İPUÇLARIM

İnsan Kafasındaki Saç Sayısı, İnsan Başında Kaç Saç Teli Vardır?

İnsan Kafasındaki Saç Sayısı, İnsan Başında Kaç Saç Teli Vardır?

Bir insanda saç oluşumu daha doğmadan başlar. Anne karnında başlayan bu döngü yine anne karnında 22. Haftaya kadar devam eder. 22. Hafta itibari ile artık bir insanın başında yeni saç tellerini oluşturacak kıl follikülü başa eklenmez. Fakat bu süreden sonra da saç telinin değişimi ve kalitesi oluşmaya devam eder.

Bir insanda ayak tabanı, avuç içi ve dudakları dışında kalan her vücut bölgesinde kılı oluşturabilecek folliküller vardır. Fakat bu folliküllerin çoğu gelişmesini tamamlayamadan yok olmaktadır.

Bir insan vücudunda 5.000.000 kadar kıl kökü bulunmaktadır. Ama bu kıl köklerinin birçoğu gelişimlerini tamamlayamazlar ve genelde halk arasında ayva tüy adı verilen tüylere dönerler.

İnsan Başında Kaç Saç Teli Vardır?

İnsan kafasında bulunan kıl kökü sayısı ise yaklaşık olarak 1.000.000 kadardır ve bu sayı içinde kaş, favori, sakal, bıyık ve saç dâhildir.

Saçlı olan bir deride yaklaşık olarak 100.000 ila 150.000 kadar saç teli bulunmaktadır. Ve bazı kişilerde bu sayı 220.000 kadar olabilmektedir. Eğer bir insandaki saç teli 100.000 ise bu kişinin saçlarının seyrek olduğuna ve eğer 200.000 kadar saç teli var ise kişinin saçlarının sık olduğuna işarettir.

Bir insan doğduğu zaman saç derisinde yaklaşık olarak 1100 adet follikülü bulunmaktadır fakat bu folliküllerin hepsi de tüysü kıllar grubundadır başka bir değiş ile gelişmemiş tüylerdir.

İnsanoğlu 1 yaşını tamamladığı zaman santimetre karede 800 saç teli olmasına karşın 6 yaşını tamamladığında 600 saç teli kalır. Kişi ergenlik dönemine geldiğinde de cm karedeki saçın sıklığı 300 ila 500 kök kadar düşer. İnsan vücudundaki saç derisi harici olan bölgelerdeki kıl kökleri genelde tek halde bulunurken saç derisindeki kıl kökleri 4 köke kadar çıkabilir.

Hiçbir saç dökülme problemi yaşamayan bir yetişkinin ensesinde 100 ila 150 arasında foliküler ünite bulunmaktadır. Eğer saç dökülmesi problemi yaşanıyor ise bu sayı 60’a kadar düşmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.