Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Evde kullanmış olduğumuz diğer tüm elektronik aletler gibi tost makineleri de mutlaka zaman zaman temizlenmelidir. Tost makinelerini ne kadar sık aralıklar ile temizlerseniz temizliği sizin için hem hijyen bakımından hem de bir sonraki temizliği kolaylaştırması açısından o denli iyi olacaktır.

Çünkü tost makineleri her kullanımda biraz daha fazla kirlenerek kalıntılar zamanla kir kalıpları haline gelecek ve küçük bir tost makinesini temizlemek dahi neredeyse 1 saatinizi alacaktır.

Bildiğiniz gibi farklı markaların farklı tos modelleri mevcuttur ancak tost makinesini temizleme tekniği genellikle hepsinde aynı şekildedir.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Eğer tos makineniz çok kirli ise o zaman makinenin kullanma kılavuzuna bir göz atmanız çok iyi olacaktır. Eğer tost makinenizin plakaları çıkarılabiliyor ise o zaman makinenin kullanımdan sonra makinene henüz soğumamış bir haldeyken fakat elinizi yakmamasına dikkat ederek plakaları dikkatli bir şekilde yerlerinden çıkarın.

Daha sonra üzerindeki kırıntıları eğer var ise de büyük parçaları çöpe atın ve sonrasında plakayı sıcak suyun içerisinde ve bulaşık deterjanı yardımı ile güzelce yıkayın. Eğer tost makinenizin plakasının yapılmış olduğu malzeme teflon ise o zaman kesinlikle bulaşık teli uygulamayın ve sadece bulaşık süngerinin yumuşak yüzü ile temizlik işlemini uygulayın.

Eğer tost makinenizin plakaları yağlı ise önce bulaşık deterjanı ile temizleyin daha sonra eğer hala istemiş olduğunuz sonucu elde edememişseniz o zaman yağ çözücü spreylerini kullanın. Yağ çözücüyü plakaya kullanım talimatına uygun bir şekilde sıkın ve sonrasında bir süre bekletin ve sonra duru ılık su ile ve sünger yardımı ile plakayı tamamen durulayın.

Tost makinenizin temizlemenin başka bir yolu ise ve tost makinesinin plakaları sabit ise o zaman makineyi bir süre boyunca ısıtın ve sonrasında fişini çekip kağıt bir havluyu iki kat katlayıp tost makinesinin içine yerleştirin ve sonrasında bir süre bekleyin.

Bu sayede ısı yardımı ile peçetelerin içerisinde bulunan suyun bir kısmı buharlaşacak ve bu sırada da kirler iyice yumuşayacaktır. Daha sonra makinenin iç kısımlarını da bu peçeteler yardımı ile iyice temizleyebilirsiniz. Eğer çok daha derinlemesine bir temizlik istiyorsanız o zaman maden suyu ile pamuklu bir bezi ıslatın. Daha sonra bu bez ile makinenizi tekrar tekrar silin. Sonrasında güzel bir şekilde durulama işlemi uygulayın.

Tost makineniz çok kirli değil ise o zaman su ile nemlendirmiş olduğunuz kağıt havlu yardımı ile temizleme işlemini uygulamanız yeterli olacaktır.

Tost makinenizi yeni aldıysanız ya da çok güzel bir şekilde temizlediyseniz o zaman fırınlarda kullanılmak için satılmakta olan pişirme kağıtlarını alıp makinenize sererek makinenizi kullanabilirsiniz. Bu sayede tüm kalıntılar sadece ve sadece pişirme kağıdının içerisinde kalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder