İPUÇLARIM

Evdeki Temizlik Bezleri, Mutfaktaki Bulaşık Süngerine Dikkat?

Evdeki Temizlik Bezleri, Mutfaktaki Bulaşık Süngerine Dikkat?

Bakteriler, parazitler, virüs ve mantar evinizin her yerindeler. Birçok hastalık ve enfeksiyonun çoğalmasına sebep oluyor. Yiyecek ve içeceklerin temizliğine dikkat ediyor olabilirsiniz. Ancak evdeki hijyen ve temizlik her şeyden önce gelmeli.
Bakterilerin esas kaynağı sadece evlerimiz değil fakat ev ortamınızda da çeşitli bakterilere rastlamak mümkün. Bu bakterilerin çoğu hastalığa neden olmuyor. Bu nedenle onlardan kurtulmak aslında çok da zor değil, basit ama etkili hijyen yöntemlerini kullanarak bu bakterilerin ortamdan uzaklaşmalarını ve hatta yok olmalarını sağlayabilirsiniz.

Evdeki hijyen;

Evin içindeki hijyeni sağlamak aslınsa sizin elinizdedir. İşe ellerinizi yıkamakla başlayın. Günde kaç kez ellerin yıkanması gerektiği, ellerinizle yaptığınız işlere bağlı. Su ve sabun, sabun olmazsa alkollü temizlik ürünleri ile ellerinizi ovalayarak yıkamalısınız. Öncelikle ellerimizi yıkamamızı gerektiren önemli noktaları sıralayalım:

  • Yemeklerden önce ve sonra
  • Evcil hayvanınızı sevdikten hemen sonra
  • Tuvaletten çıkınca
  • Mutfakta yemek yaparken önce ve sonra
  • Aksırdıktan ve öksürdükten sonra ki önemli
  • Burnunuzu sildikten sonra
  • Lens kullanıyorsanız lenslerinizi takmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız ve sonra

Gibi dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.bulasik sungerlerindeki bakteri

Ev temizliğinde mutlaka önce ıslak bezle silmeye sonrada kurulamaya dikkat edin. Bakterilerin birçoğu yaşam alanımızdaki eşyaların üzerinde yaşıyor. Bu bakteriler bizim ellerimiz ve üzerimize yapışarak başka alanlara taşınıyor ve çoğalıyor. Bu da evde enfeksiyon riskinin artmasına neden oluyor. Bakteri oluşmasını önlemek için yaşam alanımızın temizliği önemli, ortam sürekli havalandırılmalı ve sık sık temizlenmeli. Ancak temizlikte de bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor.

Kullandığımız bezler, süngerler ne kadar sağlıklı olabilir.

Temizlik bezlerinin birçoğu da bakteri taşıyor. Kullandıktan hemen sonra 90 derecede mutlaka yıkanmaları gerekir ki bakteri birikimini önleyelim veya bezleri sürekli yenilemek gerekiyor. Özellikle mutfakta kullanılan bulaşık süngeri sürekli bakteri üretir.

Evdeki riskleri sıralayalım: temizlikte kullanılan bezler, süngerler, ekmek tahtası, çöp kovasının kapağı, musluk başları, elektrik düğmeleri, buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi kapakları, mutfak tezgahı, lavabolar, cep telefonları, küvet ve duş, duş perdeleri, klozet ve daha birçok elimizin temas ettiği bölge var.
Temizlik yapılırken sürekli suyun değişmesi ve sadece musluktan kullanılması gerekiyor. Tek kullanımlık temizlik bezlerini kullanın, ancak normal bezleri kullanıyorsanız temizlik sonrasında mutlaka dezenfekte edin. En az 60 derecede yıkayın ve kuru muhafaza edin. Sağlıklı ve bakterisiz bir yaşam alanı için bu kurallara dikkat edelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.