Etin Kanı Nasıl Alınır, Et Kanı Nasıl Temizlenir

Etin Kanı Nasıl Alınır, Et Kanı Nasıl Temizlenir

Etin temizlenmesinin önemi son derece büyüktür. Et bünyesinde birçok bakteriyi barındırmaktadır ve bu da insan sağlığını büyük bir oranda tehdit edebilmektedir. Bu yüzden bütün değişik türlerdeki et çeşitlerinin yıkanması, özellikle kanının iyice temizlenmesi gerekmektedir. Bu ister kasaptan aldığınız bir et olsun isterseniz kurban eti olsun mutlaka bir et temizleme aşamasına tabii tutulmalıdır.

Sağlığın korunması yanında aynı zamanda etin daha lezzetli olması için de yine et temizliği önemlidir. Bunun ise birçok değişik püf noktası bulunmaktadır. Önce etler bir kaba konmalı ve güneşin olmadığı gölge bir alanda birkaç saat kadar serin bir yerde dinleneme bırakılmalıdır. Özellikle etlerin dinlendirilmesinin önemi büyüktür. Bu işlemin yapılmadığı etler daha zor pişmekte ve aynı zamanda sindirim zorluklarına da yol açmaktadır. Bu da sağlık açısında oldukça kötü bir durumdur. Serin bir yerde bu süre zarfında tutulan etin sıcaklığı üzerinde gittikten sonra ise buzdolabına kaldırılmalıdır. Bir süre buzdolabında kalması etin kanının temizleme aşaması gelindiğini gösterir.

Etin kanının temizlenmesi

Etin üzerinde bırakılan kan birçok kişinin bildiği üzere bozulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bir takım usuller ile etin kanının temizlenmesi sağlıklı bir şekilde pişirilip güven içerisinde yenmesine olanak tanımaktadır. Aslına bakılırsa etin kanını temizleme noktasında en çok tercih edilen durum et çiğ haldeyken bir kap içerisine konduktan sonra soğuk suda 15 ya da 20 dakika süresince bekletilmesidir. Soğuk su eti üzerindeki tüm kanın temizlenmesinde büyük bir rol oynamakta ve tamamen kanlardan arınmış bir et bırakmaktadır.

Et çiğ haldeyken bu işlemin gerçekleştirilmesi ile daha sonra her ne tür bir pişirme usulüne göre yapmak istiyorsanız belirli karışımlar ile sağlıklı olarak bu eti tüketebilirsiniz. Tabii bu süre suyun soğukluğuna ya da etin türüne göre de bir takım değişiklikler yaratmaktadır. Süre biraz azalabilir ya da artabilir. Burada önemli olan kap içerisindeki etin kanlardan su aracılığı ile tamamen temizlenmiş olduğunu görmektir. Bu sayede et üzerinde bulunan birçok bakteriyel durum etin kanı ile birlikte tamamen yok olup gitmektedir.

Etin kanı mutlaka temizlenmelidir

Bilindiği üzere marketlerde satılan et ya da tavuk çeşitleri daima kanlarından tamamen arındırılmış ve daha sonra da paketlenmiş olarak satılmaktadır. Kasaptan aldığınız ya da kurban etiniz için ise mutlaka hem sağlık hem de lezzet açısından kanlarından arındırılmalıdır. Bunun yapmak için ise önce etin üzerinde sıcaklığını almak adına bir süre serin bir yerde bekletmek önemlidir. Daha sonra aynı şekilde buzdolabında da bir süre beklettikten sonra bir kap içerisinde soğuk suda yaklaşık olarak yarım saat kadar yıkamak etim tüm kanının temizlenmesine olanak sağlamaktadır. Eti dikkatli bir şekilde çevirerek her hangi bir yerinde kanının kalıp kalmadığına da bakabilirsiniz. Eğer kalmışsa o zaman biraz daha su içerisinde et yıkamak gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder