Domates Fidesi Ne Zaman Dikilir?

Domates Fidesi Ne Zaman Dikilir?

Domates fidesi dikilirken dikkat edilmesi gereken noktalar ekim zamanı ve fidenin boyudur. Boy itibarıyla fide yaklaşık 30 santimetre boyunda olmalıdır. Bunun yanında domates fidesi dikim zamanı bölgeden bölgeye de değişebilmektedir. Bunda en önemli nokta güneşlenme süresidir. Çünkü domates bitkisi güneşi çok sevmektedir.

Güneşlenme süresi ve sıcaklık bakımından en elverişli yerler Ege ve Akdeniz’dir. Buralarda nisan aynının sonlarına doğru domates fidesi dikimi yapılabilir. Kuzeye doğru çıkıldığında sıcaklıklar da düşeceğinden ekim süresi ötelenmektedir. Bu nedenle Marmara Bölgesi’nde mayıs ayının birinci ve ikinci haftalarında dikim yapılması en uygun olanıdır.

Aynı şekilde doğuya gidildikçe de yükseklik artmaktadır. Tabii yükseklik artışı dolayısıyla da sıcaklıklarda da düşme yaşanmaktadır. Bu durumda İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde ekim ancak mayıs ayının son haftası başlayabilmektedir.

Şayet fide değil tohum ekimi yapılacaksa, çok daha erken dönemde işlemler yapılmalıdır. Ancak sıcaklığın en az 13 derece olduğu yerlerde tohum elverişli olmaktadır. Bu sayede tohumdan fide yetiştirilebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. online alışveriş dedi ki:

    Güzel paylaşım, teşekkürler

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder