Örgü Nasıl Örülür? (Sol El) Resimli Anlatım

Örgü Nasıl Örülür? (Sol El) Resimli Anlatım

Hayatınızda hiç örgü örmediniz ve gerçekten örgü örmeyi çok istiyorsunuz. O halde merak etmeyin sevgili hanımlar adım adım birlikte örgü nasıl örülür öğreneceğiz.

Örgü örme çalışmamız sol elini kullanan hanımlar için. Bu önemli noktayı hatırlattıktan sonra hemen gerekli malzemelere geçiyoruz.

Gerekli Malzemeler
Bir küçük yumak, 2 tane şiş ve makas. Eğer ne şişiniz ne de örgü ipiniz yok ise 2 tane kalem ve dayanıklı yani biraz kalın bir ip ile ipi kesmenize yarayacak keskin bir araç.

Sol El Örgü Nasıl Örülür?

sol el orgu 1İpi ya da yumak ipini alın ve yarım metre ya da daha kısa gelecek şekilde ölçün ve yukarıda gördüğünüz üzere ikiye katlayın.

Bu sırada yumağı ya da ipi kesmeyin. Sadece bir parça uzunlukta ipi çekin ve ikiye katlayın.

sol el orgu 2Yukarıda gördüğünüz gibi sol eliniz ile tuttuğunuz yukarı kısmı yani ipin dönen kısmını ters çevirin.

sol el orgu 3Sağ elinizin yüzük, orta ve işaret parmaklarını birleştirin ve orta ile yüzük parmağınızın arasına sol taraftaki ipi geçirin bu sırada da serçe parmağınız ile sağ taraftaki ipi kavrayın ve sağa doğru çekin.

sol el orgu 4Sağ eliniz ile sol elinizin tuttuğu ters çevirdiğiniz üst kısmın ortasını sağ el başparmağınız ile tutun.

sol el orgu 5Daha sonra sol elinizin baş ve işaret parmaklarını ipin ortasından yukarıda gördüğünüz gibi geçirin.

sol el orgu 6Sol el işaret ve başparmağınız ile sol taraftaki ipi tutun.

sol el orgu 7Tuttuğunuz sol taraftaki ipi yukarıya doğru çekin. Şu anda başlangıç düğümünü oluşturdunuz.

sol el orgu 8Sol taraftaki yani yeni attığınız başlangıç düğümünü çekerek daraltın. Şu anda sağ tarafta kısa ipin sol tarafta da yumağın ya da ipin uzun tarafının olması gerekiyor.

sol el orgu 9Mili, şişi ya da uzun kalemi başlangıç düğümünün ortasından geçirin.

sol el orgu 10Şimdi sıra şişe, mile ya da kaleme başlangıç ilmiklerini atmaya geldi. Kısa olan ipi sağ elinize yukarıda gördüğünüz gibi dört parmağınızın üstüne alın.

sol el orgu 11Daha sonra başparmağınızı kendinize doğru getirerek ipin kısa olan ipin altından geçirin ve ipi dışarıya doğru gerdirin.

sol el orgu 12Şişi, mili ya da kalemi gerdiğiniz ipin sol tarafından yani size yakın olan tarafından geçirin.

sol el orgu 13Sağ baş ve işaret parmağınız ile şişi, mili ya da kalemi tutun.

sol el orgu 14Sol eliniz ile uzun olan ipi milin arka tarafından geçirin ve milin üzerine yatırın.

sol el orgu 15Sağ el başparmağınıza geçmiş olan ilmiği yani ipi milin arkasından atın ve sol uzun ipi çekin.

Aynı şekilde dilediğiniz uzunlukta başlangıç ilmiklerini atın. Bu attığınız ilmikler ne kadar uzun olursa projeniz o denli büyük olur. Yani bu ilmikler kazak ya da atkı ya da herhangi bir projenin eninin genişliğini gelirler. Fakat bu ilmikler uzunluk belirlemez. İlk denemeniz olduğu için 10 tane ilmik atmanız yeterli.

sol el orgu 16İlmikler tamam olduğunda sağ elinize ilmik olan mili sol elinize boş mili alın.

sol el orgu 17Boş olan mili sağ taraftaki mildeki ilk ilmiğin altından geçirin. Bu sırada da X işareti halini alan millerinizi sağ başparmağınız ve eliniz yardımı ile tutun.

sol el orgu 18Uzun olan ipi sol eliniz ile yine sol taraftaki biraz önce ilk ilmiğe geçirdiğiniz milin arka tarafından atarak geçirin.

sol el orgu 19Sonra sol taraftaki ve henüz ip attığınız mili ilmiğin içinden attığınız ip ile birlikte kendinize doğru çekin.

sol el orgu 20Sol işaret parmağınız ile sağ taraftaki milin sivri ucunu iterek,

sol el orgu 21sağ mili sol taraftaki milden kurtarın. Aynı şekilde sağ mildeki tüm ilmikleri sol mile aktarmaya devam edim.

Sol ilmikleri de sağ ilmiye aynı yöntem ile aktarın. Ne kadar çok aktarırsanız örgünüzün boyu da o denli artacaktır.

sol el orgu 22İstediğiniz kadar ördükten sonra sıra örgüyü kapatmaya geldi. Örgüyü kapatmak için sanki ilmik atıyormuşsunuz gibi ama 1 ilmik atın ve sağ taraftaki ilmiği ip atmadan sol mile geçirin.

Attığınız ilmikten sonra durun ve sol taraftaki milin arka tarafında duran ipi sağ baş ve işaret parmağınız ile kavrayın ve öndeki ipin üzerinden geçirin.

İlmik atmadan yani ip alıp ilmik atmadan soldan ilmiği sağa aktarıp arkada duran ilmiği ön tarafa atmaya devam edin. Sağ taraftaki tüm ilmikler bitene dek aynı işleme devam edin.

sol el orgu 23Sona geldiğinizde son ilmiği tutarak milden çıkarın ve makas ile uzun taraftaki ipi kesin. Sonra kestiğiniz ipi ilmeğin içinden geçirin ve sağlam bir düğüm oluşmasını sağlayın.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder