Mıknatıslı Takvim Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Mıknatıslı Takvim Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Daha önce de farklı takvim modellerinin nasıl hazırlanacağını sizlerle paylaşmıştık. Örneğin kendi takvimini kendin yap isimli çalışmamızda birkaç tane uzun ve kısa çubuk ile ve birkaç parça resim ile kendi kişisel masa üstü pratik bir takvimin nasıl hazırlanacağını görmüştük.

Bu projemizde ise biraz daha eğlenceli ve biraz daha göze çarpan bir takvim modeli ile karşınızdayız.

Gerekli Malzemeler
Bu eğlenceli takvimi hazırlayabilmek için maket bıçağı, cetvel, resim çerçevesi, kalıcı tahta kalemi, boyalar, fırça, makas, dekoratif kâğıtlar, numara ve harflerin olduğu çıkartmalar, şeffaf düz tabanlı plastik boncuklar, sıcak uhu veya şeffaf tutkal ya da kuvvetli bir süper uhu, mıknatıs levhası, mıknatıs parçaları, gazoz kapakları ve mukavvaya ihtiyacınız var.

Yukarıda saydığımız malzemeler aslında 3 farklı takvim parçasının yapımı için siz elinizde 3 malzemenin de yapımı için gerekli olan malzeme yok ise elinizde hazır olan malzeme ile takvim parçalarını oluşturmak isteyebilirsiniz.

Mıknatıslı Takvim Yapımı

takvim 1Mıknatıs levhayı resim çerçevesinin içerisine yerleştirerek çerçeve içerisine sığıp sığmadığını kontrol edin. Eğer çerçeveye sığmıyor ise gerektiği ölçülerde mıknatıs levhayı maket bıçağı ile keserek küçültün.

Eğer isterseniz resim çerçevenizi istediğiniz bir renge bu sırada boyayıp kurumasını bekleyebilirsiniz.

takvim 2Daha sonra ölçüsünü alıp kesip hazırladığınız mıknatıslı levhanın arka tarafına ayın günlerini belirleyecek olan takvim taslağını kalıcı kalem ile çizin.

Çizimin ardına mıknatıslı levhayı resim çerçevesinin içine mıknatıs tarafı dışa gelecek şekilde yani çizdiğiniz ayın günlerini belirleyen taraf çerçeveden görünecek şekilde yerleştirin.

takvim 3Elinizde olan malzemeye göre isterseniz dekoratif kâğıdın üzerine elinizde olan şeffaf boncukları koyarak kare şeklinde kesebilirsiniz.

takvim 4Daha sonra kestiğiniz kare kâğıt parçasını da küçülterek şeffaf boncuğun altına yani tabanına uygun bir şekilde kesip yapıştırın.

Bu noktada isterseniz aynı renkli kâğıtları ya da farklı farklı dekoratif kâğıtları kullanarak mıknatıslı takviminizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

takvim 5Elinizin altında şeffaf düz tabanlı boncuklar yok ise o zaman soda ya da kola şişe kapaklarını boyayarak kendinize günleri belirleyecek olan malzemeyi hazırlayabilirsiniz.

takvim 6Elinizin altında mukavva var ise motifli ya da renkli bir kâğıdı mukavvaları kestiğiniz boyutlara göre kesip üzerlerine yapıştırabilirsiniz.

İsterseniz mukavva, isterseniz şeffaf boncuk ya da isterseniz de kola kapağı hatta ve hatta hepsinin karışımdan toplamda 31 adet hazırlayabilirsiniz.

takvim 7Daha sonra hazırladığınız 31 adet günleri belirleyici malzemelerin üzerine çıkartma rakamları yapıştırın.

takvim 8Sonrasında ayın belirleyen ismi mukavvayı süsledikten sonra yazın.

takvim 9Mıknatıs levhasından gerekli olan boyuttaki mıknatıs parçalarını kesin ve her bir parçayı hem ayın yazılı olduğu hem de günlerin yazılı olduğu malzemelerin arkasına yapıştırın.

Eğer yapıştırıcı kullanmak istemezseniz kendiliğinden yapışan mıknatıs parçaları da kırtasiyelerde satılmaktadır.

Gördüğünüz gibi mıknatıs ile hazırlanabilecek olan takvimin dizaynında çok fazla seçenek var. Bu yüzden sadece mıknatıs levha alarak da evde diğer malzemeleri ya da istediğiniz tarzı yansıtacak malzemeleri kullanarak da farklı modellerde mıknatıslı takvimler hazırlayabilirsiniz.

Farklı bir aya girdiğiniz zaman tek yapmanız gereken yine aynı şekilde farklı bir yapışkanlı çıkartma yazısı hazırlamak ve mıknatıs takviminizin üzerine mıknatıs ile yapıştırmak.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder