Yün İplikten Tığ İle Çiçek Motifi Nasıl Çıkartılır? Videolu Anlatım

Yün İplikten Tığ İle Çiçek Motifi Nasıl Çıkartılır? Videolu Anlatım

Bugünkü tığ işi konumuz sevgili hanımlar tığ ile yün iplikten çiçek motifi çıkartmak olacak. Bu kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanan tığ işi çiçek motiflerini kızınızın çeyizine, eviniz için havlu veya diğer eşya kenarlarına ya da sevdiğiniz bir dostunuza hediye yapmak için hazırlayabilirsiniz.

Yün İplikten Tığ İle Çiçek Motifi Hazırlamak

Bu noktada yine sizlere herhangi bir sınırlama getirmiyoruz iplik ya da tığ ölçünüzü kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz.

Cicek motifi 2Çiçek motifimizi yapmaya başlarken yine tığımıza başlangıç düğümü atarak başlıyoruz. Bu düğümü istediğiniz şekilde atabilirsiniz ya da (Yün İplikten Süslü Kıvrım Nasıl Yapılır) adını taşıyan yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Cicek motifi 3Daha sonra tığınızı ipliğe takarak ilk zincirinizi oluşturun.

Cicek motifi 4Bu şekilde 4 adet zincir çekin. Fakat sevgili hanımlar bu modelimizde attığınız zincirler biraz gevşek olmak zorunda çünkü bu zincirler biraz sonra bir çiçeğe dönüşecek ve çiçek yaparken zincirlerin esnek ve gevşek olması bizim için çok önemli bir hal alacak.

Cicek motifi 5Zincirlerimizi 4 tane çektikten sonra tığımızı alıp çektiğimiz ilk zincirden geçiriyoruz.

Cicek motifi 6Sonra tığımız ile sol elimizdeki ipi yakalıyoruz,

Cicek motifi 7ve ilk zincirimizin içerisinde geçiriyoruz.

Cicek motifi 8İlk zincirden geçirip ipi çektikten sonra aynı ipi tığımıza takılı olan ipten içeriye doğru çekiyoruz.

Cicek motifi 9Şu anda elinizde çiçeğinizin gövdesi oluşmuş olması lazım. Unutmayın hanımlar elinizdeki çiçek gövdesi parmağınızın içine kolayca gireceği kadar rahat ve gevşek olmalı.

Cicek motifi 10Şimdi hanımlar çiçek gövdenizden yukarıya doğru tek bir zincir atın.

Cicek motifi 11Daha sonra sevgili hanımlar tığınızı 2 defa yün ipiniz ile sarın.

Cicek motifi 12Şimdi tığınızı alın ve çiçek gövdesinin tam ortasından geçirin.

Cicek motifi 13Tığınızı çiçek gövdesinin ortasından geçirdiğiniz zaman tığınız ile 1 ip daha çekin. Şu anda tığınızda 4 ipin dolanmış olması lazım.

Cicek motifi 14Tığınız ile tekrar ip çekin ve bu sefer 2 ipi tığınıza saracak şekilde ipi atın.

Cicek motifi 15Yeniden 2 tane ipi tığınızdan çekecek şekilde ip tığ atın ve ipi çekin.

Cicek motifi 16En son olarak da son iki ipi çekin ve şu anda tığınızda sadece bir tane ip kalmış olması lazım.

Cicek motifi 17Yukarıdaki işlemleri tekrarlayarak 3 dönüş daha yapın ve 3. Dönüşün sonunda şu anda elinizde damla görünümünde çiçeğiniz belirmeye başlamalı.

Cicek motifi 18Şimdi sevgili hanımlar tığ işinizin ortasından tığı geçirip tek bir zincir atın. Ve aynı işlemleri baştan alıp tekrar ve tekrar devam ettirin. Tüm çiçek yapraklarınızı tamamlayana dek aynı işlemleri yenilemeye devam edin. Kısa bir süre sonra yün desenin iyice gerilmeye başladığını fark edeceksiniz ama bu noktada önemli olan tam bir çiçek deseni ortaya çıkana dek tığ ile örmeye devam etmenizdir.

Cicek motifi 19Şimdi sevgili hanımlar bu noktada başladığınız ilk zincire geri dönmüş olmanız gerek.

Cicek motifi 20Başlama zincirinden tığınızı geçirin ve bir ip tığ çekin daha sonra tığınızdaki son ipten de ipi son defa çekin ve tığ örgünüzün ucunu dileğiniz şekilde düğümleyin.

Cicek motifi 21Evet sevgili hanımlar elinizde şu anda tam bir çiçek deseninizin oluşması lazım. Eğer çiçek deseninizi daha büyük yapmak istiyorsanız başlangıçta 4 zincir yerine 6 zincir ya da daha fazla zincir atıp çiçeğin gövde kısmını daha fazla büyütüp daha büyük çiçekler elde edebilirsiniz.

Cicek motifi 22Çiçek deseninizin arkasındaki ipleri eğer isterseniz yorgan iğnesi geçirip desenin içerisine gömebilirsiniz ama bu sadece size kalmış bir teknik.

Çiçek Deseni Yapımı İngilizce Video

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder