Diş Beyazlatan 10 Formül, Diş Beyazlatmanın Kolay Yolları

Diş Beyazlatan 10 Formül, Diş Beyazlatmanın Kolay Yolları

Asitli yiyecekler, dışarıdan ağıza gelen mikroplar ve bakteriler, diş bakımının yeterli yapılmaması dişlerin sararmasına neden olur. Sararan dişler hem sağlık hem de görüntü olarak kişiye zor anlar yaşatır. Gülümsemeyi kusursuzlaştıran dişlerin her an bembeyaz gözükmesi için diş beyazlatan 10 formül listesini hazırladık. Formüllerin bitkisel içerikli olması dişlerinizi kolayca ve sağlıkla beyazlatmanızı sağlar.

Dişler sigara içenlerde, antibiyotik kullananlarda sararabilmekte ve gerekli önlemler alınmazsa kalıcı görüntü bozukluklarına neden olabilmektedir. Dişlerin sararmasını önlemek için muhakkak yapılması gereken dişlerin yemekten yarım saat sonra fırçalanmasıdır. Asitli yiyecekler sonrasında diş ve ağız temizliği daha önemlidir, bitkisel içerikli gargaralarla ağzınızı dezenfekte etmelisiniz.

Diş yapısı nasıldır?

Sindirim sisteminin ilk aşamasını oluşturan dişler, vücudun en sert kemiğidir diyebiliriz. Yiyecekleri parçalara ayırarak organlarda işleme girmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda kelimelerin doğru ifade edilmesinde, gülümsemenin güzelleşmesinde önemli rol oynarlar. Ergenlik döneminden sonra sadece birkaç diş eksiğimiz varken 20 li yaşlarda diş sayımız 32’ ye çıkar.

Diş yapısı mine denilen kolay aşınmayan bir yapıdan oluşmuştur. Asitli yiyecekler ve yemek artıkları diş arasında kaldığında bakteriler bu artıkları parçalar ve asit ortaya çıkarır. Bu asitler diş minesini eritmeye ve diş sararmaları oluşturmaya başlar. Dişlerin sararması yeteri kadar temizlenmediğinin açık bir göstergesidir.

Diş sararması nasıl meydana gelir?

Birçoğumuz diş temizliğinin günde iki kere, sabah ve akşam olması gerektiğini düşünürüz. Dişlerin sararması için yediğiniz bir besinin diş arasında birkaç saat kalması yeterlidir, bu yüzden dişler her yemekten sonra fırçalanmalıdır. Sigara içinde bulunan birçok zararlı madde dişlerin üzerine yapışır ve sarı bir görüntü oluşturur.

Diş sararması oluşumunda yeme alışkanlıklarımızı da gözden geçirmemiz gerekir. Çok yağlı, asitli, sindirimi zor yiyecekler dişleri daha çok yıpratır. Özellikle şekerli gıdalar yenildiğinde ağız hijyenine daha dikkat edilmelidir. Çok sararmış dişlerin klinikte temizlenmesi daha doğru olacaktır, size verdiğimiz liste dişlerdeki hafif sararmalar içindir. Dişlere uygulanacak yöntemlerde diş minesini çizecek malzemelerden uzak durmak gerekir.

Diş beyazlatan yöntemler

Diş beyazlatan 10 formül listesinde ilk sırayı karbonat alır. Ait dengeleyici yapısı, bakterileri yok eden özelliğiyle karbonat, diş temizliğinde de kullanılabilir. Bir yemek kaşığı ılık suyun içine yarım çay kaşığı karbonat ekleyin ve karbonat eriyene kadar karıştırın. Ardından diş fırçanızı suya batırıp dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Buradaki püf nokta karbonatın erimiş olması ve diş minesine zarar vermesini önlemiş olmamızdır.

Karbonatlı suyun içine birkaç damla limon suyu ve birkaç damla zeytinyağı ekleyerek farklı bir diş temizleme kürü hazırlayabilirsiniz. Fırçanızı karışımı batırıp, özellikle sararmış olan bölgeleri temizlemelisiniz. Kürün içindeki bir maddeye alerjiniz varsa onu karışımdan çıkarabilirsiniz. Zeytinyağı e vitamin içerdiğinden diş etlerinizdeki rahatsızlıkların da geçmesine yardımcı olacaktır.

Fesleğen ve nane

Diş beyazlatan bitkisel formüllerin arasında en güzel kokan yöntemlerden biri fesleğen ve nane kürüdür. Dilerseniz taze nane ve fesleğeni dişlerinize sürterek sararmayı önleyebilirsiniz. Az miktar suyun içine, yeşil fesleğen ve naneyi koyarak demledikten sonra suyla dişlerinizi fırçalayabilir, ağız gargarası yapabilirsiniz. Organik bir diş macuna kuru fesleğeni, naneyi ekleyip macununuzu daha etkili hale getirebilirsiniz.

Çilek dişleri beyazlatır

Çileğin tadı kadar marifetleri de çok güzel. Çileğinizi yerken özellikle sararmış dişlerinizle yemenizi tavsiye ederiz. Doğal bir asit olan malik asit sayesinde, dişlerdeki bakteriler yok edilerek sararmanın engellenmesi sağlanır. Çok ermiş çileğinizi diş temizliğinde değerlendirebilirsiniz. Yapmanız gereken birkaç çileği ezmek ve dişlerin üzerine sürmek. 5 dakika kadar bekledikten çilekleri temizleyin ancak çilek kalıntılarını bırakın. Sonrasında dişlerinizi fırçalayın, bu yöntemi her gün yapmaya çalışın.

Tuz ve karbonat dişleri temizler

Eski zamanlardan bu yana tuzun diş hijyeni olarak kullanıldığını biliyoruz. Negatif iyon yayan tuz mekân temizliğinden diş temizliğine kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Tuzlu suyun bakteriler yok etmesi özelikle grip gibi virüslerin boğazı tahriş etmesini bile büyük oranda geçirmektedir. Tuzun yapısı gereği bulunduğu yeri sterilize eder, dişte uygularken tuzun dişlere çok bastırılmaması gerekir. Tıpkı bir taşın birbirine sürtülmesi gibi dişlerde tuzla buluştuğunda aşınma söz konusu olabilir.

Diş beyazlatan 10 formül içinde tuz ve karbonat ikilisi, müthiş bir beyazlatıcıdır ancak ikisi de toz formunda olduğu için erimelerini sağlamak için birkaç damla limon suyu eklememiz güzel olur. Parmaklarınızla ya da diş fırçanızla karışımı uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika dişlerinizle kalan kürü sonrasında bol suyla temizlemelisiniz. Diş macununuza az miktarda tuz ekip dişlerinizi fırçalarsanız harika dişlere sahip olursunuz.

Muzu yiyin, kabuğunu dişlerinize kullanın

Muzunuzu yedikten sonra muz kabuğunu asla atmayın. Kabuğun içinde bulunan beyaz yapı dişlerin renginin açılmasına yardım eder, ayrıca dişleri parlak gösterir. Muz kabuğunun iç tarafını dişlerinize dayayın ve yavaşça sürtmeye başlayın. Sürttükçe kabuk yumuşayacak ve kolayca dişlerinizin formunu alacaktır. Muz kabuğu işleminden sonra normal diş fırçalama işlemine geçebilirsiniz.

Elma suyu ve sirkesi

Çok büyük olmayan, organik bir elmayı rendeleyin. Ardından suyunu sıkın, posasını afiyetle yiyin. Elma suyuna çeyrek çay tuz, birkaç damla elma sirkesi koyun ve iyice karıştırın. Yemeklerden sonra dişinizi elma suyu karışımıyla fırçalayın. Yöntemi en az 21 gün uyguladığınızda dişlerinizde belirgin bir beyazlama görüleceksiniz.

Mandalina ve portakal kabuğuyla diş bakımı

Mandalina ve portakal kabuklarını diş bakımı için mutlaka bir yere ayırın. Meyvelerin kabuğundaki beyazımsı katman diş minesinin beyazlamasında etkilidir. 15 dakika kadar kabuğun içine biraz tuz serperek dişlerinizi sarılıktan arındırabilirsiniz. Kabukları çok ince şekile gelecek şekilde robottan geçirip diş macununuza ekleyebilirsiniz. Diş temizliğini yeme işleminden yarım saat-1 saat sonra yaparsanız bakterileri doğru zamanda yakalamış olursunuz.

Karbonat, adaçayı ve tarçın

Diş beyazlatan 10 formül listesine adaçayı ve tarçını da ekledik çünkü adaçayı büyük bir mikrop kırıcıdır. Adaçayını ister gargara olarak isterseniz diş fırçalamak için bir karışım olarak kullanabilirsiniz. Tarçın kan dolaşımını hızlandırır ve özellikle diş etindeki kabarıklıkların yok olmasını sağlar. Adaçayına bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tarçın ekleyin. İyice çalkaladıktan sonra ağzınıza bir miktar karışımdan alın ve gargara yapın. 3 haftadan fazla uygulanan yöntem dişlerin beyaz görünmesini sağlar, karışımı kullandığınızda sizi rahatsız eden bir etki görülürse kullanımı bırakınız.

Diş beyazlatmada gliserin

Gliserinin en büyük etkisi bakterileri kısa sürede öldürmesidir. Dişlerinizi fırçalayın ve sonrasında sadece birkaç damla gliserini sararmış dişlerinize sürün. Bu sayede dişleriniz bakterilerden arınacak, parlak gözükecek ve çürümeyecektir. Gliserin kullanım miktarını arttırmamalısınız, diş etlerimize zarar verebilir.

Salatalık diş sağlığını destekler

Salatalığın bol miktarda su barındırdığını ve lifli bir sebze olduğunu biliyoruz. Salatalık cilt yapısına oldukça destek verir, bu özelliğiyle diş etlerindeki problemlere de iyi geldiği görülmüştür. Bir salatalığı dilimlere ayırdıktan sonra dişlerimize sürtmeli, lifli yapısının mikropları temizlemesine izin vermeliyiz. Salatalığın üzerine biraz karbonat ekerek salatalığın gücünü arttırabiliriz, karbonat yerine tuz da tercih edilebilir.

Havuç dişlerin rengini açar

Lifli yapıya sahip ve A vitaminden zengin olan havuç, diş beyazlatmada mucizeler yaratmaktadır. Havucunuzu direkt dişe uygulayabilirsiniz ancak bunun zor olacağını düşünüyorsanız havucu rendeleyin, gerekirse robottan geçirerek daha küçük parçalar haline getirin. Havucun içine 1-2 damla zeytinyağı ve 1-2 damla elma sirkesi eklemelisiniz. Diş macunu gibi kullanacağınız karışımla dişlerinizi parlak ve beyaz görünüme kavuşturabilirsiniz.

Ceviz kabuğu suyu denediniz mi?

Diş beyazlatan 10 formül listesinde en sona muhteşem bir kür bıraktık. Ceviz kabuğu suyu oluşmuş diş tartarlarını yok eder, dişleri beyazlatır ve bakterileri yok eder. Bir su bardağı suyu ocağa koyun ve içine 5-6 cevizin kabuğunu ekleyin. Yaklaşık 15-20 dakika kaynamaya bırakın ve iyice kabuğun özünün çıkmasını sağlayın. Ardından ceviz kabuğu suyunu süzün ve içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Bu kürü her gün diş fırçalama işleminde kullanacaksınız, tek yapmanız gereken fırçanızı suya batırıp dişlerinizi temizlemeniz. Bir kere hazırladığınız ceviz kabuğu suyunu 4-5 ay kullanabiliyorsunuz. Fırçalama işleminden sonra ağzınızı temizlemeyi unutmayın. Gülümserken bembeyaz parlayan dişler sizinle olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Stil Danış dedi ki:

    Diş beyazlatmak için; Karbonat, elma sirkesi ve himalaya tuzu karışımı çok etkilidir.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder