Bedelli Askerlik Nasıl Yapılır, Kimler Bedelli Yapabilir?

Ülkemiz Türkiye’de askerlik normalde zorunlu olup, buna ek olarak isteyen kişiler şartlar sağlandığı durumda bedelli olarak yapabiliyor.

Bedelli Askerlik Nedir?

Zorunlu askerlik yükümlülüğü taşıyanların (20 yaşını doldurmuş sağlıklı her bir birey) mevcut bu askerlik süresini kısaltmak için nakit bedel ödemesine “bedellik askerlik” adı verilir. İşin temel mantığı budur. Şartları sağlayıp gereken ücreti ödediğiniz durumda bedelli olarak askerliğinizi yapabilir, kısacası askerden “muaf” olabilirsiniz. Peki bu koşullar neler ve kimler bedelli yapabilir ?

Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli askerlik yapmanını iki farklı yolu vardır. Bunlar;

  1. 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurtdışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.
  2. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan bedelli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

2018 yılı bedelli askerlik şartları

2018 yılında çıkartılan yasa ile de doğum tarihi 1 Ocak 1994 veya öncesinde olan kişiler 15 bin Türk lirası ödeyip, 21 gün temel askerlik eğitimi yaparak bedelliden faydalanabilirler. Yani güncel şartlar şu şekildedir:

  • 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğmuş olmak
  • 15.000 TL ödemek
  • 21 gün temel askerlik yapmak

şartıyla bedelli askerlikten faydalanabilirsiniz.

2011 yılı bedelli askerlik şartları

2011 senesinde yürürlüğe alınan 1111 sayılı askerlik kanununun geçici 46. maddesine göre; 29 yaşını bitirmiş (30 yaşından gün almış) olan ve ilgili ücreti ödeyen (30 bin TL) her kişi askerlik vazifesini yapmış sayılır. Yasanın ilgili madde düzenlemesiyle beraber 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olurlar.

Bedelli Askerlik Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bedelli askerlik hakkında sıkça sorular sorulara bu alanda yer verelim. Eğer ki sizin de aklınıza takılan bir yer varsa yazının altından yorum yaparak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince, bilgim dahilinde yorumlarınıza en kısa sürede cevap vermeye çalışacağım. Siz aklınıza takılan bir soru var mı diye düşünürken ben bedelli askerlik hakkında en sık sorulan sorulara geçeyim.

Soru: Tecilimi bozdurdum. Bedelliden faydalanabilir miyim?
2018 yılı bedelli askerlik her ne kadar meclisten geçmiş olsa da detayları henüz açıklanmamıştır. Bu nedenle eğer teslim tarihinizden önce detaylar açıklanmaz ise bedelliden faydalanamayabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için askerlik şubenize başvurmanız gerekmektedir.

Soru: Bedelli askerlik yapabilmek için ödenmesi gereken miktar nedir?
Askerliğinizi bedelli olarak yapabilmeniz için ilgili kuruma ödemeniz gereken miktar 15,000 liradır. 2011 yılında çıkan yasa ile istenildiği taktirde bu miktarın yarısı peşin, diğer yarısı ilk ödemeyi takip eden 6 aylık süre içerisinde yapılabiliyordu. 2018 yılında ise ödeme ile ilgili detaylar henüz açıklanmış değil. Açıklanır açıklanmaz buradan sizinle paylaşacağız.

Soru: Bedelli askerlik başvurusu nereye yapılır?
Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşıyorsanız bedelli askerlik başvurunuzu askerlik şubelerine, ülke dışında iseniz konsolosluklara şahsen yapmanız gerekir. Bedelli askerlik başvurusu vekaletle veya posta ile yapma şansınız yok. Şahsen yapmalısınız. Başvuru yapan kişiye ödemesi gereken tutar ve ödemenin yapılacağı banka bilgilerini barındıran bir belge verilir. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişi bu belge ile beraber bankaya gidip ödemeyi gerçekleştirir. Ödemenin yapıldığına dair bir asıl olmak üzere toplam üç nüsha dekontu, bedelli askerlik başvurusunu yaptığı yere götürür.

Soru: Bedelli askerlik ödemesi zamanında yapılmazsa ne olur?
Kişinin bedelli askerlik yapabilmesi için gereken şartları taşımadığı anlaşılırsa, kişi ödeme yapmaktan vazgeçerse veya ilgili ödeme zamanında yapılmazsa bu kişi bedelli askerlik kapsamının dışına alınır. Bedelli askerlik kapsamı dışına alınan kişi önceden yapmış olduğu ödemeyi alabilmek için dilekçe ile başvuru yapmalıdır. Geri ödeme başvurusu, ödeme yaptıktan itibaren 6 ay içerisinde yapılmalıdır.

Soru: Geri ödeme başvurusu yapan kişiler, ödedikleri parayı ne zaman geri alabilir?
Geri ödeme başvurusu talebi askerlik şubesi tarafından 90 gün içerisinde incelenir. İnceleme sonucu durum olumlu çıkarsa kişinin dosyaları bakanlığa iletilir. İlgili bedel bakanlık tarafından 1 ay içerisinde kişinin geri ödeme başvurusu içerisinde belirttiği hesaba yapılır.

34 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.