilerde oluşan tozun temizliği hakkında bilgiye ihtiyacın var ise buradaki konumuza bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Kadifeler Nasıl Temizlenir?

Kadife kumaşın temizliği sırasında kesinlikle elde çitilemeyin ve sakın sıkmayın, sadece suyla ıslayın ya da silin. Kadife kumaş çok narin bir kumaş olduğu için çitileme ve sıkma işlemini yapısına zarar verebilir.

Yıkanacak kumaşı içine amonyak katilmiş su buharına tutup nemlendirin. Daha sonra kadifeler için uygun yumuşak uçlu fırça ile fırçalayın. Bu şekilde kadife kumaş temizlenmiş olur. Çıkmayacak zor lekeler için mutlaka kuru temizleme firmalarına danışmanızı tavsiye ederiz.

Ütüleme işlemini kumasın tersinden yapılması gerekmektedir. Kadifeyi düzden ütülerseniz kumaşın yanıp parlama tehlikesi çok yüksektir. Kadife giysilerdeki parlak görüntüsünü korumak için sirkeli suda bekletebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. hanife dedi ki:

    kadifedeki kat izleri nasıl giderilir

  2. MERYEM dedi ki:

    telefon kılıfıma mürekkep döküldü iç yapısı kadifeden nasıl çıkarabilirim

  3. Lion İş Elbiseleri dedi ki:

    Kadifelerde iş elbise olunca genelde direk kuru temizleme yapılır ancak konuda belirtildiği gibi amonyaklı buhar etkili bir çözümdür mutlaka denenmesi lazım.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.