İPUÇLARIM

Kedinizi pirelerden nasıl kurtarırsınız? Pirelenmeyi nasıl önlersiniz?

Kedinizi pirelerden nasıl kurtarırsınız? Pirelenmeyi nasıl önlersiniz?

Evinde evcil hayvan besleyenler pire konusunda endişe duyarlar. Hem evcilinizin sağlığı hem de kendi sağlığınızı düşündüğünüzde endişelenmeniz doğaldır fakat düzenli ve bilinçli bir bakımla bu sorunu çözebilir, sağlık sorunlarını hem kendinizden hemde kedinizden uzak tutabilirsiniz.

Bu parazitler kedinizin üzerine yapışıp, kanını emerek beslenirler. Zaman zaman yumurtlamak ve kabuk değiştirmek için kedinizi bırakıp, evin uygun yerlerinde bir süreliğine bulunur ve bu süreç bittiğinde tekrar kedinize yapışarak yaşamaya devam ederler. Pireler kan emerek zarar vermenin dışında, bazı tenya türlerinin kedinize bulaşmasına sebep olabilirler. Bu yüzden pireyle mücadele etmenin yanı sıra, iç parazit içinde önlem almanız gerekir. Kedinizde oluşacak iç parazit, aile fertlerine de bulaşabilir.

kediyi pireden kurtarma yolu;

Pire tozları, kedi sahipleri için önerilmez. Kediler yalanarak temizlendikleri için temizlenme sırasında, pire tozunu yutup, zehirlenebilirler. En çok tercih edilen yöntem, hem pireyi döktüğü hem de koruyucu özelliği olduğu için ense damlasıdır.

Veterinerinizin önereceği dozda, 1,5 ay arayla yada en geç 2 ayda bir uygulayacağınız ense damlası, kedinizdeki pire probelemini yok edecektir. Ense damlasını uyguladığınızda, ilaç tüm deriye yayılır ve 48 saat içerisinde tam etkinliğine ulaşır. Böylece kedinizin kanından beslenmek için onu ısıran pireler, ölerek yada felç olarak dökülür.

İlacın etkinliği devam ettiği için sonradan kedinize bulaşan yada geçici süre evin içinde olup, tekrar kedinize yapışan pireler de kedinizi ısırdığı anda ölerek dökülecekleri için düzenli ilaçlamayla ve düzenli iç parazit tedavisiyle pire ve bunun sonucu olan iç parazit sorununu çözmüş olursunuz. Kediniz olduğu sürece de pireler size yaklaşmayacağı için endişeleneceğiniz bir durum kalmamış olur

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.