Hıçkırık neden olur, Hıçkırığı geçirmek için ne yapılmalı

Hıçkırık sanıldığı kadar küçük ve tehlikesiz bir rahatsızlık değildir. Uzun soluklu devam eden hıçkırıklar, hayati organlarımızı etkileme ihtimali vardır. Özellikle kalp ile beyin gibi hayati öneme sahip olan organlarda çeşitlik hastalıkların oluşumuna neden olabilir.

Hıçkırık nedir?
Hıçkırık, diyaframda bulunan kaslarının istem dışında kasılması yüzünden gırtlak bölgesi aniden kapanarak hıçkırığı oluşmasına neden olur. Kişilere göre değişiklik gösterse bile yaklaşık dakikada 10 – 30 defa tekrar edebilen kasılmalara sebep olabilir. Hıçkırık sadece diyaframda değil kaburga arasındaki kaslarda da oluşabilir. Genelde uzun sürmez ve fazla tehlikeli değildirler

Hıçkırık neden olur?

Hıçkırık bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır, hızlı yemek yiyen kişilerde ve bu sırada fazla hava yutan kişilerde de çok rastlanır. Her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da her şeyin fazlasız zarar diyoruz. Fazla miktarda tüketilen sigara ve alkol, gıdıklanmak ve bu esnada aşırı gülmek geçici hıçkırık oluşumuna neden olur.

Hıçkırık nasıl geçer, hıçkırmayı engelleyecek öneriler:

-Kendini zorla ve tutabileceğin kadar nefesini tut. Bu şekilde diyaframı yanıltıp eski soluklanma düzenini yakalayabilirsin.
-Gırtlakta oluşan kasılmayı engellemek için soğuk içecekler için, limon suyu, normal su ve sirke çok daha etkili olacaktır.
-Karabiberi koklamakta iyi gelecektir. Karabiber hapşırmanıza neden olacağı için diyafram kaslarına ters tepki uygulayıp eski ritmine dönecektir.

Yukarıdaki yazdığımız yöntemler hıçkırıktan doğal kurtulma yöntemlerdir. Bu şekilde bile hıçkırıklarınız geçmediyse, kasları gevşetmek için çeşitli ilaçlarda etkili olabilir. İlk yapılması gerekeni lütfen unutmayınız. DOKTORUNUZA MUTLAKA BASVURUN hayat şakaya gelmez.

14 YORUMLAR

  1. tam üç gündür hıçkırıyorum tüm metodları denedim doktora gittim hıçkırığa yapacağımız bişey yok denildi garstroloji ye gitmem istendi ne yapiyim nasıl kurtulurum bu işten.

  2. Allah razı olsun 1 dk kadar nefesimi tuttum hıçkırık dan eser kalmadı diğer siteler 10 saniye yazmış 1 saattir ugrasiyorum 10 sn 10 sn etki yok demekki uzun sure tutulması gerekliymis nefesin teşekkürler :)

  3. allah razı olsun. Neredeyse iki gün aralıkla hıçkırırk tutuyordu. yaklaşık son bir hafta rejime girdim . yemek yeme alışkanlığımı kökten değiştirdim. 130 kg . dam 125 e indim. hıçkırık korkutuyordu. nasıl geçer diye düşünürken siteyi okudum . nefesimi tuttum hemen düzeldi. Eğer geçmez ise doktora başvuracağım. ama şu an iyiyim .
    teşekkürler.

  4. Çok yararlı bir bilgi olmuş. Bunu okuduktan sonra nefesimi tuttum ve 1 bardak su içtim hemen düzeldi. Teşekkür ederim !

  5. teşekkür ederim bu yazıyı okurkaen geçti çünkü dikkatım dağıldı hıçkırığımı unuttum :)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here