Telden Bileklik Nasıl yapılır? Resimli Anlatım

Telden Bileklik Nasıl yapılır? Resimli Anlatım

Telden bileklik yapmak son dönemlerde oldukça moda olduğu için bizde sevgili ipuçlarım okuyucuları ile telden bileklik yapımının nasıl olduğunu ve alternatif telden bileklik süsleme ipuçlarını paylaşacağız.

Bu projemizde telin elinizi kesmemesine dikkat edin. Eğer endişeleniyorsanız elinize kalın bir eldiven giymeyi isteyebilirsiniz ya da sadece çift pense kullanarak elinizi değmeden çevirme işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Oldukça kolay olan ama iş süslemeye geldiği zaman yüzlerce farklı tarzda süslenebilen bu şık ve kolay hazırlanan bilekliğin nasıl hazırlandığını gelin hep birlikte görelim.

Gerekli Malzemeler
Bu şık bilekliği hazırlayabilmek için tel, eğer teli boyamak isterseniz boya, çevirmek için çevirme takı pensesi, kalın renkli sicim ip ve makasa ihtiyacınız var.

Eğer farklı süslemeleri telden bilekliğinize uygulamak isterseniz kuvvetli bir yapıştırıcı, sim, pullar ya da boncukları da hazır etmek isteyebilirsiniz.

Telden Bileklik Yapımı

tel 1Tel bilekliği hazırlamaya başlamak için ilk adım olarak bileklikte bulunmasını istediğiniz kelime ya da ismi seçmek. İsterseniz bu isim ya da kelimeyi kendiniz el yazısı ile yazabilir ya da farklı yazı stillerinde tarayıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

tel 2Telden uzunca bir parça kestikten sonra çevirme takı pensesi ile uç kısmını yuvarlak oluşturacak şekilde çevirin.

tel 3Daha sonra ucunu yuvarladığınız teli dikkatli bir şekilde yazmış ya da çıktısını aldığınız isme göre kıvırmaya ve şekil vermeye başlayın.

Tele şekil verme süresini gerektiği kadar kullanın. Başka bir değiş ile elinizden geldiği kadar çok düzgün bir model çıkartmaya çalışın.

Şekil vermeye devam ederken eğer isterseniz tellerden boncukları geçirip boncuğun durmasını istediğiniz telin üzerindeki bir noktaya uhu sürüp boncuğu o noktaya ittikten sonra şekil vermeye devam edebilirsiniz. Bu sayede telden bilekliğinize çok daha başka bir hava kazandırmış olursunuz.

tel 4Sonrasında yani şekil verme işlemi tamamen bittikten sonra telin şeklin bittiği kısmını diğer tarafa yaptığınız gibi yuvarlayın. Daha sonra yuvarladığınız yerin ucundan teli pense ile kesip ana telden bileklik kısmını kurtarın.

Bu noktada isterseniz telin rengini değiştirmek için teli sprey ya da akrilik bir boya ile boyayarak bilekliğinizin de rengini değiştirebilirsiniz.

Eğer isterseniz bilekliği kapatırken her iki ucunu da yuvarlamak yerine bir ucunu yuvarlayıp diğer ucunu kanca şeklini verdikten sonra kesebilir ve kancayı yuvarladığınız kısımdan geçirip kapamasını da aynı anda hazırlayabilirsiniz.

Ya da yuvarladığınız her iki uca da bir zincir geçirip daha kolay bir yolu da tercih edebilirsiniz.

tel 5Veya şimdiki adımları takip edip bilekliğinizi kapatmak için çok şık ve hoş bir yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem için ilk önce kalın sicim ipi ikiye katlayarak yuvarladığınız uç kısımdan geçirin ve yuvarlak kısmından diğer iki kuyruğu geçirerek sicim ipe düğüm atın.

tel 6Sonrasında başka bir sicim ip alın ve bilekliğe bir düğüm atın.

tel 7Yeni eklediğiniz sicim ipteki kuyruklardan birini D şeklini vererek sicimlerin üzerine getirin.

tel 8Daha sonra yeni eklediğiniz sicim ipin diğer kuyruğunu alın ve yukarıda gördüğünüz gibi D harfinin içinden ve ana iplerin altından geçirin.

tel 9Sonrasında her iki kuyruğu da sıkı bir şekilde gerip ana sicim ipe düğüm atın.

tel 10Tüm bu adımları yeniden tekrar ederek bileğinize yetecek olan uzunlukta ip boyunca örmeye devam edin.

Eğer isterseniz örgünün ucuna birer metal bağlama klipsi geçirebilir ya da direk diğer uca da aynı şekilde örgü uygulayarak birbirine bağlayabilirsiniz.

Telden bilekliğinizi daha sıra dışı ya da daha alışılmadık ya da daha çekici bir hale getirmek istiyorsanız kullandığınız iplerin rengini değiştirebilir ya da örmeye devam ederken iplere boncuklar ekleyerek örmeyi boncuklar ile sürdürebilirsiniz.

Hatta sadece isim ya da kelime değil farklı motifler ile metal bilekliğinizi hazırlayabilirsiniz.

Örneğin hayvan şekilleri ya da geometrik şekilleri bileklik olarak telden hazırlayabilirsiniz.

Telden bilekliğinizi gece dışarıda da kullanmak hatta şık kıyafetlerinizde sizi taşımasını istiyorsanız bilekliği kıvırdıktan sonra üzerine şeffaf tutkal sürüp tutkalın tam olarak kurumasını bekledikten sonra üzerine istediğiniz renkte hatta birkaç farklı renkte simi serpip iyice kurumasını bekledikten sonra bileklik yapımına devam edebilirsiniz.

Sizde takı hazırlamayı ve kendi stilinizi de takılarınıza eklemeyi seviyor ve her zaman için farklı takı fikirleri arıyorsanız mutlaka kendin yap kategorimizi her gün takip etmelisiniz.

Çünkü her birkaç günde bir farklı bir modelde takı hazırlama yolu ile sizlerle birlikte oluyoruz.

Takılarım zaten çok var hatta takılarımı koyacak yer bulamıyorum diyorsanız duvara asılan takı organizer nasıl hazırlanır isimli projeyi incelemek isteyebilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder