Evye Bakımı Nasıl Yapılır?

Evye Bakımı Nasıl Yapılır?

Evye yüzeylerin görüntüsünü koruyabilmek için çok basit ancak çok etkili yöntemler bulunmaktadır. Fakat evye yüzeylerin temizliği kadar bakımının da nasıl yapılması gerektiğini bilmek şarttır.

Evye Bakımı

Kirleri temizlemek için özellikle hafif kirleri temizlemek için sabun ve su ile evye zeminini düzenli bir şekilde temizlemek yeterlidir.

Bu temizleme işlemi sırasında çeliğin çizilmesine neden olacak sünger ya da teller kullanılmamalıdır.

Temizleme işlemi uygulandıktan sonra evye su ile iyice durulanmalıdır.

Yüzey durulandıktan sonra kâğıt peçete ile iyice kurutulmalıdır.

Evyede Renk Solması Ve Paslanmaya Neden Olur?

Evyede paslanma ve renk solmasına neden olan temizlik malzemelerinin en başında çamaşır suyu gelir. Çamaşır suyu sulandırılmış kullanmak şart ise mutlaka sulandırılmış olmalı ve temizlik sonrası evyenin her noktası bol su ile durulanmalıdır.

Ağartıcı temizleme ürünleri, sitrik ya da hidrolik asitler, sodyum klorit, sülfür, gümüş cilası, klor ya da sülfat gibi temizleme ürünleri de evyeler için çok sakıncalıdır.

Eğer yukarıdaki ürünlerden herhangi biri evye temizliğinde kullanılmış ise mutlaka beklemeden evye bol su ile yıkanmalıdır.

Yukarıdaki kimyasalları değil kullanmak tezgâh altına bile koymak direk evyeye bu ürünlerin dökülmesi ile eşdeğer bir şekilde evyede paslanma etkisi yaratacaktır.

Evyelerin çok hızlı bir şekilde paslanmasına neden olan sadece temizleme ürünleri değil, evyeler üzerinde uygulanan bazı işlemlerdir.

Örneğin, çelikten yapılmış olan bulaşık telleri, temizleme tozları, kesici ya da keskin uçlu aletler ya da mutfak aletleri de evyelerde hızlı bir şekilde paslanmaya neden olur.

Evye kullanımında evyeye temas eden karbon çelik malzemelerde evyede kirlenmeye neden olabilir. Ayrıca evyelerin metal demir ile sürekli olarak temas etmesi demek evye yüzeyinde turuncu ya da kahverengimsi paslanmanın oluşması demektir.

Evye yüzeyler temizlenirken gelişi güzel genel bir temizlik yapılmamalıdır. Yani evye yüzey temizliğinde ilk önce yüzeydeki lekenin türü belirlenmeli ve buna uygun olan temizlik yöntemi uygulanmalıdır.

Başka bir değiş ile parmak izi ya da gres yağı lekesini, çimento, boya ya da su kalıntılarını ya da yapışkanları çay ya da kahve lekesini temizler gibi temizlememelisiniz.

Evye yüzeyde oluşabilecek zor lekelerin nasıl çıkarılacağını bir sonraki yazımızda detaylı bir şekilde siz sevgili okuyucularımız ile paylaşacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder