Mutfakta Pratik Bıçak Kullanımı

Mutfakta Pratik Bıçak Kullanımı

Eskiden ev hanımları mutfakta günlerinin yarısını geçirirlerdi. Artık devreye erkekler de girdi. Cinsiyet ayırmaksızın herkes, mutfakta belirli bir vakit geçiriyor. Eğer mutfakta geçirdiğiniz vakti daha iyi değerlendirmek istiyorsanız mutfakta pratik bıçak kullanımı hakkında bir şeyler öğrenmelisiniz.

Bıçak, mutfakta en çok kullanılan ve ihtiyacı en çok hissedilen aletlerden birisidir. Eğer doğru kullanmayı bilmezseniz hem ayda bir yeni bıçak almanız gerekir hem de elleriniz her akşam yemeği öncesi yara bantları ile kaplanır.

 

Elinizi Kesmemek İçin Bıçak Kullanımı

Sağlığımız her şeyden önemlidir. Bu nedenle, yiyeceklere lezzet vermeyi düşünmeden önce ellerinizi düşünmelisiniz. Birçok insan bıçağı yanlış kullanıyor. Bu yüzden de sürekli elini kesiyor. Aynı zamanda daha az keskin bıçaklar kullandığınızda da kestiğiniz şeyin suyu çıkar ve tüm lezzetini mahvedersiniz. Bu yüzden de elinizi kesmemek için daha az keskin bir bıçak kullanmaktan daha pratik ve mantıklı çözümler var. Öncelikle bir salata malzemesi, soğan gibi şeyleri keserken, parmaklarınızı bir pençe gibi tutmalısınız. Böylece elinizdeki şeyler sağa sola kaçmaz hem de bıçak elinizi bu şekilde kolay kolay kesemez. Mutfakta uygulanabilecek en pratik çözümlerden bir tanesidir bu.

 

Bıçaklar Köreldiğinde Yapılacaklar

Bıçaklar zamanla körelirler. Bunun en büyük sebeplerinden biri yanlış kullanımdır. Fakat her ne kadar doğru da kullansanız zamanla bıçağın ucu daha az keskinleşmeye başlar. Çünkü bir şeyleri kestikçe bıçağın ucu dikey olarak zımparalanır böylece keskinliği giderek azalır. Eğer evdeki bıçağınızın artık iyi kesmediğini düşünüyorsanız, yapabileceğiniz birkaç kolay şey var. Öncelikle evinizde bulunduracağınız basit bir aparat ile körelmiş bıçaklarınızı çok keskin hale getirebilirsiniz. Bu aparatların temel çalışma prensibi, bıçağın ucunu sağ ve soldan zımparalayarak, orta kısmını inceltmektir.

Eğer evinizde bıçak bileme aparatı yok ise, fincan altlığınızın tersini çevirerek bıçağın kenarlarını, porselene sürterek bileyebilirsiniz. Bu yöntem fincan altlığınıza zarar verebileceği için ya eski bir fincan altlığı ya da farklı bir yöntem deneyebilirsiniz.

 

Bir diğer ve en kolay çözüm ise bıçak bileyen yerlere götürmektir. Kasap gibi yerler, aynı zamanda bıçak da bileyebilir. Çok uygun fiyatlara bıçaklarınızı, hiç düşünemeyeceğiniz kadar keskinleştirebilirler. Elinize alıp denediğinizde bıçağın sizin eski, körelmiş bıçağınız olduğuna inanamayacaksınız.

 

 

Et Ürünleri İçin Bıçak Kullanımı

Et ürünleri, diğer ürünlere göre hem daha yumuşak hem de kesimi çok daha zordur. Keskin bir bıçak ile keserken bile bazen et sağa sola oynar ve elinizi kesmenize sebep olabilir. Böyle bir durumda kalırsanız, etin ıslak olmadığından emin olun. Ardından keskin bir bıçağı alarak eti yavaş yavaş kesin. Çünkü ete hızlı hamleler uygulayarak, etin lezzetini bitirebilecek şekiller aldırabilirsiniz.

 

Meyve Ve Sebzeler İçin Bıçak Kullanımı

Meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca bıçak kullanmadan yemeniz önerilir. Bunun en büyük sebebi, bıçak kullanılarak kesilen sebzelerin, vitaminlerini çok hızlı bir şekilde kaybetmesidir. Yine de bıçak kullanmanız gerekiyorsa, elinizi pençe şeklinde sebze ya da meyvenizi tutun. Böylece elinizin altından kayıp gitmeyecek. Ardından yavaşça doğramaya başlayın. Mümkün olduğunca kesilen parçalara bıçağı değdirmeyin. Çünkü 2. Hamlenizde kesilmiş olan sebzeleri ezmeye başlarsınız.

 

Neden Pratik Çözümleri Öğrenmeliyiz?

Bıçak keskin ve tehlikeli bir alettir. Eğer doğru kullanmazsanız hem yemeğin tüm tadını kaybetmesine sebep olursunuz hem de kendinize çeşitli zararlar verebilirsiniz. Bu pratik bilgiler ile elinizi maksimum seviyede koruyacak ve yaptığınız yemeklerin lezzeti dillere destan olacaktır. Bıçaklarınızı kullandıktan sonra hemen yıkamayı ihmal etmeyin. Üzerinde kalan şeyler, bıçağın erken körelmesine sebep olabilir. Bu da size gereksiz bir uğraş verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder