İPUÇLARIM

Banyo Nasıl Temizlenir?

Banyo Nasıl Temizlenir?

Banyo temizliği yazımızda her zaman bahsedilen konulardan değil biraz farklı temizlik alanlarından bahsedeceğiz. Bilhassa her zaman bahsedilmeyen konulardan bahsedeceğiz.

kuvet temizligi

Banyo Küveti Ve Lavabo
Dökülen ilaçlar, saç boyaları ve bazı kozmetik eşyaların sebep olduğu lekeler ve kirler, peroksitten ve tartar kremi ile yapılmış olan bir macun ile temizlenebilir. Hazırladığınız macunu kirli ve lekeli bölgelere sürdükten sonra en az 3 saat kadar macunun kurumasını bekleyin. Daha sonra macunu kirli yüzeylerden arındırmak için durulayın ve eğer gerekli görürseniz yeni bir macun hazırlayıp işlemi tekrar edin.

150 mili litre kadar soğuk suyu herhangi temiz bir sprey şişesinin içerisine koyun ve suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar sirke ekleyin. Yaklaşık olarak 0,5 metre kareye dip taraftan yukarıya doğru püskürtün. Spreyi yüzeyde 1 dakika kadar bekletin. Daha sonra temiz su ile silin. Temizlik işlemi bittiği zaman asidi nötr hale getirmek için 1 yemek kaşığı kadar çamaşır sodası eklenmiş su ile yeri iyice silin.

Çatlamış olan banyo lavabonuz yenilenene yani değişene dek geçici olarak yama yapılarak kullanılabilir. Lavabodaki yağ ve sabun izlerini temizlemek için çatlağı yıkayın ve sonra su geçirmeyen alçı tutkalını çatlağın üzerine sürün ve hava kabarcıklarını düzeltmeyi unutmayın.

Daha sonra beyaz boya uygulayıp, kuruduğu zaman ikinci bir kat daha çekin. Yama yaptığınız lavaboyu en az 1 gün boyunca kullanmayın. Bu sırada lavabonun içerisinde yer alan çizikleri doldurmak için epoksi porselen yamayı kullanın. Epoksi porselen yamayı hırdavatçılardan bulabilirsiniz.

Lavabodaki ve banyo küvetindeki pasları sulandırılmamış sirkede iyice ıslatılmış temiz bir bez ile sert bir şekilde ovun.

banyo fayans temizligi

Banyo Fayansları

Duş ve banyo küvetinin etrafında oluşan tortuları sağlıklı bir şekilde temizlemek için set ve güçlü bir temizleyiciyi temiz bir pamuğun üzerine birkaç Damal kadar damlatın ve parmak ucunuz ile tortulu bölgelere yayın.

Ardından bir süre temizleyiciyi kurumaya bırakın. Temizleyici kuruduktan sonra fayans üzerinden temiz su ile temizleyici izlerini çıkartın.

Banyo Aynaları
Buhar yüzünden leke olmuş aynaları temizlemek için temiz bir bezi gliserin ile ıslatıp aynalarınızı temizleyin.

Marketlerde satılan cam temizleyicileri aynalar üzerine bol miktarda püskürtmelisiniz ve ayna üzerinde uzun bir zaman bekletmediğinizden emin olmalısınız. Aslında cam temizleyicileri direk aynaya değil bezin üzerine püskürtüp aynayı bu şekilde temizlerseniz çok daha iyi bir temizlik sağlarsınız.

Fakat en iyi ayna temizliği temiz tüysüz yumuşak bez ve sıvı deterjanlı ılık suda silmektir. Ya da yarım litre kadar sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı kadar amonyak ilave edip aynayı silebilirsiniz.

Banyo Tartıları
Banyo tartıları/terazileri nem ve buhar yüzünden paslanabilir. Bu yüzden bilhassa metal olan kısımlara pas önleyici püskürtmenizde fayda var. Banyo terazilerini düzgün çalışıp çalışmadığını ağırlığını bildiğiniz bir şeyi ölçerek test edin.

Duş Perdeleri
Duş perdelerini sıcak ve temiz sabunlu su ile veya çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Unutmayın sıcak su plastiğin esnekliğini korumasına yardım eder.

Duş perdelerinizde sabun ya da küf lekeleri var ise sulandırılmış çamaşır suyu ile temizleyebilirsiniz. Banyo perdelerini banyo küvetine ıslatıp aynı anda hem perdeleri hem de küvetinizi temizlemiş olursunuz.

İsterseniz aynı anda lekelenmiş olan beyaz pamuklu giysilerinizi ve beyaz havlularınızı naylon, ipek ve yünlü haricindekileri aynı anda küvette ıslatabilirsiniz.

dus baligi temizligi

Duş Başlıkları
Duş başlıkları çok uzun yıllar boyunca kullanılır ise mineral tortuları bırakabilirler. Bu yüzden eğer mümkünse başını çıkartın ve mandala sardığınız bulaşık teli ile içini temizleyin. Eğer baş çıkmıyor ise alt tarafını naylon sert fırça ile fırçalayabilirsiniz ya da deliklere iğne batırabilirsiniz.

Banyo Liflerini Ve Süngerleri Koruyun
Doğal süngerler ve banyo lifleri vücuttaki ölü derinin temizlenmesi için çok etkilidir ancak sürekli ve düzenli bir şekilde temizlenmezseler sabun ve vücut şampuanından yapışkan bir hale gelebilirler.

Bu yüzden banyo sünger ya da liflerinizi ilk önce tazyikli temiz su ile iyice durulayın ve daha sonra soğuk sirkeli temiz suyun içinde 1 saat kadar bekletin. İsterseniz 1 litreye 2 yemek kaşığı kadar sirke ilave edebilirsiniz.

Unutmayın!
1. Eğer çamaşır suyu ya da benzeri kuvvetteki temizleyicileri banyonuzu temizlemek için kullanıyorsanız banyo kapısını kapalı tutmayın ve mutlaka cereyan yani hava akımı oluştuğundan emin olun.
2. Temizleyeceğiniz alan geniş ise ve uzun bir süre bu güçlü temizleyicilere maruz kalacaksanız maske takmayı kesinlikle unutmayın.
3. Evde bebek ya da küçük çocukların temizleyici kokularına maruz kalmadığından emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.