Jant Düzeltme Nasıl Yapılır?

Jant Düzeltme Nasıl Yapılır?

Jant düzeltme işlemi, araçların kullanımı esnasında karşılaşılan, yol koşullarına bağlı olarak oluşan deformasyonların giderilmesi için jantlara uygulanan yöntemdir. Hasara uğrayan jantlar, aracın sürüş kalitesini ve dış görünüşünü olumsuz yönde etkiler ve jant işlevini yerine getiremez. Bu nedenle, kısa süre içerisinde düzeltme işleminin uygulanarak tamir edilmesi gerekir.

Modele Göre Jant Düzeltme & Kaynak Uygulama Nasıl Yapılır?

Jant düzetme işlemleri, aracın modeline bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Modelin türü ve kullanılan malzeme kalitesine göre, tercih edilen yöntem uygulanır ve jant tamir edilir.

jant duzeltme

Jant Düzeltme Nasıl Yapılır?

1- Çelik Jant Modelleri Düzeltme İşlemi

Jantların kalitesi, kullanım ömrünü ve deformasyonunu etkiler. Özellikle de çelik jantlar kolay kolay kırılmaz ve ani tümsek gibi darbelere karşı da dirençlidir. Çelik jantlara, ısıtma/kaynak yöntemi uygulanarak gereken jant düzeltme işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

2- Alaşımlı Jant Düzeltme İşlemi

Alaşım jant, dayanıklı malzemeden üretilmediği için çabucak hasar görür. Jantların düzenli olarak kontrolünün sağlanması ve sık sıkta tamir edilmeleri gerekir. Alaşımlı jantlarda, hava basıncı yöntemi kullanılarak kolay şekilde düzeltilebilir.

Kırık Jant Tamir Olur Mu?

Kırılan jant, sağlıklı sürüş dengesini kaybederek araçta titremelere neden olur. Kırılan jant çelik ise, torna sistemi uygulanarak düzeltilebilir. Alaşım jant ise, hava basıncı yöntemi ile düzeltme işlemi uygulanır.

Kırılan jantlar sadece belli bir noktaya kadar tamir edilir, yani aşırı kırılmalarda tamir işleminin uygulanması sağlıklı bir yöntem değildir. Bu gibi durumlarda, yenisinin alınarak değiştirilmesi gerekir.

jant duzeltme

Jant Çizik Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Jant Çizik Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Aracın kullanımından kaynaklı ya da yol koşullarına bağlı olarak jantlarda sıklıkla çizilmeler görülmektedir. Çizik giderme yönteminde janta uygulanan düzeltme işleminde izlenen aşamalar şu şekilde sıralanabilir;

– Çizilen janta öncelikle macunlama işlemi uygulanır ve macunun tamamen kuruyarak janta işlemesi beklenir.

– Janttaki macun tamamen kuruduğunda elle zımpara işlemi uygulanır, bu işlem jant pürüzsüz hale gelene kadar tekrarlanır.

– Zımpara işleminin tamamlanmasının ardından önce astar, sonra ise boya işlemi uygulanır.

– Kuruyan janta temizleme ve parlatma yönteminin uygulanmasının ardından, jant yeni bir görüntüye sahip olacaktır.

Yamuk Jant Düzeltme Fiyatı Nedir?

Hasarın boyutuna bağlı olarak jantlar belli aralıklarla tamir işlemine ihtiyaç duyarlar. Jantın modeli, hasar büyüklüğü, uygulama yeri jant düzeltme fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Özellikle de, çelik jant düzeltme fiyatı, aynı ilde dahi değişiklik gösterebilmektedir.

Yamuk jantlarda, model kalitesine göre uygulanan yöntemler, kullanılan macun düzeltme işleminin fiyatını etkiler. Fakat her ne şekilde olursa olsun jant tamiri yaptırmak araç sahiplerinin fiyat avantajından faydalanarak, yeni jant alma masrafından kurtulmalarını sağlar. Onarımı yapılan janttaki çizikler giderilir, bu sayede araç eski sürüş dengesine kavuşur. Tüm bunların yanı sıra, hasardan kurtulan jant parlak, yeni ve düzgün görünümü sayesinde, aracınızın dış görünüşünü olumlu yönde etkileyerek değerini arttıracaktır.

İlginizi çekecek diğer yazımız: Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder