İPUÇLARIM

Mikroplar Nasıl Yok Edilir?

  • 16 Eylül 2014
  • 1.062 kez görüntülendi.
Mikroplar Nasıl Yok Edilir?

Evinizde bulunan mikroplarla savaşabilmek ve hijyen sağlayabilmek için antibakteriyel ürünler yerine doğal bir ürün olan tarçın yağı kullanımı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Mikrop yok edilmesi için kullanılan birçok antiseptik solüsyon ile tarçın yağı mikroplar üzerinde aynı etkiyi yaratmakta ve mikropları öldürerek hijyen sağlamaktadır. Evinizi temizlerken tarçın kabuğu, limon yağı ve okaliptüsü karıştırarak, hazırladığınız bu karışımı hijyen sağlamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Mikrop yok edilmesi için çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, diş fırçası ve bulaşık süngeri gibi gözle görülemeyen birçok mikrobu barındıran eşyalarınızın hijyenini sağlayarak evinizi büyük oranda mikroplardan arındırabilirsiniz. Çamaşır makinenizi ayda bir kez mutlaka çamaşır suyu kullanarak boş bir şekilde yıkamalısınız. Böylece iç çamaşırlarınızı yıkadığınız zaman makinenize bulaşan 500 milyona yakın koli basilini yok edebilir, diğer kıyafetlerinize bu bakterilerin bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Bulaşık makinenizi de mikrop yok edilmesi için aynen çamaşır makinenizde olduğu gibi boş bir şekilde çamaşır suyu kullanarak çalıştırmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca bulaşıklarınızı makinenizin içerisinde uzun süre bekleterek mikrop oluşumunu arttıracağınız için, bulaşıklarınızı yerleştirir yerleştirmez makinenizi çalıştırmalısınız. Bulaşık makinenizle birlikte bulaşıklarınızı elinizde yıkamak için kullandığınız bulaşık süngerinizin hijyeni de son derece önemlidir. Islak bulaşık süngerinizi 1 dakika boyunca mikrodalga fırına koyarak, üzerinde bulunan tüm bakteri ve mikropların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak ise diş fırçanızı bulaşık makinesine koyarak, deterjan ile yıkayabilir ve tamamen hijyenik bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.