İPUÇLARIM

Gül aşılama teknikleri

Gül aşılama teknikleri

Çiçek piyasasında pazar payının büyük bölümünü sadece kendi üstlenen güller ekim ve bakım zamanlarına göre itina gerektiren bitkilerdir. Güller ekildiği yerler ve şartlar doğrultusunda aşılama ve ilaçlama yapılarak korunabilir ve daha verimli üretim sağlanabilir ve zararlar yok denecek kadar aza indirilebilir. Aşılama yapılan güller çoğaltılmak istenen bir çeşitle diğer çeşidin kaynaştırılmasıyla oluşur.

Aşılama işlemi öncesinde fidanlar gözden geçirilip 1-2 hafta normalden daha fazla sulamalar yapılmalıdır. Yapılan bu sulamalar sayesinde aşının tutma yüzdesi arttırılır.Aşılama işlemleri çok evreleri ve çeşitli olup ana başlık altında 3 tanedir.

Kalem aşılar; aşılama yapılacak olan gövde yarılıp ilaçla hazırlanmış kalemlerin bu yarığa yerleştirilmesi ve bu yarığın macunla kapatılmasıyla tamamlanır.

İngiliz aşısı; Nisan ve Mayıs ayları arasında uygulanan yabani gül aşılarıdır.

Göz aşıları; durgun ve sürgün aşılar olarak 2’ye ayrılır.Durgun aşılama; 1yıl beklenip ertesi yıl yaz aylarında ve sonbahar başında yapılır.Sürgün aşılar ise; yıl içinde Nisan ve Mayıs aylarında yapılırlar.Aşılama işlemlerinin hepsinde genellikle gövdede yarıklar oluşturularak uygun ilaçlamalar bu şekilde fidanın her yerine ulaşmayı sağlarlar. Dünyada gül üretiminde önde gelen ülkelerden olan Hollanda genellikle çelikten gül aşılama yöntemini kullanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. çilingir dedi ki:

    Merak ettiğim ve öğrenmek istediğim aşı yapma yöntemi hakkında güzel bilgiler ile beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Umarım verdiğiniz bilgiler benim gibi diğer okurlarınızın da çok işine yarayacak ve faydalanaclarını umuyorum. Diğer yazılarınızı okuyarak bilgi sahibi olmak isterim. Verdiğiniz tüm bu bilgiler için çok teşekkürler kolay gelsin

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.