İnfluencer Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

İnfluencer Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

İnfluencer olmak, her geçen gün dijitalleşen hayatın içinde yer alan ve son zamanlarda gündeme oturan yeni bir meslek. Sosyal medyada iş birliği yaparak, takipçi kitlesinin satın alma kararlarını etkileyen ve o platformdan para kazananların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. İnfluencer olmak için yapılması gerekenler ise yazımızın devamında.

İnfluencer Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Pazarlama stratejileri değiştikçe geleneksel reklam sunumlarının dışına çıkılarak, daha çok hayatın içinde yer edinen sosyal medyada reklam yapmak, firmalar açısından en doğru yatırım olmaya başladı. İnfluencer mesleğinden faydalanmak isteyenlerin yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

influencer-olmak

İnfluencer Olmak

1- Hesap İşlemleri

İnfluencer olmak için başvuru yapmaya başlangıç sürecinde gerek yoktur. Öncelikle influencer mesleğinin yapılmak istendiği sosyal medya uygulaması seçilir ve profil açma işlemleri uygulanır. Hesap açma işlemlerinin tamamlanmasının ardından profilin herkese açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Erişim için uygulanması gereken ilk adım profil hesabının görünürlüğüdür.

2- Hastagh Kullanımı

Paylaşım yapılmak istenen her konu için içeriğe ulaşmayı kolaylaştıran en uygun hastagh seçilmeli ve etiket aşaması unutulmamalıdır.

3- Konu Belirlemek

Paylaşım yapılacak konu belirlenirken kişinin hoşlandığı veya hobisi olan bir konu tercih edilmelidir. İnfluencer sürdürdüğü işi severek ve isteyerek yapması içerik kalitesini de olumlu yönde etkileyecektir.

4- İçerik

İnfluencer olmak için asıl ve en önemli etken kaliteli içerikler üretmektir. Diğer hesaplar arasında farkındalık yaratan içeriklerin kurgulanması, hazırlanması ve paylaşım sürecinin planlanması, profilde süreklilik arz ederek hesaba erişimi de hızlandıracaktır.

5- Özgün Olmak

Tamamen kendi olan ve asla diğer hesapları taklit etmeyen hesaplar tercih edilmektedir. Diğer hesaplardan farklılığınızı ortaya koyarak öne çıkmak, influencer olma yolunda oldukça önemlidir.

6- Kalite

Paylaşım yapılan her içeriğin renk uyumu, ışık dengesi, fotoğraf kalitesi, netliğinin bir uyum içinde olması gerekir. Ekipman desteğiyle kaliteli görseller ortaya koyan hesaplar, daha çok takipçi kazanmaktadır.

7- Gündem

Yenilikleri ve güncel konuları takip ederek gündemden uzak kalmamak, nokta atışı yaparak her konuyu yakalamak duygu içselleştirmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Gündemi araştıran ve yorumlayan hesap olmak takipçi kitlesini olumlu yönde etkilemeye yardımcı olur.

8- İnfluencer Olmak İçin Reklam

Hesabın ilk açıldığı aşamada yapılan her paylaşımın görünürlüğünü arttırmak için, reklam satın alarak erişim süreci hızlandırılabilir.

9- İletişim

Erişim sağlayan takipçi kitlenin mesajlarına ve yorumlarına cevap vermek, takipçilerin ulaşılabilirliğini sağlamak influencer olma yolunda etkileşimi hızlandırarak popülerliği arttıracaktır.

10- Takipçi Sayısı

İnfluencer olmak için kaç takipçi gerekir?” gibi soruları bir kenara bırakıp her geçen gün artan takipçi yoğunluğuna rağmen paylaşım sıklığı süreklilik arz etmelidir. Paylaşım düzeni devam ettiği sürece hesap daha popülerleşerek internet ünlüsü olma yolu açılacak ve bu durum mesleğiniz haline gelecektir.

İlginizi çekecek diğer yazımız: Evden Nasıl Para Kazanabilirim

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder