İPUÇLARIM

Mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkarılır?

Mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkarılır?

Mermer dayanaklığı ve şık görüntüsü nedeniyle birçok sektörde kullanılır. Özellikle inşaat sektöründe iç ve dış kaplamalarda kullanıldığı kadar dekorasyon işleri içinde vazgeçilmez ürünler arasındadır. Evlerin yer döşemesinde, mutfak ve banyoda tercih edilen mermerlerden süs eşyaları da üretilmektedir. Hediyelik eşya olarak vazo, biblo, avize, şekerlik, kül tablası vs. birçok üründe kullanılan mermerlerde oluşan lekelerin nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz?

Mermer üzerindeki boyalı lekeler:

Kahve, meyve, içki ve çok sigara kullanılan ortamlarda oluşan sigara lekelerini temizlemek için, çamaşır suyun içine bir kaç damla amonyak ekleyip bu suyla ovalayıp temizleyin. Sonrasında temiz durulama suyu hazırlayıp mermeri yeniden silip kurulayın.

Mermerdeki mürekkep lekesi:

Birkaç damla amonyak ve %20 oranında oksijenli su karışımıyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumuşak bir bezle parlatın.

Mermerdeki yağ lekeleri:

Mutfak tezgâhlarında kullanılan mermerlerde yağ lekesi olma ihtimali daha yüksektir. Yağ lekesi olan bölgeyi az miktar benzin kullanarak temizleyebilirsiniz. Benzin yanıcı madde olduğunu unutmayın ve ateşle yaklaşmayın lütfen. Leke çıktıktan sonra benzinin uçup gitmesini bekleyin ve normal şekilde mermer temizliğinizi yapıp parlatınız.

Sararan mermere ne yapılır?

Sararıp matlaşan mermeri sabunlu su ile ovup temizleyin. Sonrasında limon suyun içine tuz ekleyip mermeri iyice ovalayın. Sonrasında durulayıp kurumasını bekledikten sonra mermer üzerindeki sarıkların gittiğini fark edeceksiniz.

Paslanan mermere ne yapılır?

Mermerin üzerinde unutulan metal parçası çabucak oksitlenip mermer üzerinde kahve renkli pas lekesi bırakabilir. Pas lekelerini çıkarmak için size tavsiyemiz Oksalat asitti kullanmanız olacaktır.
Oksalat asittin in kullanımı: Bir yemek kaşığı kadar oksalatı az miktardaki sıcak suyun için eritip pas lekesi olan bölgeyi siliniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.