Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür isterseniz evde yapılsın, isterseniz de uzmanlar tarafında güzellik salonlarında yapılsın en önemli olan nokta tüm malzemelerin tamamen steril olmasıdır. Artık günümüzde profesyonel güzellik uzmanları hem manikür hem de pedikür malzemelerini tek kullanımlık özel mini paketler halinde alıp müşterilerine bu tek kullanımlık malzemeler ile hizmet vermektedir. Bu sayede hem kendi hem de müşterilerinin hijyeninden emin olmaktalardır.

Manikür Nasıl Uygulanır?

1 / Adım; Tırnaklarınızın üzerindeki eski oje ya da cilaları aseton yardımı ile tamamen temizleyin. Oje ya da cila temizleme işlemini direk olarak uygulamayın. Çünkü bu şekilde tırnaklarınıza gereksiz yere fazla baskı uygulamak zorunda kalırsınız. Onun yerine tırnaklarınızın üzerindeki oje ya da cilayı yumuşatmak için temiz bir pamuğa bolca aseton alın ve pamuğu tırnaklarınızın üzerine pansuman yapar gibi uygulayın. Tüm 10 parmağa da aynı işlemi uyguladıktan sonra bu sefer tırnaklarınıza asetonlu pamuğu bastırmak sureti ile her bir tırnağınızdaki oje ya da tırnak cilasını tamamen temizleyin. Bu uygulama sayesinde hem tırnaklarınızdaki oje ve cila daha kolay bir şekilde temizlenecek hem de tırnak etleri altında bulunan oje ya da cilada tamamen temizlenmiş olacak.

2 / Adım; Tırnaklarınızı oje ve cila kalıntılarından tamamen arındırdıktan sonra zımpara kaplı ola ince kâğıt bir törpü ile tırnaklarınıza oval şeklini verin. Bu işlemi uygularken tırnaklarınızın kenar kısımlarından ortaya doğru kâğıt törpüyü hareket ettirin. Törpü hareketini kısa hareketler değil de uzun hareketler uygulayarak yapın. Bir başka değişle tırnaklarınızı rende yapar gibi törpülemeyin. Onun yerine daha hassas ve uzun hareketler uygulayın. Bu noktada tırnaklarınızı kesinlikle makas yardımı ile kesmeyin. Eğer tırnağınız çok fazla uzunsa ya da tırnağınız zarar görmüşse ve görüntüyü bozuyorsa o zaman bunun için tırnak makası kullanın. Tırnağınızı keserken üst taraftan ve düz bir biçimde kesin. Daha sonra tırnaklarınızı kâğıt törpü ile biçimlendirin. Eğer tırnaklarınız kısa ise yanlarını ve uç kısımlarını düz bir biçimde bırakın. Çünkü kısa olan tırnaklarınız düz biçimdeyken çok daha çabuk bir şekilde uzayacaktır. Tırnaklarınız düz durumdayken uzamaya başladığı zaman sadece aynı törpü ile tırnak uçlarını kenarlardan ortaya doğru yuvarlamanız yeterli olur. Eğer tırnağınız çok çabuk bir şekilde kırılıyor ise bu tırnaklar mutlaka kısa bir şekilde kesilmelidir. Eğer tırnağınızı kısa bir şekilde kesecekseniz zarif görünmesi için parmak ucundan çok az bir şekilde uzun bırakmanız yeterlidir. Tırnaklarınızı ister uzun ister kısa bırakın kesinlikle tırnak kenarlarını derin bir şekilde törpülemeyin. Çünkü bu tırnağın çok daha hassas bir hale gelmesine ve çok daha çabuk bir şekilde kırılıp, çok daha yavaş bir şekilde uzamasına neden olur.

3 / Adım; Sonrasında hem tırnaklarınıza hem de tırnaklarınıza ip kısımlarına yağlı yapıda bir el ya da tırnak kremi uygulayın. Bu sayede hem tırnaklarınız canlanacak hem de kuru deri daha kolay bir şekilde gevşeyecektir.

4 / Adım; Daha sonra sabunlu temiz ılık bir su hazırlayın ve tırnaklarınızı bu sabunlu ılık suyun içerisinde en az 10 dakika kadar bekletin. Eğer tırnaklarınız lekeliyse ya da kirliyse o zaman bu sırada yavaş yavaş kıldan yapılmış olan bir tırnak fırçası ile tırnaklarınızı güzelce fırçalayın. Ellerinizi sudan çıkarttığınız zaman her bir tırnağınızı temiz ve yumuşak dokulu bir havlu yardımı ile yavaş bir şekilde kurulayın.

5 / Adım; Sonra tırnak etlerinin dip kısmına varsa tırnak dip kremi yoksa yağlı bir krem uygulayın.

6 / Adım; Şimdi sivri temiz bir kürdanın uç kısmına incecik birkaç kat pamuk sarın ve sonrasında bu çubuğun pamuklu kısmına sabunlu temiz suyun içerisine batırın. Sonra bu ıslak kürdanın pamuklu kısmını tırnak dibindeki etlerinizin altına doğru yavaş bir şekilde itin. Ancak bu işlemi kesinlikle hızlı ve sert hareketler ile yapmayın. Bunun yerine yavaş ve yumuşak hareketleri tercih edin. Çünkü çok fazla bir şekilde bastırırsanız o zaman tırnaklarınızın kök kısımlarına zarar verebilirsiniz. Bu yüzden de yeni çıkacak olan tırnaklarınız eğri bir şekilde çıkacaktır.

7 / Adım; Eğer yukarıdaki işlemlerin ardına hala tırnak diplerinde ölü deri ya da şeytan tırnağı gibi durumlar varsa o zaman bunları yavaş bir şekilde tırnak makası yardımı ile temizleyin. Ancak bu noktada tırnak derisinin tamamını kesmemeye özen gösterin. Çünkü bu nedenle tırnak diplerindeki deriler çok çabuk bir şekilde sertleşecek ve sonra da çok daha fazla bir şekilde uzamaya başlayacaktır. Eğer tırnakların altında ya da yan kısımlarında lekeler bulunuyor ise yine başka bir temiz pamuklu kürdan yardımı ile bu lekeleri silin. Fakat bu sefer kürdanı ılık sabunlu suya batırmak yerine oksijenli suya batırın.

8 / Adım; Sonrasında tırnaklarınıza bir defa daha el kremi uygulayın. Bu sırada da hem ellerinize hem de parmaklarınıza masaj yapmayı unutmayın. Masaj uygulaması yaparken aynı anda tırnaklarınızı tutun ve eklemlerinizi hafif bir şekilde çekin.

9 / Adım; Sonrasında tırnaklarınızı daha önce hazırladığınız suyun içerisine batırın ve bir süre bu şekilde bekletin. Bu sırada tırnaklarınıza bakın ve deri parçaları olup olmadığını gözlemleyin. Eğer deri parçaları fark ederseniz tırnaklarınızı bu suyun içerisinde temizleyin.

10 / Adım; Eğer tırnaklarınız sarı ise ve beyazlatılması gerekiyorsa, tırnaklarınızı beyazlatın. Bunun için güderiye ihtiyacınız olacak. Bu sayede hem tırnaklarınız parlayacak hem çatlaklar hem de kırıklar onarılıp tırnaklarınız tamamen parlayacaktır. Bu uygulamanın bir diğer iyi tarafı da kan dolaşımını hızlandırması ve tırnakları canlandırmasıdır. Bunu sağlamak için tırnaklarınızın üzerine parlatma kremi sürün ve sonrasında tek bir yöne doğru güderi parçası yardımı ile ya da üzeri güderi kaplı küçük bir yastık parçası ile tırnaklarınızı iyice parlatın. Bu işlemi her bir tırnak için en az 1 dakika boyunca sürdürün. Eğer tırnaklarınızın beyaz değil de hafif pembe olmasını istiyorsanız o zaman macun kullanmanız gereklidir. Eğer cila öncesinde parlatma işlemi uygulamak istiyorsanız boyalı krem kullanmanız gerekir.

11 / Adım; Yukarıdaki işlemin ardına birkaç dakika bekleyin ve sonra da tırnaklarınıza tırnak cilası sürün. Boya uygulaması yaparken boyayı en fazla 3 fırça hareketi ile sürmeye gayret edin. Bunun için cilayı önce tırnağın orta kısmına sonra da her iki yanına sürerek 3 harekete sadık kalmaya çalışın. Oje öncesinde cila sürmeniz gerekir. Çünkü bu cila en alt tabaka olarak ojeye hem zemin olur hem de daha pürüzsüz bir tırnak zemini sağlamış olur ve boyalı ojedeki pigmentin tırnaklarınızın rengini bozmasını önler ve tırnaklarınızın daha da güçlenmesine yardımcı olur. Bu noktada cilayı 3 ya da 4 kat sürebilirsiniz ancak en az 2 kat sürmeniz şarttır ancak en iyi sonuç en az 4 kat sürülerek elde edilir. Eğer tırnağınız küçük ya da kısa ise tırnağınızın tamamını boyamanız gerekir. Eğer tırnağınız kısa ise uzun bir şekilde, tırnağınız çok geniş ise sadece orta kısmı boyayabilir ve yan kısımları boş bırakıp tırnağınızı çok daha dar gösterebilirsiniz. Parmaklarınız kısa ve tırnaklarınız da kısa ise açık renklerde olan ojeleri sürmeye özen gösterin. Koyu renkte olan cila ya da boyalar ellerinize çok daha ince bir görünüm sağlayacaktır. Eğer cildiniz yanık tende ise o zaman altın kırmızıları ya da kayısı rengi ojeleri tercih edebilirsiniz.

12 / Adım; Manikürün tamamen kusursuz olmasını sağlamak için yine her zaman ki gibi temiz bir kürdanın uç kısmına pamuk sarın ve bu seferde bu çubuğu asetona batırın ve tırnak kenarlarına bulaşmış olabilecek her türlü oje ya da cilayı yavaş bir şekilde temizleyin.

Gördüğünüz gibi yukarıdaki işlemler sayesinde tırnaklarınıza mükemmel bir şekilde manikür uygulayabileceksiniz. Ancak sade bir manikür yerine evde tırnaklarınıza çok daha farklı manikür stilleri de uygulayabilirsiniz. Eğer çok canlı bir manikür uygulamasını öğrenmek isterseniz ombra tırnak manikürü nasıl uygulanır, eğer daha klasik ancak birazda canlı bir manikür stili uygulamak isterseniz ekoseli manikür nasıl uygulanır yazımıza bir göz atabilirsiniz. Ya da çok ama çok eğlenceli ve çok popüler bir manikür uygulaması isterseniz o zaman da penguen manikür nasıl yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder