Dev Örgüler Nasıl Örülür, Dev Şiş Ve İplik Nereden Alınır? (Resimli Anlatım)

Dev Örgüler Nasıl Örülür, Dev Şiş Ve İplik Nereden Alınır? (Resimli Anlatım)

Son zamanlarda hem yurt dışında hem de ülkemizde moda olan bir örgü tekniği var. Bu örgü tekniğinin adı dev örgü örme tekniği. Aslına bakıldığı zaman bu örgü örme tekniği ile aylar sürebilen projeler 8 ila 10 saat sürebilen yani yarım günü dahi bulmayan bir zaman içinde kolayca bitirilebiliyor.
Bu örgü tekniği ile çift kişilik yatak battaniyeleri 2 saat gibi bir süre içinde bir kere bu örgü tekniğine alıştığınız zaman bitebiliyor.

Fakat bu örgü tekniğinde devasa örgü şişleri kullanılıyor. Pekiyi bu örgü şişleri nereden alınıyor? Bu örgü şişleri ile örmek zor olmuyor mu? Gerçekten bu örgü şişleri ile örüldüğü zaman dev projeler sadece saatler içinde tamamlanabiliyor mu? Bu devasa örgü şişleri için örgü ipleri nereden alınıyor?

Devasa Örgü Şişleri Nereden Alınıyor?

Devasa örgü şişleri aslında hiçbir yerden alınmıyor. Çünkü bu tür örgü şişlerinin üretimi şirketler tarafından yapılmıyor. Elbette dünya üzerindeki bu yeni talepten dolayı şirketler bu konuya da en kısa zamanda el atacaklardır.

İnternette gördüğünüz devasa şişler ya ad devasa şişler ile yapıldı denilen örgü ürünlerinin çoğu kadınların evde kendi buldukları yöntemler ile dev örgü şişleri yapmaları sonucunda ya da marangoza özel sipariş vermeleri sonucunda ortaya çıkıyor. Evet, hanımlar sizde bu örgü şişlerinden istiyorsanız ya marangoza özel sipariş vereceksiniz ya da biraz sonra sizlere göstereceğimiz yol ile marangoza sipariş vererek hazırlatacağınız fiyattan çok ama çok daha düşük bir fiyata evde kendiniz devasa şişlerinizi hazırlayacaksınız.

Devasa Örgü Şişleri İle Örmek Zor mu?
Devasa örgü şişleri ile örmek aslında başlarda zor gelecektir. Ama ilk projenizi bitirdikten sonra bir daha eski küçük şişlere döneceğinizi hiç sanmıyoruz.

Devasa Örgü Şişleri İle Projeler Hızlanıyor mu?
Bu örgü şişleri ile çift kişilik bir battaniyeyi eliniz alıştığı zaman birkaç saat içinde rahatlıkla evde dizi izlerken bitirebilirsiniz.

Devasa Örgü Şişleri İçin İplik Nereden Alınıyor?
Bu dev örgü şişlerine birde dev iplikler lazım öyle değil mi? Elbette öyle, fakat bu örgü iplerini isterseniz evde kendi başınıza da hazırlayabilirsiniz. Hem de çift kişilik bir battaniye için gidecek olan yün ipliklerin çeyreği parasını harcayarak. Nasıl mı? Genelde dev örgü yapan kadınlar bu iplikleri ya yüncülerine daha doğrusu şehirdeki dev yün ve el işi malzemeleri satan şirketlere özel sipariş veriyorlar ya da evde kendileri kendi dev yün ipliklerini hazırlıyorlar.

İsterseniz sizde kendi yün ipinizi kendiniz evde hazırlayabiliriniz. Onu da biraz sonra nasıl yapılacağını tek tek anlatacağız.

Evde Devasa Örgü Şişleri Hazırlamak
Devasa örgü şişini evde hazırlamak istiyorsanız ihtiyacınız olan pvc borular ve birde koli bandıdır.

Dev battaniye 2Yapmanız gereken tesisatçıya gidip 2 adet pvc boru satın almaktır. Pvc borunun uzunluğu ve kalınlığı hangi projeyi yapmak istiyorsanız buna bağlıdır.

Dev battaniye 3Pvc boruların her iki uç kısımları da birkaç kat koli bandı ile kaplanmalıdır. Önemli olan bant kaplamasını sağlam bir şekilde yapmanızdır.

Evet, sevgili hanımlar gördüğünüz gibi her şeyin kolayı var. 10-20 lira vererek hatta o kadar bile değil kendi dev şişlerinize kavuştunuz bile.

Şimdi sıra devasa örgü ipinizi yapmaya geldi.

Dev battaniye 4Devasa örgü ipi için örneğim şu anki projemiz dev kışlık battaniye yapmak olduğu için polar kumaştan örgü ipliği olacak. Bunun içinde metrelerce polar kumaş alınacak. Polar kumaşı fazla alsanız da bir şey olmaz çünkü polar ile ileride çok fazla proje tamamlayacağız.

İlk adım olarak istediğiniz metrelerde polar kumaşı alıyoruz.( Battaniyenin büyüklüğüne oranla hesap etmelisiniz.)

Polar kumaşı düz ve geniş bir yere yayın. Daha sonra 12 santimetre ya da 10 santimetre aralar ile ölçerek işaretleyin ve polar kumaştan 10 ya da 12 santimetrelik uzun şeritleri kumaş sonuna kadar kesin.

Tek renk battaniye yapmak zorunda değilsiniz o yüzden isterseniz çift renk polar kumaşı alarak projenize başlayabilirsiniz.

Dev battaniye 5Hazırlamış olduğunuz tüm şerit polar kumaşları birbirine uç uca vererek dikmeniz gerekiyor.

Bu yüzden özellikle dikiş makineniz var ise birleştirmeleri zigzag dikiş ile yapmanızı öneririz.
Polar kumaş uçlarını birbirinin üstüne en az 1 santimetre kadar gelecek şekilde ayarlayın ve mümkünse zigzag dikişi üstünden geçin.

Dev battaniye 6Birbirine eklediğiniz polar kumaş şeritlerini yuvarlamaya başlayın. Tüm şeritler tam bir yumak halini alana dek devam edin.

Resimdeki battaniyeyi yapmak için toplamda 28 ilmik dev şişe geçirilmiştir. Şimdi sadece size devasa örgü şişine alışmanız ve sürekli pratik yapmanız kalıyor.

Bu noktadan sonra düz örgü yapabilirsiniz ya da çift veya üç renk devam edebilirsiniz.
Belli bir noktadan sonar bilhassa hiç dinlenmeden yaparsanız ve ilk devasa örgünüz ise iplik polar dahi olsa örgü size oldukça ağır gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden ilk çalışmalarda sakin davranın ve yoruldukça dinlenin. Unutmayın örgü işi aynı zamanda zihni dinlendiren bir çalışmadır zihni yoran değil.

Elbette isterseniz marangoza da sipariş verip örgü şişlerinizi istediğiniz boyutlarda yaptırabilirsiniz. Ama sipariş verseniz de bir şey değişmeyecektir çünkü bu dev örgü olduğu için küçük şişlerde yaptığınız her tekniği elleriniz yardımı ile yapmak zorunda kalacaksınız. Bu yüzden sipariş verip dev örgü şişlerini özel olarak hazırlatmak eğer gerçekten uygun bir fiyat verilmemiş ise sadece israftır.

Polar battaniyeniz istediğiniz uzunluğa geldiğinde yine sanki normal örgü gibi kapanışı yapacaksınız. Battaniye tamamlandığında ve ilmikleri kapattığınızda battaniyeyi biraz sündürmenizde fayda var. Çünkü dev ip ve şiş ile örüldüğü için battaniye biraz gergin bir şekilde duracaktır.

Unutmayın ilk dev örgü deneyimi her zaman için kolay görünse de aslında çok zordur. Bu yüzden başaramadığınızı sanıp hemen pes etmeyin. Sadece elinizin alışması gerekiyor. Örgü işleri köşemizde yakında dev örgülerin nasıl hazırlanacağını adım adım sizlerle paylaşacağız.

O yüzden sevgili hanımlar siz ilk önce örgü şişlerinizi ve örgü iplerinizi hazırlayın ve pratik yaparak dev örgü projelerine hazır olun.

Pratik Yapmak İçin Nasıl Başlamalı?
Dev örgülerde küçük kare çalışmaları ile başlayın. Küçük kareleri tam olarak rahatça çıkarttığınız zaman bu sefer atkı örmeye başlayın. Atkıları özellikle 1 metreyi geçen uzun atkıları rahat rahat dev şişler ile örerken hiç zorlanmadığınız zaman bilin ki artık gerçek dev projelere hazırsınız demektir.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder