Çocuğunuz Okulda Başarısızsa Ne Yapmalısınız?

Çocuğunuz Okulda Başarısızsa Ne Yapmalısınız?

Çocuğun gösterdiği bu olumsuz durumun birçok farklı sebebi olabilir ve aile bunun nedenlerini görmeyebilir. Bu tarz bir durumla karşılaşan anne babanın aklında çocuğunuz okulda başarısızsa ne yapmalısınız? Sorusu oluşmaktadır. Bu makalede bu soru için gereken cevapları bulacaksınız.

Bazı çocuklar okulda diğer arkadaşlarına göre başarısızlık gösterebilir. Bu durumu yaşayan aile bireyleri ise endişelenmekte ve ne yapacağı konusunda kararsız kalmaktadır.

Çocuklar Okulda Neden Başarısızlık Gösterir?

 

Her başarısız çocuğun zekâsı normalden geri düzeydedir, olgusu tamamen yanlıştır. Sağlıklı bir çocukta başarısızlık eğilimi gösterebilir ve bu durum çoğu zaman çocuğun bulunduğu ortam ve yetiştirilme tarzı ile alakalıdır. Eğer aile eğitim ve öğrenme açısından yeterince zengin değilse, bu ortamda büyüyen bir çocuk haliyle okulu benimseyemiyor ve başarı gösteremiyor. Aileler çoğu zaman problemin çocukta olduğunu düşünse de görüldüğü üzere aslında başarısızlık tamamen ailenin çocuğa yansıttığı durumlar ile şekilleniyor.

 

Ailenin eğitim düzeyi, normalden aşağıdaysa çocuk okulu gerekli görmüyor ve yeterince çaba sarf edemiyor. Fakat tam tersi durumda ailenin eğitim seviyesi ne kadar yüksekse çocuktan da o kadar başarı bekleniyor. Elbette çocuğun başarısızlık eğilimi göstermesi sadece aile ortamından kaynaklanan bir durum değildir. Bu durum sadece belirli faktörlerden birisidir. Bu nedenle son derece eğitimli ailelerin çocukların da bazen başarısızlık gözlenebilir. Bunun asıl sebebi ise, çocuk üzerinde fazladan bir baskı oluşturulmasıdır.

 

Çocuğun üzerinde ne kadar baskı yapılırsa, çocuk o denli kaçacak ve yeni yollara başvuracaktır. Aile ortamı kadar etkili olan bir diğer durum ise, çocuğun okuldaki kişilerle olan ilişkisidir. Bunun en iyi örneği, arkadaşlık ilişkileridir. Arkadaşları ile geçinemeyen yada herhangi bir arkadaşı olmayan çocuk, kendisini yalnız hissedeceğinden başarısızlık gösterecektir. Unutulmamalıdır ki, mutsuz bir çocuk başarısız bir çocuk demektir.

Bununla birlikte öğretmenin çocuğa yaklaşımı da çocuğun başarısında son derece önemlidir. Pek çok çocuk öğretmenin yetersiz yada ilgisiz olmasından dolayı okuldan soğuyarak, başarısız olma yolunda ilerlemiştir.

Başarısızlığın Nedenleri Araştırılmalı

Yukarıda bahsedildiği üzere çocuklar, birçok farklı sebepten ötürü başarısızlık gösterebilmektedir. Her çocuk aynı olmayacağından başarısız olan her çocuğa aynı yöntemlerle yaklaşmak doğru olmayacaktır. Öncelikle çocuğun neden başarısız olduğu konusunda bir araştırma yapılmalı, daha sonrada o nedene yoğunlaşılmalıdır. Çünkü nedeni belli olmayan bir şey çözüme ulaşamaz.

Ebeveynler Başarısız Çocuğa Nasıl Yaklaşmalı

Aslında bu düşünüldüğü kadar zor değildir. Bu noktada çocuğu iyi tanımak ve onun karakterine göre hareket etmek ilk başta yapılacak şeylerden biri olmalıdır. Başarısızlığın altında genelde, herhangi bir şeylerin eksikliğini hissetme ya da öz güven duygusunda çelişkiler olması yatar.

Çocuğa kendisini değerli hissettirmek, onun daha sağlıklı ilişkiler kurabilmesi için çeşitli etkinlikler hazırlamak, çocuğu zorlamamak veya onu aşağılamamak ona yaklaşabilmenin ve sorunu çözebilmenin en basit ve temel yoludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder