Gözlük bakimi ve camlarının temizliği

Gözlük bakimi gerçekten çok önemlidir. Camları silerken kullandığımız ürünlerden tutun sakladığımız yere kadar bilinmesi gereken çok şey vardır. Konun devamında gözlük temizliği ve bakimi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gözlük silme bezinin önemi:

Gözlük camini silmek için kullandığınız silme bezinin seçimi çok önemlidir. Doğru bir silme bezinde bu tür özellikler olmalı. Öncelikle yumuşak ve hidrofil (su tutan) bir yapıdaki bez seçilmelidir. Cam üzerinde gezdirildiğinde rahat kaymasına özen gösterin ve bez sürekli temiz kalsın. İçersinde kum, toz, kir bulunan silme bezi gözlük camında çizikler oluşturabilir.

Gözlüğün temizlenmesi:

Gözlük camında çıkmayan kirler için özel temizleyici spreyler ve kir çözücü kullanılarak yapılan kağıtlar kullanabilirsiniz. Bu tarz maddeler yok ise alternatif olarak şampuanla silebilirsiniz. Cama bir kaç damla şampuan damlatın ve parmağınızla nazikçe ovalayın. Şampuan yerine deterjan kullanmanız kesinlikle yanlış olacaktır. Sabunladıktan sonra bol su ile durulayıp yıkayınız. Kurulamak için yukarıdaki önerdiğimiz cam silme beziniz varsa güzelce kurulayın. Silme bezi yerinede normal kağıt havlu kesinlikle kullanmayın.

Gözlük cami temizliğinde yapılan hatalar:

Kirlenmiş gözlük camlarını genelde kağıt mendil veya tişörtün bir ucuyla sileriz. Bu işlem kesinlikle yanlıştır. Kağıt mendil sert uçlu pamuk liflerinden oluştuğu için gözlük camin üzerindeki kiri cama bulaştırıp temizlemek yerine dağılmasına neden olur. Kiri temizlemediği gibi cam üzerinde küçük mikroskobik çizikler oluşturacaktır. Deterjan tarzındaki sabunlarla yıkayıp silmekte yanlışlardan biridir.

Gözlüklerinizin ömrünü uzatmak için pratik bilgiler:

  • Gözlüğü çıkarıp takarken çift elinizi kullanın.
  • Gözlük caminin çizilmemesi için cam yüzeyin yere temas etmesini engelleyin.
  • Gözlüğü sıkışacak yerde saklamayın. Çanta veya cep gibi yerlerde sıkışmasını önlemek için mutlaka kılıfında saklayın.
  • Yumuşak bez veya kağıt mendil gibi cama zarar verecek ürünler kullanmayın. Gözük camları için yapılan özel maddeler kullanın.
  • Kozmetik ürünleri, alkol, aseton gibi ürünlerden uzak tutun.
  • Güneş ışınlarına direk maruz kalacağı yerde uzun süre bırakmayın. Özellikle arabanın ön camında uzun süre bırakmayınız.
  • Koltuk sandalye gibi oturulacak yerlerde gözlüğünüzü unutmamaya calisin. Üstüne kazayla oturup kırılmasına sebep olabilirsiniz.

10 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.