İPUÇLARIM

Biberiye Seçimi ve Saklama Koşulları

Biberiye Seçimi ve Saklama Koşulları

Biberiye satın alırken, hemen hemen bütün bitkilerde tavsiye ettiğimiz gibi taze olanı satın almanızı öneriyoruz. Kurutulmuş olan yerine taze olanları tercih etmelisiniz. Taze biberiyenin üzerinde beyaz ve sarı noktacıklar olmamalı ve ada çayı yeşiline benzer bir renge sahip olmalıdır.

Biberiyeyi marketlerde, baharatçılarda ve aktarlarda bulabilirsiniz. Çeşitli markalarda paketlenmiş olarak yer alır. Bizim tavsiyemiz açık olanları, yani herhangi bir markaya bağlı olmadan, paketlenmemiş olanları tercih etmeniz olacaktır. Organik biberiye yetiştirilirken insan sağlığına zararlı kimyasallar kullanılmaz.

Taze biberiyeyi buzdolabında paket içerisinde veya hafif nemli bir havluya sarılı olarak saklamanız mümkün. Taze biberiyenin 6-8 ay kadar dayanmasını istiyorsanız saplarıyla birlikte sığacağı büyüklükte bir cam kavanoza koyup üzerine su ekleyin ve buzdolabına yerleştirin. Bu sayede oldukça uzun süre saklayabilirsiniz. Biberiyeyi her zaman ağzı kapalı bir kap içerisinde saklamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Shalimar dedi ki:

  Tamamen üzerini kaplayacak kadar su mu yoksa kaç ml?

 2. şirin dedi ki:

  bilgiler için teşekkür ederiz ancak cam kavanozu buzlukta çatlamadan kırılmadan nasıl muhafaza etmeyi düşünüyorsunuz? bilgileri vermeden önce bunu denediniz mi?

  1. acaalanguva dedi ki:

   Bizi uyardığınız için teşekkür ederiz. Orada sadece bir kelime hatası olmuş ”buzdolabı” yerine buzluk denmiş. Hemen gerekli kelime düzeltilmesi yapılacaktır. Yeniden teşekkürler.

  2. İpuçlarım dedi ki:

   Teşekkürler Şirin hanım uyarınız için hata yapmışız. Gerekli düzenlenme konuda yapıldı.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.