İPUÇLARIM

Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Elinizde salata tabağınız özenle hazırladığınız masanıza doğru gidiyorsunuz. Derken tabak yere düşüyor ve özenle sildiğiniz halınız bir güzel mahvoluyor! Bir ev hanımını deli edecek durumlardan bir olsa gerek değil mi? Ya da eşiniz tamirat yaparken kullanacağı yağ ile gelip krem renkli halınızın üzerine desenler çiziyor! Aman Allah’ım!

Halıdaki Yağ Lekesini Temizleme:

  • Böyle anlarda yapmanız gereken çok basit birkaç yöntem var aslında. Hemen gidip banyonuzda bir kova sıcak su hazırlıyor ve içine limonsuz olmamasını tercih ettiğimiz (Asit oranı yüksek olacağından dolayı) bulaşık deterjanınızı döküyorsunuz. Ve bir bezle halınızı siliyorsunuz. Elbette bu en bilindik yol.
  • Diğer bir seçenek olarak yağ lekelerinin düşmanı olan benzin ve tineri kullanabilirsiniz. Tiner veya benzinle yıkamış olduğunuz bir bez ile halınızı güzelce sildikten sonra kuru bir bez ile tekrar silmeniz gerekiyor. Bezinizin kuruması lekelerin daha hızlı çıkması açısından önemli bir noktadır. Bu işlemden sonra da krem rengi halınız tekrar eski temizliğine kavuşacak.
  • Eğer lekeyi oluşturan yağ motor yağıysa öncelikle kazıma işlemiyle başlamalısınız. Lekenin kabasını kazıdıktan sonra tekrar deterjanlı su ile temizleyebilirsiniz. Eğer halınız püsküllü ise ve halı yıkama makineniz var ise, makinenizin deterjan bölmesine de az miktarda yağ çözücü ekleyebilirsiniz. Tabi bunu yaparken mutlaka makinenizin kullanma talimatlarını gözden geçirmenizi öneririm.
  • Ve son olarak kuru, beyaz sabunu lekeli bölgeye sürdükten sonra ıslak bir bez ile temizlemek de basit ve etkili bir yöntem olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.