Halı, Kilim Ve Halıfleks Üzerinden Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

Halı, Kilim Ve Halıfleks Üzerinden Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

Kilim ya da halı hatta halıfleks bile eğer temiz ve parlak bir görünüme sahip ise bulundukları ortamlara çok hoş ve hatta zengin bir görünüm kazandırabilirler. Bu yüzden bu yer döşemelerini çok temiz ve hatta her az parlak tutmakta fayda vardır.

Halı, Kilim Ve Halıfleks Üzerinden Zor Lekeler Nasıl Temizlenir?

Yağ ya da yemek lekesi; Yemek ya da yemek kaynaklı yağ lekelerini isterseniz halı şampuanı ya da Arap sabunu yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bunun için temiz bezi iyice ıslatıp biraz Arap sabununu beze almanız yeterli olacaktır. Yer döşemesini iyice sildikten sonra mutlaka durulama ve kurutma işlemlerini ihmal etmeyin.

Kireç ve plastik badana lekesi: Bu tür lekeleri iyice temizleyebilmek için önce lekenin fazlasını temiz ve kuru bir bez yardımı ile alıp sonrasında yine temiz ve ıslak bir bezle silmelisiniz. Eğer leke hala çıkmamış ise o zaman Arap sabunu ile lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Yağlı boya lekesi: Halı, kilim ya da halıfleks üzerindeki yağlı boya lekesini isterseniz tiner ya da terebentin esansı hatta neft ile bile silmek sureti ile temizleyebilirsiniz.

Asfalt ve katran lekesi: Bu tür ağır lekeleri temizleyebilmeniz için benzin ya da benzen ya da karbon tetra klorür yardımı ile silinerek temizlemeniz gerekir.

 Mürekkep lekesi: Mürekkep lekesinde leke kurumadan mutlaka lekeli bölgenin altına bir kap ya da tepsi yerleştirin ve lekenin üzerinden sürahi yardımı ile soğuk su döküp mürekkebin boyasının akmasını sağlayın.

Sonra deterjanlı su ya da Arap sabunu yardımı ile lekeli bölgeyi bastırmadan silin ve sonrasında bolca durulama işlemi uygulayın.

Meyve, meyve suyu, çay, kahve, içki lekesi: Bu tür lekeleri hemen bol su yardımı ile tamponlama yaparak silin. Eğer leke çıkmaz ise mutlaka sabunlu su ya da deterjanlı su yardımı ile yeniden silin ve hemen durulama uygulayıp, ardından yer döşemesini kurulayın.

 Unutmayın!

İster halı olsun, ister kilim hatta halıflekse dahi kesinlikle ama kesinlikle renk açıcı kimyasal ya da doğal maddeleri leke temizlemek amacı ile uygulamayın.

Bu tür bir hareket yer döşemesinin renginin geri dönülmez bir biçimde açılmasına ve görüntüsünün bozulmasına neden olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder