Balmumu Cila Nasıl Hazırlanır, Evde Değişik Balmumu Cilaları Nasıl Yapılır?

Balmumu Cila Nasıl Hazırlanır, Evde Değişik Balmumu Cilaları Nasıl Yapılır?

Evet, sevgili ipuçlarım okuyucuları bu makalemizde biraz değişik bir konudan bahsedeceğiz. Bu yazımızda evde kendi imkânlarımız ile ahşap, deri, bakır, bronz hatta ve hatta demir yüzeyleri pırıl pırıl parlatmamızı sağlayacak olan evde balmumundan cila yapımı konusundan bahsedeceğiz.

Aşağıda tarifini verdiğim cilalar ile gönül rahatlığı ile kakma ve ahşap kaplamalarınızı cilalayıp çok ciddi bir maddi yükten kurtulabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere birçok cila gerektiren eşyalarımız profesyonel bakım yapan kişilere verildiği zaman gerçekten yüklü masraflar ortaya çıkabiliyor, işte bu yüklü masraflardan inanılmaz makul bir şekilde kurtulmanız mümkün. Nasıl mı? Elbette evde kendi hazırlayacağınız balmumu cilalar ile.

Balmumu Cilalar

Balmumu cilalar ahşap yüzeyleri korur ve güçlendirirler. Bu cilalar yağlı cilaların damarlarını karartabileceği meşe ve çam ağacı gibi hafif ahşaplar için mükemmel cilalardır. Bu tür cilalar elbette deriye, ahşap yüzeylere, bakır, demir ve bronzlara da uygulanabilir türden bir cilalardır.

Balmumu Cila Hazırlamak
• Balmumunuzu hazırlayabilmek için ilk önce 125 gram kadar balmumu ve ¼ bardak kâse neftyağına ihtiyacınız var.
• İlk önce balmumunu tavanızda dikkatlice eritin ve daha sonra tavanızı ateşten alın ve neftyağı ile çok dikkatli bir şekilde karıştırın.
• Unutmayın neftyağı alev alabilir.

İsterseniz daha az neftyağı kullanıp daha kalın bir balmumu macunu elde edebilirsiniz. Açık bir renk cila yapmak istiyorsanız o zaman sarı balmumu yerine saf balmumu kullanmanız gerekir.

balmumu yapimiKremsi Balmumu Cilası Hazırlamak
Kremsi balmumunuzu yapmak için 75 gram kadar beyaz balmumu ve 1 bardak yani 250 ml kadar neftyağına ve bir bardak kadar yani yine 250 ml kadar sıcak suya ihtiyacınız var.

Balmumunu tavanızda eritin ve sonra ateşten alın. Neftyağını ve sonra da suyu ekleyip karıştırın. Karışıma 1 çay kaşığı 5ml kadar amonyak ekleyin.

Hazırlamış olduğunuz bu kremsi cila özellikle kakma işleri ve ahşap kaplamalar için mükemmeldir.

Dikkat!
• Gaz yağı ve neftyağı hem zehirli hem de yanıcıdırlar.
• Her zaman için neftyağı ve gaz yağını çok dikkatli bir şekilde kullanın ve ayrıca atık kurallarına uygun bir şekilde muhafaza etmeyi ihmal etmeyin.
• Her zaman için ağzı kapalı kaplarda saklayın.
• Balmumunu tamirhanelerden ya da sağlıklı gıda satan dükkanlardan temin edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder