İPUÇLARIM

Faturalardan Tasarruf Nasıl Edilir?

Faturalardan Tasarruf Nasıl Edilir?

Faturalardan tasarruf etmenin ilk yolu normal ampulleri yeni jenerasyon tasarruf ampulleri ile değiştirin. Bu yeni jenerasyon ampullerinin ömrü diğer ampullere göre en az 10 kat daha uzundur ve diğer ampullere göre enerji tüketimi çok daha azdır.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Faturalardan tasarruf etmek için bir diğer yolda lambaları ya da avizeleri yılda belirli zamanlarda ve en az yılda 5-6 defa tozdan arındırın. Çünkü lamba ya da avizelerdeki tozlar ışık akımını azaltacak ve sizde başka lambalar yakma isteği uyandıracaktır.

Evin içerisinde olan ve boş yere yanan ışıkları sürekli takip edin ve kapatın.

Unutmayın elektrikli ocaklar çok fazla enerji harcarlar. Bu yüzden faturalardan tasarruf etmek için elektrik ocağınızı yemek pişmeden en az 5 dakika önce kapatın. Bırakın yemek kendi buharı ile pişme işlemeini tamamlasın. Ancak tencereyi sıcak ocaktan almayın bırakın üzerinde kalsın.

Bakliyatlarınızı direk pişirmeyin mutlaka bir gece önceden ıslatın ve pişirme sürecinde tencere kapağını kapalı tutun. Bu sayede daha kısa sürede pişecek ve çok daha az enerji harcayacaktır.

Faturalardan tasarruf etmek için en önemli yollardan biri de su ısıtıcısını kullanmaktır. Su ısıtıcısının içerisinde su çok daha hızlı bir şekilde ısınacaktır. Bu yüzden önce ısıtıcıda suyu kaynatın ve sonrada suyu tencereye alın. Bu şekilde hem su hem enerji hem de zaman kazanmış olacaksınız.

Elektrik süpürgenizin torba kısmını her süpürme sonrasında temizleyin. Çünkü torba dolu olur ise bu sefer süpürge daha fazla elektrik çekecektir.

Çamaşırlarınızı tek tek değil bir sepet dolusu olduğu zaman ütüleyin. Bus ayede ütü sadece bir defa açılacaktır, 10 kere yerine.

Uzun vadede faturalardan tasarruf etmek için buzdolabınızı mutlaka ısıtma aletlerinden uzak bir yere yerleştirin. Buzdolabı ile duvar arasında 10 cm olmasına dikkat edin. Kesinlikle buzdolabınızın içerisine sıcak bir yemek koymayın.

Evdeki diğer aletleri ihtiyaç olmadığında kapayın ve hatta fişlerini prizden çekin. Ayrıca şarj aletlerini de kesinlikle prizde bırakmayın. Çünkü siz fark etmeseniz dahi bu küçük şarj aletleri prizde kaldıkları sürece enerji harcamaya devam edecektir.

Yine uzun vadede faturalardan tasarruf etmenin en önemli yollarından biri sürekli mutfaktaysanız ve bu yüzden de mutfağa bir televizyon koyduysanız o zaman bu televizyonu hemen küçük bir radyo ile değiştirmektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.