Evde Pedikür Nasıl Yapılır, Pedikür Yapımı Basamakları Nelerdir?

Evde Pedikür Nasıl Yapılır, Pedikür Yapımı Basamakları Nelerdir?

Pedikürü ister kendiniz yapın isterseniz de başkası yapsın dikkat etmeniz gereken en önemli husus pedikür için kullanılan malzemelerin sadece size ait olmasıdır. Çünkü başkaları tarafından kullanılan pedikür malzemeleri size korkunç hastalıkların bulaşmasına neden olur.

Pedikür Yapımı Basamakları Nelerdir?

• İlk olarak ayak tırnaklarınızdaki eski oje ya da cilayı çıkartın.
• Sonra ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Ayak tırnaklarınızı sadece ayak tırnak kesici ile kesin ve kesinlikle makas ya da benzeri bir kesici kullanmayın.
• Eğer uzun ayak tırnaklarına sahipseniz ve bunları bu şekilde seviyorsanız dahi kenarlarını ve çevresini gerektiği gibi düzeltin.
• Tırnaklarınızı düzgün bir şekilde törpüleyin ve düzlüğü törpülerken dahi korumaya çalışın.
• Kesme ve törpüleme işlemlerinin ardına en az 10 dakika boyunca ayaklarınızı köpüklü suya sokun.
• Bu köpüklü suyun içinde ayaklarınız hem yumuşayıp hem de dinlenirken bir yandan da siz ayaklarınızı, topuğunuzu ve parmaklarınızın üstünü bir fırça ile iyice fırçalayın.
• Ayaklarınızdaki kuru ve sert bölgeleri, nasırlaşmış ve yassılaşmış kısımları ponza taşı yardımı ile veya friksiyon kalıbı ile iyice ovun. Eğer ayağınızdaki kurumuş olan deriler kabuklar halinde kalkıyor ise bunları uygun olan bir kazıyıcı ile çıkartın. Fakat kazıyıcı jilet türünde keskin bir şey ise bunu dikkatli bir şekilde kullanmaya özen gösterin. Ayağınızı kazırken uzun uzun değil sadece kısa hareketler ile ve hızlı bir şekilde kazıyın. Arta kalan parçacıkları da ayağınızı yine suya sokup fırça yardımı ile temizleyin.
• Daha sonra portakal çubuğunun uç kısmına pamuk sarın ve köpüklü suya batırıp tırnaklarınızın alt kısımlarını ve kenar kısımlarını temizleyin. Eğer tırnaklarınızda leke bar ise o zaman bu çubuğu perokside batırın ve bu lekeleri iyice silin. Eğer tırnaklarınızdaki lekeler kolayca temizlenmiyor ise bu lekelerin kir olup olmadığını kontrol edin. Çünkü bazen bu lekeler bazı hastalıkların habercisi olabilir.
• Etleri çıkartmak için kullanılan kremi yağlı olan tırnak etlerinize iyice sürün ve sonra yavaş yavaş tırnak etlerini ovun. Pamuk sarılı olan bir çubukla da bu tırnak etlerini geriye doğru itin.
• Bazı durumlarda deri parçacıkları kolayca temizlenmez özellikle de başparmağın yanında olanlar. Bu tür durumlarda büyük tırnak kesme makası ile yumuşayan parçaları dikkatlice kesebilirsiniz. Ancak bu parçaları keserken tüm parçayı değil sadece sivrileşmiş olan parçaları kesmeye özen gösterin.
• Daha sonra ayak parmaklarınızın eklem bölgelerindeki derinin sert olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu bölgeler sert ise yavaş bir şekilde bu bölgeleri ponza taşı yardımı ile ovun.
• Kalmış olan son deri parçalarını da ayaklarınızı yeniden suya bastırarak temizleyin. Sonrasında ayaklarınızı temiz bir havlu ile iyice kurutun ve kaliteli bir vücut losyonu ile ayaklarınızı iyice ovun. Bu losyonu hem ayaklarınıza hem de bacaklarınızın aşağı kısmına sert vuruşlar ile ve yukarıya doğru yedirerek sürmeye dikkat edin. Ayak parmaklarınıza losyonu yeniden sürüp iyice yedirin.
• Kan dolaşımına yardımcı olmak için güderi kaplı olan bir yastık yardımı ile tırnaklarınızı iyice ovun. Fakat yastığı sadece aynı yöne doğru sürmeyi ihmal etmeyin. Aksi halde tırnaklarınız gerektiğinden fazla bir şekilde ısınır.
• Sırada cila sürme işlemi var. Cila sürmeye başlamadan önce parmaklarınızın aralarına temiz pamuk parçaları koyup ayak parmaklarınızı birbirlerinden ayırın. Asıl cilanın ardına en az 2 kat renkli bir oje sürün. Renkli oje kuruduktan sonra bir kat daha renksiz oje uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder