Soğan Ve Patates Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Soğan Ve Patates Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Soğan ile patates sebzeleri uzun aylar süresince bozulmadan saklanabilecek sebzeler arasında yer almaktadır. Hem soğan hem de patates sebzesi çok dayanıklı sebzelerdir. Her sebze ya da meyve de olduğu üzere soğan ile patatesi de saklamak için uygun olan saklama koşullarının sağlanması şarttır. Eğer uygun olan saklama koşulları sağlanmaz ise bu dayanıklı sebzeler bile çok hızlı bir şekilde bozulabilir.

Patates Nasıl Muhafaza Edilir?

İlk önce patatesin eğer var ise üzerinde bulunan toprakları iyice temizlenmelidir. Bu temizleme işlemi için küçük temiz ve kullanmamış olduğunuz mutfak fırçalarından yararlanabilirsiniz. Eğer bu fırçalardan yok ise yine kuru ve hiç kullanmadığınız çift taraflı süngerlerin yeşil yani sert olan tarafı ile patatesi topraklarından temizleyebilirsiniz. Bu işlem sırasında patatesin kabuğuna zarar vermemeye özen gösterin.

Unutulmaması gereken en önemli husus patates ya da soğan gibi sebzelerin kullanım öncesi yıkanmaları ömürlerinin kısalmalarına sebep olduğudur. Bu yüzden bu sebzeleri mutlaka kullanımın hemen öncesinde yıkamaya özen gösterin.

Eğer patateslerin yüzeyinde çatlakları fark ederseniz bu patatesleri saklamadan hemen kullanıma alın. Patatesleri saklamak için kova, sepet ya da derin bir çuvalı tercih edebilirsiniz. Eğer o anda elinizin altında bu malzemeler yok ise en sağlıklısı temiz ve nemsiz bir kutunun içerisine patatesleri koymaktır. Patatesler mutlaka nem ve güneş ışığından korunmalıdır. Bunun içinde kutunun hem alt hem de üst kısmına temiz bir gazete kâğıdı sermelisiniz.

Patatesleri uzun bir süre boyunca saklamak istiyorsanız kiler, bodrum katı, ardiye gibi hem serin hem de güneş görmeyen ortamlarda saklamalısınız. Buzdolabı soğuk olduğu için patatesleri saklamak için uygun bir yer değildir.

Patatesleri saklarken her hafta düzenli olarak patatesleri kontrol edip, çatlak, çürük ya da bozulmaya başlamış olan patatesleri ayıklayarak diğer patateslerin ömrünü uzatmayı ihmal etmeyin.

Soğan Nasıl Muhafaza Edilir?
Faza miktarda aldığınız özellikle çuval içerisinde olan soğanlar asla beton ile temas etmemelidir. Patateste olduğu gibi soğan sebzesi de güneş ışığı ve nemin olmadığı bir ortamda saklanmalıdır.

Eğer isterseniz kesilen fazla soğanları havası alınmış olan kap ya da poşetlerde ve derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda saklanan soğanlar dışarıda saklanan soğanlara göre çok daha uzun süre boyunca muhafaza edilebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder