Et Terbiye Yöntemleri Nelerdir, Et Yemeklerini Daha Lezzetli Nasıl Pişiririm?

Bildiğiniz gibi sevgili hanımlar, bizim mutfağımızda yani Türk mutfağında et yemekleri oldukça geniş bir alanı kapsar. Hemen hemen her hafta bazen her gün farklı bir et yemeği yaparız.

Fakat bizde her hanım gibi et yemeklerimizin diğer hanımlardan daha lezzetli ve ayrı bir tada sahip olmasını isteriz. Aslında alınan et temiz bir kasaptan yada marketten alındığında tadı hep aynıdır.

Ama et yemeklerini asıl lezzetli hale getiren bizim bilgi ve deneyimlerimizdir. İşte bu nedenle sevgili ipuçlarım hanımları sizlere et yemeklerinizi daha lezzetli hale nasıl getirir nasıl sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz, nasıl daha hızlı ve pratik et yemeklerini hazırlayabilirsiniz bundan bahsedeceğim.

Eti Marine & Terbiye Etmek Ne Demektir?

Eti marine yani terbiye etmek aldığınız eti yıkadıktan sonra baharatlı ve ot karışımlı bir sosta bekletmeniz ve etin yumuşayıp bu sosu emmesini beklemeniz demektir.
Elbette bilinen marine yöntemlerinin yanı sıra çok farklı lezzetler yaratabileceğiniz marine yöntemleri de vardır.

Et Terbiye Yöntemleri
Et yemeklerinin püf noktası eti nasıl marine yani terbiye ettiğinizden geçmektedir. Bu yazımızda klasik terbiye yönteminin yanı sıra birkaç farklı terbiye yönteminden de bahsedeceğiz.

Klasik Terbiye Yöntemi
• 1 kilo gramlık et için 3 adet orta boy soğan alın. Bu soğanları çok ama çok küçük parçalar halinde kesin. İncecik kestiğiniz bu soğanları temiz ve beyaz bir tülbendin içine koyun ve soğanların suyunu temiz bir kaba çıkartın.
• Aynı kabın içerisine biraz zeytinyağı, defneyaprağı ve kekik ilave edin.
• Hazırladığınız bu sosun içerisine etleri yatırın ve 24 saat boyunca hiç dokunmayın.

marinated pork steakÇeşnili Terbiye Yöntemi
Eğer sevdikleriniz baharatı yada acıyı çok seviyor ise o zaman onlara farklı bir et terbiye yöntemi uygulamak gerekir.

Klasik yöntem onların dikkatini pek çekmeyecektir bu yüzden özellikle baharatı sevenler için et yemeği yapacaksanız işte size çeşnili et terbiye yöntemi.

• Yine 1 kilo gramlık et içi; Önce 2 su bardağı kadar zeytinyağı alın ve temiz ama derin büyük bir kaba dökün. Zeytinyağınız saf zeytinyağı olursa çok daha fazla işe yarayacaktır.
• Daha sonra zeytinyağının içerisine 7 çeşit hazır baharat karışımını ekleyin ve en son içerisine en az 5-6 diş sarımsağı ince dilimler halinde dilin.
• Bu baharatlar ve sarımsakların zeytinyağına iyice karıştığından emin olun.
• Daha sonra etlerinizi tamamen bu karışımın içine yatırın. Ve en az 4-5 saat ağzı kapalı şekilde bekletin.


Leave a Reply