Kedilerde tüy dökmesi nasıl engellenir, Kedi neden tüy döker?

Kedilerin tüy dökme sebeplerinden biri B vitaminin eksikliğidir. B vitamini takviyesi ile kedilerin tüy dökmelerini engelleyebiliriz. Hayvan aşıkları için evlerinde besledikleri kedileri çocukları gibidir. Kendi çocuğumuz hastalığında ne kadar üzülürsek evcil hayvanlarımız içinde durum aynidir.

Kediniz bu günlerde tüy dökmeye mi  başladı? Konun devamında kedilerin neden tüy döktüklerini ve nasıl bir yöntem ile tüy dökmelerini durdurabileceğimizi öğreneceğiniz.Ayrıca kedi tüyünün insan sağlığına  zarar verip vermediğini öğrenmek isterseniz bu konumuzda size yardımcı olacaktır.

Kedilerdeki tüy dökme sorunun yanında yaşadığımız sorunlardan biride kedilere ilaç içirmektir. Kedinize sıvı ve katı ilaçlarını nasıl vermeniz gerektiği hakkında bilgiye ihtiyacınız var ise bu konumuza bakabilirsiniz.

Kediler neden tüylerini dökerler?

-Kedilerin doğru gıda ürünleri ile beslenmesi gerekiyor. Beslenme sırasında verilecek kalitesiz mama veya yemekler kedilerin tüy dökmesine sebep olabilir.
-Kedi hastalıklarından biride iç parazitlerdir, parazit tedavilerini zamanında yaptırınız!
-Stresten mümkün oldukça uzak tutun, özellikle yaz aylarında tüylerini kesmek evcil hayvanlarınız için en büyük stres unsurudur.
-Bunların dışında kedilerin taranmaması, deri hastalıkları, pire mücadelesinin yapılmaması gibi bazı faktörlerde kedilerin tüy dökmesine sebep olmaktadır.
-Kedilerin çiftleşme ve hamilelik dönemlerinde oluşan dengesiz hormon değişiklikleri de etkili nedenlerden bazılarıdır.

Kedinin tüylerinin dökülmemesi için ne yapmalı?

Kedilerin tüy dökmelerini engellemek için B vitamini takviyesi yapmamız gerekiyor. Yumurta B vitamini bakımından çok zengin bir besindir. Veterinerler tarafından da tavsiye edilir.

Kediye yumurta nasıl yedirilmelidir?

Kedilerinizin tüy dökmemesi için her 10 günde bir haşlanmış yumurta ile besleyin. Yada haftada bir olmak üzere yarim bir yumurta yediriniz. Bu şekilde kedilerinizin tüy dökme dertleri sona erecektir.

151 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.