Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır, Kimler Bedelli Yapabilir?

2018 yılı Temmuz ayında açıklanan bedelli askerlik şartları ve bedelli askerlik ile ilgili tüm soruların cevapları bu yazımızdadır.

Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır, Kimler Bedelli Yapabilir?

Ülkemiz Türkiye’de askerlik normalde zorunlu olup, buna ek olarak isteyen kişiler şartlar sağlandığı durumda bedelli olarak yapabiliyor.

Bedelli Askerlik Nedir?

Zorunlu askerlik yükümlülüğü taşıyanların (20 yaşını doldurmuş sağlıklı her bir birey) mevcut bu askerlik süresini kısaltmak için nakit bedel ödemesine “bedellik askerlik” adı verilir. İşin temel mantığı budur. Şartları sağlayıp gereken ücreti ödediğiniz durumda bedelli olarak askerliğinizi yapabilir, kısacası askerden “muaf” olabilirsiniz. Peki bu koşullar neler ve kimler bedelli yapabilir ?

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli askerlik yapmanını iki farklı yolu vardır. Bunlar;

 1. 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurtdışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.
 2. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

2018 yılı bedelli askerlik şartları

2018 yılında çıkartılan yasa ile de doğum tarihi 1 Ocak 1994 veya öncesinde olan kişiler 15 bin Türk lirası ödeyip, 21 gün temel askerlik eğitimi yaparak bedelliden faydalanabilirler. Yani güncel şartlar şu şekildedir:

 • 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğmuş olmak
 • 15.000 TL ödemek
 • 21 gün temel askerlik yapmak

şartıyla bedelli askerlikten faydalanabilirsiniz.

2011 yılı bedelli askerlik şartları

2011 senesinde yürürlüğe alınan 1111 sayılı askerlik kanununun geçici 46. maddesine göre; 29 yaşını bitirmiş (30 yaşından gün almış) olan ve ilgili ücreti ödeyen (30 bin TL) her kişi askerlik vazifesini yapmış sayılır. Yasanın ilgili madde düzenlemesiyle beraber 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olurlar.

Bedelli Askerlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bedelli askerlik hakkında sıkça sorular sorulara bu alanda yer verelim. Eğer ki sizin de aklınıza takılan bir yer varsa yazının altından yorum yaparak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince, bilgim dahilinde yorumlarınıza en kısa sürede cevap vermeye çalışacağım. Siz aklınıza takılan bir soru var mı diye düşünürken ben bedelli askerlik hakkında en sık sorulan sorulara geçeyim.

Soru: Tecilimi bozdurdum. Bedelliden faydalanabilir miyim?
2018 yılı bedelli askerlik her ne kadar meclisten geçmiş olsa da detayları henüz açıklanmamıştır. Bu nedenle eğer teslim tarihinizden önce detaylar açıklanmaz ise bedelliden faydalanamayabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için askerlik şubenize başvurmanız gerekmektedir.

Soru: Bedelli askerlik yapabilmek için ödenmesi gereken miktar nedir?
Askerliğinizi bedelli olarak yapabilmeniz için ilgili kuruma ödemeniz gereken miktar 15,000 liradır. 2011 yılında çıkan yasa ile istenildiği taktirde bu miktarın yarısı peşin, diğer yarısı ilk ödemeyi takip eden 6 aylık süre içerisinde yapılabiliyordu. 2018 yılında ise ödeme ile ilgili detaylar henüz açıklanmış değil. Açıklanır açıklanmaz buradan sizinle paylaşacağız.

Soru: Bedelli askerlik başvurusu nereye yapılır?
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyorsanız bedelli askerlik başvurunuzu askerlik şubelerine, ülke dışında iseniz konsolosluklara şahsen yapmanız gerekir. Bedelli askerlik başvurusu vekaletle veya posta ile yapma şansınız yok. Şahsen yapmalısınız. Başvuru yapan kişiye ödemesi gereken tutar ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini barındıran bir belge verilir. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi bu belge ile beraber bankaya gidip ödemeyi gerçekleştirir. Ödemenin yapıldığına dair bir asıl olmak üzere toplam üç nüsha dekontu, bedelli askerlik başvurusunu yaptığı yere götürür.

Soru: Bedelli askerlik ödemesi zamanında yapılmazsa ne olur?
Kişinin bedelli askerlik yapabilmesi için gereken şartları taşımadığı anlaşılırsa, kişi ödeme yapmaktan vazgeçerse veya ilgili ödeme zamanında yapılmazsa bu kişi bedelli askerlik kapsamının dışına alınır. Bedelli askerlik kapsamı dışına alınan kişi önceden yapmış olduğu ödemeyi alabilmek için dilekçe ile başvuru yapmalıdır. Geri ödeme başvurusu, ödeme yaptıktan itibaren 6 ay içerisinde yapılmalıdır.

Soru: Geri ödeme başvurusu yapan kişiler, ödedikleri parayı ne zaman geri alabilir?
Geri ödeme başvurusu talebi askerlik şubesi tarafından 90 gün içerisinde incelenir. İnceleme sonucu durum olumlu çıkarsa kişinin dosyaları bakanlığa iletilir. İlgili bedel bakanlık tarafından 1 ay içerisinde kişinin geri ödeme başvurusu içerisinde belirttiği hesaba yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. Mslm dedi ki:

  26.01.94 dgmlym yararlaniyormuyum bedelliden

 2. recep onaran dedi ki:

  ilkokul mezunları da bedelli askerlik başvurusu yapabilirmi

 3. önder kalın dedi ki:

  merhabalar şuan herhangi bir çevirmeye denk gelsek tekrar tutanaj tutarlarmı herhangi bir işlem yapmadım ancak yaşım tutuyor.

 4. Selin dedi ki:

  Merhaba hükümlüler yani cezaevindekiler bedelli askerlk yapabilir mi

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Merhaba. 2011 yılında çıkan yasada cezaevindekiler için de bedelli askerliğe müsade edilmişti. 2018 yılında ise detaylar henüz net değil. Meclisten geçti ancak resmi gazetede yayınlanmadığı için henüz bilemiyoruz.

 5. Serkan dedi ki:

  Nedir sizin bu temel eğitim inadınız ya. Ya son iki bedellide ülkenin en kötü günlerinde temel eğitimi siz kaldırdınız şimdi derdiniz nedir. Ben CİMER ve TBMM E-dilekçeye başvurumu yaptım. Adam yerine koyup bu kadar başvuruya gözlerini kapatmazlar da dikkate alırsa kendileri kazanır.

 6. Mert dedi ki:

  Bedelli ücreti 30 bin değil 15 bin TL.

 7. Firat dedi ki:

  Ben kasimda askere gidecegim yerim henuz beli olmadi bedeliden yararlana bilirmiyim

 8. Ahmet jaç dedi ki:

  S.a türkiyede oturan biri bedelli yapacağı zaman 25 günlük askerlik eğitimini alıyor mu?

 9. 63 dedi ki:

  Resmen haksizlik, bu devlette adalet sağlanmiyor niye diyecekseniz herşey ortada görüyorsuniz bedelli askerlik bana göre sacma ve bu konida eşitlik sağlanilmiyor bir zengilin vereçeği parayi mesala fakir olan vatandaşlar vermiyor en basitinden ben bir ak partili olarak söylüyorum bunlari ve akp böyle yapaçağini hic aklim almiyor yani akp zivadan cikmaya başladi

 10. Taylan dedi ki:

  Mayis ayında tecilimi bozdurdum ve ağustos da askeriyeye teslim olmam gerek. (Askerlik yapacagim yer belli olmadi henuz)Bedelli askerlik ekimin 1 inde açıklanacak. Bu durumda bedelli den yararlana bilir miyim?

  1. İsmini vermek istemeyen seyirci dedi ki:

   Hayır

  2. Mert dedi ki:

   En yakın Askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor. Orada durumu anlatın, bedelli askerlikten faydalanmak istiyorum deyin, bozduğunuz tecil tekrar yürürlüğe geçiyor. Yerinizin geçen Cuma açıklanmış olması bu durumda sizi bağlamaz, e-devlet üzerinden sevk talebi etmediğiniz sürece askere alınmazsınız. Ben de sizin gibi tecilimi erken bozmuştum, size bahsettiğim işlemi yaptım, şimdi kanun çıkmasını bekliyorum.

  3. osyality ozgur dedi ki:

   Tabikide evet.

 11. serdar dedi ki:

  yaşım 30 hastalığımdan dolayı 1 yıl erteleme verdi doktor ben bu sene çıkacak bedelliden yararlanabiliyormuyum.

 12. Hasan dedi ki:

  Suan 23 yasindayim bedelli yapmayi düşünüyorum yaşımı doldurana kadar dışarıdan okumayı düşünüyorum. Çalışma hayatındayım pozisyonum gereği işten ayrılamam. Sizce 7 yıl sonra hala devam eder mi bedelli veya bir sorun çıkar mı ?

 13. Yasin dedi ki:

  Ben 1989 doğumluyum bu sene yararlana bilir miyim

 14. Yasin dedi ki:

  Benim de tecil bu sene bitiyor 1989 doğumluyum bedelli yapabilir miyim

 15. Menduh dedi ki:

  Ben şuan 1993 lüyüm devletin şartlarına göremi bedelli askerlik yapıcam veya yapamayacam illa yaş 29 mu olması gerek

 16. sado dedi ki:

  Suan bedelli askerlik yapilabiliyor mu

  1. Yonetici dedi ki:

   Şuanlık yok. Hatta başbakanımız bir sunucuya şunu demiş.
   Katıldığı televizyon programının sonunda sunucu Başbakan Yıldırım’a “bedelli askerlik gündeminizde var mı?” diye sordu. Yıldırım’ın ise bu soruya cevabı kısa ve net oldu. “Yok öyle bir şey. Kesinlikle gündemimizde değil” diyen Yıldırım, bedelli bekleyenlerin hayallerini yıktı.

 17. ufuk dedi ki:

  ben 2015 aralık ayına kadar tecilliyim okuldan dolayı. sanırım yararlanabiliyor teciili olanlar değil mi? bilginiz var mı? kimi yorumlarda ”tecil bozdurulmuyor sistemde”, ”okula gönderip tecil bozdurma isteniyor” deniyor şube nasıl bozamasın ki anlamadım.

  1. ipuclarim dedi ki:

   Ufuk bey ne yazık ki size yardımcı olamayacağım.
   Şimdi siz böyle yapın derim yanlış bilgi vermiş olabilirim bu nedenden size en sağlıklı bilgiyi askerlik şubeleri verecektir.

   1. ufuk dedi ki:

    tecil bozmazlar mı bunu diyorsunuz yoksa okulun bozup bozmayacağı konusunu mu? koskoca askerlik şubesi tecili bozamıyorsa mantıksızlık olur 😀

    1. ipuclarim dedi ki:

     Ufuk bey sizinde bildiğiniz gibi bedelli askerliğe son başvuru tarihi 15 Şubat 2015 olarak kesinleşti.
     Sizin tecil durumunuz aralık 2015 olduğundan şimdiki bedelli askerlik kanundan faydalanacağınızı düşünmüyorum.
     Ve şuda bir gerçek ben size doğru bilgi veremem ama bu sayfanın adminine ulaşarak sorunuzu yönetin.Mutlaka bizden daha çok bilgisi olan biri size yardım etmeli.
     https://www.facebook.com/bedelliaskerlik

     1. ufuk dedi ki:

      tecil bozmak bu kadar mı zor yani, bilmiyorsanız aklımızı karıştırmayın bari, 2011 bedellide tecilliler yararlanır diye madde ekli; kaldı ki kaçaklar bile yararlanıyorken tecillilerin yararlanamaması mantıkdışı bir durum olurdu.

     2. ipuclarim dedi ki:

      Ufuk bey bunu yazmışsınız ”bilmiyorsanız aklımızı karıştırmayın bari” size ilk cevapta bilgi sahibi olmadığımı size yanlış bilgi vermek istemem dedim sanırım okumadınız.
      Onun yerine fırça atmışsınız biz teşekkür ederiz.
      Kaldı ki bu konumuz çok eski bir konu sayılıyır. Konun yazıldığı tarih 12 Mayıs 2014.Türkiye’mizde her gün yeni kanunlar çıktığını unutmayın.

   2. ufuk dedi ki:

    Yasadan saklı, yoklama kaçakları, bakayalar ve tecilli olanlar yararlanabilir

    demiş 2011 bedelli yasasında, olmasa o zaman olmazdı yani cvbı buldum ben sağ olun.

 18. Barıs dedi ki:

  Ben yurtdışında yasıyorum 17 yasından berı yurtdısındayım . Ama illegal olarak yasamaktayım hıcbır sekılde oturum hakkım 03.07.1991 dogumluyum Türkiye ye giris yaptıgımda buyuk ihtımal askere alacaklar ben bu bedelli askerlikten faydalanabilir miyim

  1. ipuclarim dedi ki:

   Hımmm barış bey sizin durum biraz karışık.Sanırım siz bu hizmetten faydalanamazsınız.Ama buna en iyi cevabı şuan yaşadığınız ülkenin konsolosluğuna telefon ederek ulaşabilirsiniz sanırım.

   1. Alfonso dedi ki:

    Merhabalar ben 29 yasindayim bedelli askerlik yapmak istiyorum nasil yapabilirim bedelli askerlik cikmasi mi gerekli ??

 19. lale dedi ki:

  Peki askerlik yeri belli olan henuz teslim olmamis olanlar icin gecerlimidir

  1. ipuclarim dedi ki:

   Bu soruyu en yakın askelik şubesine sormanız daha doğru olacaktır.

  2. Mert dedi ki:

   Sevk talebinde bulunmadığınız takdirde bedelli askerlikten yararlanabilirsiniz. En yakın askerlik şubesine gidip durumu izah edin, tecil süreniz hala varsa tekrar aktive ederler, yoksa nasıl bir yol izlerler bilmiyorum

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder