Evde Haşere Kontrolü Nasıl Yapılır?

Evde Haşere Kontrolü Nasıl Yapılır?

Evlerde kemiriciler ile hamam böcekleri türündeki zararlı böcekler bilhassa çöplerin ve yemek kırıntılarının olduğu bölgelerde kolay bir şekilde saklanabilirler. Bahsettiğimiz bu zararlılar birçok hastalığı da birlikte taşımaktadır. İnsanlardaki alerji ile astım nöbetlerinin en büyük sebepleri arasındadırlar.

Bu kemirici ve haşereleri kontrol altına almak için kullanılan spreyler insanlarda bazı sağlık sorunlarının yanı sıra astım nöbetlerini de tetikler. Evlerde sıklıkla görülen kemirgen ile böcekleri kontrol altına almak için çok fazla sayıda kimyasal pestisidler kullanılmaktadır. Bilindiği üzere bu kimyasal pestisidler oldukça zehirlidir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kullanılması gereklidir.

Evdeki kemirgen ve haşereleri kontrol altında tutmak için en iyi ve en sağlıklı yol bu haşere ve kemirgenleri cezbeden ortam şartlarının ortadan kaldırılmasıdır. Bu kemirgen ve haşereleri kontrol altında tutmak için gerekli olan uygulamalar aşağıdaki gibidir.

Haşere Kontrolü

• Özellikle kemiricilerin dikkatini çeker yemek kırıntılarını ve diğer besin maddelerini düzenli olarak elektrik süpürgesi süpürün ve bu bölgelerin hijyenini sağlayın.
• Yemek pişirdikten sonra yemeği hazırladığınız ortamın tamamen temiz ve kuru olduğundan emin olun.
• Yemek yendikten sonra yemek yenen bölgeyi tedbir amaçlı da olsa bir defa süpürün ya da gırgırlayın.
• Saklamak istediğiniz besin maddelerini ağzı sıkı bir şekilde kapalı kaplarda ya da kavanozlarda saklayın.
• Sürekli olarak su akıtan muslukları düzenli şekilde onardığınızdan emin olun.
• Lavaboları her zaman için kuru ve temiz tutmayı unutmayın. Çünkü bazı haşereler ve hamam böcekleri suyu çok severler.
• Evde gün içerisinde biriken çöp ve atıkları her zaman için kapalı olan kutularda yani kapalı çöp kutularında tutun. Günün sonunda evden çöpünüzü çıkarın yani günün sonunda sabaha kadar yemek artıkları ile dolu olan çöpü evin içinde tutmayın.
• Bunların dışında haşerelerin evinize gelmesini önlemek için yerdeki, duvarlardaki ve tavanlardaki çatlak ve delikleri kapatın. Bilhassa küçük delikleri harç veya çelik yünü gibi dolgu malzemeleri ile kapatabilirsiniz.
• Bilmeniz gereken bir diğer hususta birçok haşere kovucunun insanlar için zararlı olan kimyasal maddelerden çok ama çok daha az zararlı ve çok daha ucuz olan bazı organik maddelerle uzaklaştırılabildikleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder