Göz Sağlığınızı Etkileyen Durumlar

Göz Sağlığınızı Etkileyen Durumlar

Gözlerimiz gerçekliğe açılan kapılarımızdır. Onların sağlıklı olmadığı bir durumda sadece karanlık bir odaya kapatılmış insancıklardan başka bir şey olmayız. Bundan ötürü insanların en önemli organlarından bir tanesi gözleridir denebilir. Gerçek şu ki insanlar bu önemli organlarına gerektiği gibi bakmıyor, onu kötü etkileyecek durumlardan kaçınmıyorlar. Durum böyle olduğu içinde yaşa bağlı olarak görme yetilerini hızlıca kaybediyorlar. Peki, gözlerimizin sağlığını neler etkiler? İşte göz sağlığınızı etkileyen durumlar hakkında bir liste.

 

1. Sigara İçmek

Sigara içmek göz sağlığına zararlıdır. Günümüzde ne yazık ki sigara içmeyen insana denk gelinemiyor. Aynı zamanda insanların çoğu sigara içmek ile göz sağlığı arasında ki ilişkiyi de bilmiyor. Sigara gözün çevresinde bulunan, içinde bulunan ve retinada bulunan kılcal damarlara zarar vererek sağlığını bozmaktadır. Zarar gören kılcal damarlar da bir

noktadan sonrasında görme yetkisinde gerileme ortaya çıkarmaktadır. Eğer sigaranın kılcal damarlar üzerinde bulunan bu tahribatının önüne geçilmez ise ve sigara tüketiminden vazgeçilmez ise maalesef ki göz bir noktadan sonra görme yeteneğini hızlıca kaybeder.

 

2. Televizyon ile Bilgisayara Çok Bakmak

Çağdaş dünyanın teknolojisi gereği dünyanın geri kalanıyla saniyesi saniyesine etkileşim halindeyiz. Bu etkileşim aletlerimiz ise televizyon ve bilgisayarlar. Her ne kadar dünyanın geri kalanıyla etkileşimden kopmak istemediğimiz için televizyon ve bilgisayarlarımızdan gözlerimizi ayırmasak da bu durum gözlerimizde son derece büyük bir tahribat ortaya çıkarıyor. Kullandığımız elektronik cihazlarımız doğrudan gözlerimize zarar vermese yaşlanmasına sebep olmakta ve yaşlanma durumu söz konusu olduğunda ise gözlerde de buğulu görme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple elektronik aletlerimize çok uzun süreler bakılacak olar ise arada bir gözlerimizi dinlendirmemiz gözlerimiz için çok iyi olacaktır.

 

3. Kontrolsüz Bir Şekilde Gözlük Kullanmak

Pek çok insan kendi kafasına göre bir gözlük seçer, beğenir ve alır. Bu durum ilk başta masum gibi gözükebilir. Örneği güneş gözlüğünün bir sakıncası yokmuş gibi gelir. Ancak gerçek şu ki güneş gözlüğü de olsa numaralı gözlükte olsa doktor kontrolü olmadan gözlük kullanımı gözün sağlığını bozmakta veya mevcut bozuklukları geri dönülemeyecek şekilde arttırmaktadır. Doktor kontrolünden geçmeden gözlük kullanmak kesinlikle sakıncalıdır.

 

4. Uykusuz Kalmak

Kimimiz işlerimizden ötürü uykusuz kalıyoruz kimimiz ise yaz tatilinde sadece uyumak istemediğimiz için uykusuz kalıyoruz. Ancak uykusuz kalmak gözlerimize zarar veren bir aktivitedir. Öyle ki tıpkı sigara kullanımında olduğu gibi uykusuz kalmak gözümüzün içinde bulunan kılcal damarlara zarar vermektedir. Bu tahribat kendini dikenleşme ve gözde kanlanma olarak göstermektedir. Dolayısıyla bu ve bu gibi sebeplerden ötürü düzenli bir şekilde uyumak, gözlerimizi dinlendirmek bu büyük önem arz eden organlarımız için çok iyi bir davranıştır.

 

5. Kötü Beslenmek

Özellikle evde yemek yapılmadığı ve fast food’un geliştiği günümüzde sağlıklı beslenen insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Aynı zamanda beslenme ile göz sağlığı arasında ilişkiyi bilenide bulamazsınız. Gerçek şu ki göz sağlığını etkileyen başlıca faktörlerden biri beslenmedir. Özellikle A, B2, C ve E vitaminleri insanın gözüne kesinlikle iyi gelmektedir. Bu vitaminleri içeren yiyecekleri tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

6. Hijyen

Göz sağlığının etkilendiği unsurlardan biride hijyendir. Örneğin kadınlar kendilerine ait olmayan makyaj malzemelerini kullanabilirler. Ancak bu kesinlikle yanlış bir davranıştır. Veya başkalarına ait lens takılmamalıdır. Ayrıca lens kullanılıyorsa başkasına ait bir lens kutusuna konmamalı, düzenli aralıklar ile değiştirilmeli ve gerektiği gibi temizlenip dezenfekte edilmelidir. Kişi lensleri takmadan ya da çıkarmadan önce kesinlikle ellerini temizlemelidir ve lenslerin 8 saatten fazla gözde kalmamasına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder