İPUÇLARIM

Hamilelik Öncesi Nasıl Beslenilmeli, Nelere Dikkat Etmeli ?

Hamilelik Öncesi Nasıl Beslenilmeli, Nelere Dikkat Etmeli ?

Yaşamının en güzel kararlarından birini vererek bir bebek dünyaya getirmeyi düşünenler, almış oldukları bu karardan sonra beslenmelerine her zamankinden çok daha fazla dikkat etmelidirler. Sağlıklı bir hamileliğin olması için, vücudun ihtiyacı olan minerallerin ve besinlerin alınması gerekir. Sağlıklı beslenme,  anne ve bebeğin durumlarının iyi olmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelik süresi boyunca annenin vücudunda bir takım değişiklikler olur ve bebeğin gelişimi için yeni ihtiyaçlar meydana gelir. Hamilelik öncesi aşırı zayıflık ve aşırı kilo doğurganlık konusunda negatif etki yaratır. Kilo probleminiz varsa doktora giderek sağlıklı bir şekilde yeterli kiloya ulaşmalısınız.

Hamilelik Öncesi Nasıl Beslenilir ?

  • Anne ve babanın sigara kullanmaması şarttır. Hamilelik kararı alındığından itibaren annenin sigarayı bırakması, alkol gibi bir alışkanlığı varsa kesinlikle ve kesinlikle uzak durması gerekir.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yolu; karbonhidrat, protein, vitamin, yağ, lifli gıdalardan ve minerallerden ölçülü ve düzenli yemekten geçer. Balık, meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünleri, tahıllar, et ve kabuklu kuruyemişlerden sağlanacak bu besin maddeleri beslenme düzenini işaret eder.
  • Hamilelik öncesinde ve hamilelik esnasında diyet yapılmamalı, bol yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı ve bol bol su tüketilmelidir.
  • Doktor önerisi ve bilgisi dışında hiçbir ilaç alınmamalıdır.
  • Sağlıklı beslenmeye ek destek olarak, aktif bir yaşam biçimi uygulanıp, hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Hafif spor ve egzersiz her zaman iyidir.

Annelik, dünyanın var olabilecek en güzel duygusudur; düzenli ve sağlıklı beslenmek, annelerin bu olağanüstü hediyeyi en iyi şekilde dünyaya getirmelerine yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aile Terapisi dedi ki:

    Aileler için en heyecanlı ve bir o kadar da stresli dönemden biri hamilelik dönemidir. Hamilelik dönemi ve sonrasındaki loğusalık döneminde düzenli beslenme, gebenin hem kendi kilosuna hem de bebeğinin kilosuna dikkat ederek uygulayacağı diyetler sağlıklı bir hamilelik için olmazsa olmazlardandır. Aile terapisi seanslarında en çok karşılaştığımız durumlardan biri olan gebelik dönemi sorunlarının azaltılması için doğru beslenme de çok önemlidir.
    Aile Terapisti Uğur DALAN

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.